Kryzys – oszczędności

  0

  Blisko 11 mln zł zaoszczędziła Świdnica na przygotowaniu ogromnej inwestycji, budowy kolektora potoku Wapienniczka. Dzięki niej skończą się kłopoty z zalewaniem posesji po ulewach w rejonie Osiedla Młodych. Z takimi problemami mieszkańcy borykali się od lat.

  Sieć odbierająca wody deszczowe w rejonie Osiedla Młodych została zaprojektowana dziesiątki lat temu. Wtedy nikt nie pomyślał, że potrzeby będą zdecydowanie większe. Obecnie nadrabiamy te zaległości, prace właśnie ruszyły – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Nowa inwestycja zakłada wykonanie kolektora potoku Wapienniczka od ul. Marii Curie-Skłodowskiej do ul. Esperantystów, budowę zbiornika suchego, przebudowę potoku oraz dziś istniejących i kolidujących ze sobą odcinków sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnych i deszczowych. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu miasta i pochłonie 9 mln zł.

  To i tak zdecydowanie mniej niż wcześniej szacowali eksperci, którzy wycenili prace na 20 mln zł. Postanowiliśmy jednak zmniejszyć ten koszt poprzez wykorzystanie naturalnego zagłębienia terenu w rejonie ul. Sikorskiego, co pozwoli na wykonanie tańszego zbiornika. Będzie on przejmował wodę podczas opadów deszczu, a po ich ustaniu, woda będzie odpływała. Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoliło na zmniejszenie kosztów zadania o 8 mln. Dodatkowo z bardzo dobrym rezultatem zakończył się dla nas przetarg, gdzie wybrano ofertę tańszą o 3 mln zł od konkurencyjnej. Oznacza to, że na tej inwestycji, już na wstępie, miasto zaoszczędziło prawie 11 mln zł – cieszy się wiceprezydent Pałac.

  W przetargu zwyciężyła świdnicka firma ? Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych “Eko-Wod”, która złożyła dobrze przygotowaną, a jednocześnie najtańszą ofertę. Z takiego rezultatu zadowoleni są szefowie przedsiębiorstwa.

  Na rynku budowlanym aktualnie mało jest przetargów, a mamy kryzys, więc każde zamówienie jest dla nas bardzo cenne. Wygraliśmy kontrakt w branży na, której się znamy, a w dodatku jest to praca na miejscu, co zmniejsza koszty naszej działalności. Dzięki temu możemy utrzymać miejsc pracy w Świdnicy. W realizację projektu zaangażowanych jest ok. 25 osób – mówi Józef Świerczek, wiceprezes “Eko Wod”.

  Prace przy inwestycji ruszyły z początkiem czerwca i według planu zakończą się na jesienie 2011 r. W ich ramach wybudowany zostanie 1,5-kilometrowy odcinek nowego kolektora deszczowego, który będzie przebiegał od skrzyżowania ul. Ludwika Zamenhofa/ Jana Riedla do skrzyżowania ul. Esperantystów/ Władysława Sikorskiego. Kolektor przekroczy drogę krajową nr 35 w rejonie stacji paliw Shell, jednak wyłączenie ruchu nie będzie konieczne, ponieważ pod drogą zostanie zastosowany tzw. przecisk. Koniec kolektora zostanie połączony z tzw. suchym zbiornikiem retencyjnym, gdzie będzie zbierała się woda podczas ulewnych deszczy. W ramach prac oczyszczone i udrożnione zostaną rowy dotychczas odprowadzające wodę.

  Budowa kolektora Wapienniczki ma sprawić, że wody deszczowe z północno-wschodniej części miasta nie będą zalewały posesji na Os. Młodych i sąsiednich ulicach np. rejon ul. Słowiczej, Sikorskiego.

  Poprzedni artykułPosadzili czereśnie
  Następny artykułŚwidnica moje miasto