Rumun oskarżony

  0

  Prokurator Rejonowy w Świdnicy skierował akt oskarżenia przeciwko tymczasowo aresztowanemu 29-letniemu Dumitru Claudiu B. – obywatelowi Rumunii, zarzucając mu czynienie przygotowań do podrobienia kart płatniczych uprawniających do otrzymania sum pieniężnych przy wykorzystaniu urządzenia do kopiowania zapisów na paskach magnetycznych kart bankomatowych.

  W wyniku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że Dumitru Claudiu B., działając wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi osobami, w dniu 02.08.2008r. na bankomacie BZ WBK SA umiejscowionym na świdnickim Rynku, zainstalował urządzenie techniczne tzw. ?skimmer”, umożliwiające uzyskanie zapisu z karty bankomatowej w zakresie numeru karty, danych personalnych jej właściciela oraz numeru PIN. Urządzenie to imitowało oryginalny czytnik bankomatu i zawierało m.in. złącze komputerowe, aparat cyfrowy, wyświetlacz LCD i baterię zasilającą.

  Wygląd czytnika wzbudził nieufność jednej z klientek, która z tego powodu zrezygnowała ze skorzystania z bankomatu, powiadamiając o swoich spostrzeżeniach pracowników banku, a ci funkcjonariuszy Policji.

  W wyniku prowadzonej obserwacji terenu w pobliżu bankomatu, o godzinie 0.45 dnia 03.08.2008r. policjanci zauważyli podejrzanie zachowującego się mężczyznę, który w pewnym momencie podszedł do bankomatu i dokonywał przy nim manipulacji, po czym oddalił się. Policjanci, którzy udali się za mężczyzną w pościg zauważyli, iż wrzucił on do ulicznego kosza na śmieci jakiś przedmiot. Okazało się że był to zdjęty przez niego z bankomatu „skimmer”, zaś zatrzymany mężczyzna to 29-letni Dumitru Claudiu B. – obywatel Rumunii.

  W toku śledztwa zabezpieczone urządzenie poddano badaniu przez biegłego. Ustalono, że oskarżony przy jego użyciu uzyskał bezprawnie dane personalne oraz numery kart bankomatowych i numery PIN 106 osób pokrzywdzonych.

  Dumitru Claudiu B. nie przyznał się do zarzuconego mu przestępstwa. Przesłuchany w toku śledztwa składał za każdym razem odmienne wyjaśnienia. Sprawa podlega rozpoznaniu przez Sąd Rejonowy w Świdnicy.

  Oskarżonemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

  Poprzedni artykułPolonia-Sparta remisuje
  Następny artykułŚwięto Konstytucji