Strona główna Bez kategorii Plac Jana Pawła II

Plac Jana Pawła II

0

Plac Jana Pawła II – reprezentacyjne miejsce sąsiadujące ze świdnicką katedrą doczeka się przebudowy. Prace budowlane będą kosztowały 1,99 mln zł, a ich spora część – prawie trzy czwarte – ma zostać dofinansowana z funduszy europejskich.

Centralny punkt wyłożony kostką i płytami granitowymi, podświetlone schody z cytatami z pielgrzymek Papieża Polaka, tereny zielone, stylizowane ławeczki, przyjazny dla osób niepełnosprawnych – taki po przebudowie ma być pl. Jana Pawła II.

– Plac Jana Pawła II to centralne miejsce tuż przy świdnickiej katedrze. Chcemy, by zyskało nowy blask i było miejscem do spotkań, rozmyślań, ale i do odpoczynku dla mieszkańców oraz turystów. Zadanie to wpisuje się w projekt rewitalizacji miasta, więc możemy liczyć na wsparcie funduszy unijnych. Nowy projekt osobiście bardzo mi się podoba, jestem przekonany, że zyska sympatię również mieszkańców i turystów. Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa gdyby nie dobra współpraca wielu osób, w tym architektów – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

– To ważny dla nas projekt, bo specjalny. Zarówno w sensie tworzenia przestrzeni nie tylko miejskiej, ale przestrzeni związanej z rzeczywistością duchową, niewidzialną – przestrzenią otwierającą się na sacrum – jak i istniejącą dominantą miejsca – świdnicką katedrą. Papież Jan Paweł II był człowiekiem skromnym i nie chciał, aby nawet plac nazwany jego imieniem był tylko placem z pomnikiem. Wolał, by plac nie zatrzymywał na sobie uwagi, a kierował ku i do rzeczy większych. Taki zamysł nam towarzyszył – mówi architekt Elżbieta Linard, właścicielka świdnickiej pracowni ?Joram”, która wraz z Maciejem Quasnerem zaprojektowała od nowa plac Jana Pawła II.

Znana jest już firma, która projekt architektów wcieli w życie. W drodze przetargu realizacją robót zajmie się świdnicka firma ?Steinbudex”. Przedsiębiorstwo zrealizowało już m.in. przebudowę placu Piastowskiego w Jeleniej Górze oraz rynku w Bolesławcu i Żarach. Prace ruszą jeszcze w lipcu, a zakończą się w połowie listopada.

Przestrzeń placu Jana Pawła II

Zgodnie z pomysłem architektów zaprojektowano ją jako wolną, bez dekoracji, zbędnych ornamentów. Dominującym obiektem będzie pomnik Jana Pawła II, który ufundują mieszkańcy miasta. Aktualnie tworzony jest komitet, który zajmie się zbiórką funduszy i realizacją budowy pomnika. Pieniądze na ten cel nie będą pochodziły z budżetu miasta

Był konkurs, jest projekt

Przed trzema laty miasto ogłosiło otwarty konkurs architektoniczny na pomysł zagospodarowania pl. Jana Pawła II. Pewne elementy ze zwycięskich prac zostały zaproponowane przez miasto do zrealizowania profesjonalnej pracowni projektowej. I tak w nowym projekcie znalazł się tzw. szlak pielgrzymkowy. Utworzą go stopnie schodów, na których wyryte zostaną daty i hasła z pielgrzymek Jana Pawła II. W projekcie – przygotowanym pod kierownictwem architekt Elżbiety Linard – element ten zyskał nowy, bardziej nowoczesny wymiar.

Pl. Jana Pawła II będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Na nowym placu nie zabraknie płaszczyzn zieleni, które będą wznosiły się wraz ze szlakiem. Oświetlenie palcu stanowić będzie światło rozproszone lamp ulicznych oraz światło naprowadzające na miejsce pomnika – punktowe jak i światło podświetlające stopnie z cytatami. Nowy plac wyłożony będzie wachlarzowo kostką granitową oraz promieniście płytami granitowymi, staną na nim również stylizowane ławki, uliczne kosze i stojaki na rowery.

Poprzedni artykułSkok na Żabkę
Następny artykułStypendia za dobre wyniki