Oblężenie Świdnicy

  0

  Ponad 170 żołnierzy i wojowników z Polski, Czech i Niemiec przybędzie na dwa dni (6-7 czerwca) do Świdnicy. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Śląska) wojacy rozbiją obozowisko, a na terenie Fleszy Nowomłyńskiej (ul. Śląska) regimenty stoczą walkę.

  Świdnicki regiment pruski przed tygodniem został dozbrojony! Wojakom przekazano osiem sztuk muszkietów – z bagnetami – sprowadzonych z… Indii.

  – Nasze wojsko bez broni sobie nie poradzi, dlatego musieliśmy dostarczyć regimentowi oręż. Zdobycie broni nie było łatwe, dlatego po rozpoznaniu rynku sprowadziliśmy ją z Indii. Historia pokazała, że szans na zwycięstwo nie mamy, ale uzbrojenie choć powinno pomóc zminimalizować straty – żartuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Żołnierze nie zawahają się użyć Brown Bess w sobotę i niedzielę (6-7 czerwca) podczas II rekonstrukcji bitew, które zostaną odtworzone w Świdnicy na Fleszy Nowomłyńskiej (ul. Śląska). Nie zabraknie walk rycerskich i rekonstrukcji wojny siedmioletniej, prezentować się będą oddziały wojska od X do XVIII w. Największą atrakcją, poza samymi walkami, będą z pewnością pokazy musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach

  II rekonstrukcja historycznych bitew – Świdnica 2009

  6 czerwca 2009 (sobota)

  godz. 10.00 – Rynek

  odprawa i wymarsz oddziałów na teren inscenizacji/obozu

  występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla

  godz. 11.00 – Flesza Nowomłyńska i teren ŚOSiR

  – pokazy obozowania, obyczajów i strojów historycznych

  godz. 12.00 – prezentacja regimentów

  godz.13.00 – pokaz dawnych tańców i strojów – zespół Serenissima Wratislavia

  godz.14.00 – pierwsza rekonstrukcja bitwy – wczesne rycerstwo XIII w.

  godz.15.00 – pokazy musztry

  godz.16.00 – druga rekonstrukcja bitwy – późne rycerstwo XVI w.

  godz.17.00 – pokazy walk w wykonaniu Drużyny Piastowskiej Jantar

  godz.18.00 – trzecia rekonstrukcja bitwy – pokazy walk XVIII w.

  godz.19.00 – dyskoteka w ciżemkach

  7 czerwca 2009 (niedziela)

  godz. 12.00 – Rynek – inscenizacja historyczna, parada regimentów

  Na uczestników imprezy będzie czekać szereg atrakcji: piknik historyczny, pokazy życia obozowego żołnierzy regimentu, przaśne i staropolskie potrawy, dawne tańce i stroje.

  Historia

  Na początku marca 1758 r. obsadzona przez Austriaków Świdnica została otoczona przez oddziały pruskiego korpusu gen. Treskowa. Pod koniec marca Prusacy rozpoczęli roboty oblężnicze od strony północnej i w nocy z 31 marca na 1 kwietnia wykopali pierwsze aprosze i baterie oblężnicze. Dowodzona przez gen. Thurhaimba załoga twierdzy, pozbawiona nadziei na odsiecz ze strony głównej armii, całkowicie pobitej w grudniu pod Lutynią, broniła się słabo. Pruskie baterie bez przeszkód ostrzeliwały wały twierdzy.

  W nocy z 12 na 13 kwietnia Fort Szubieniczny został zdobyty śmiałym atakiem pruskich grenadierów. Tego samego dnia podpisano akt kapitulacji, a 16 kwietnia austriacka załoga opuściła miasto i złożyła broń.

  Dla upamiętnienia tych wydarzeń grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech i Niemiec odtwarzają bitwę historyczną w Świdnicy – jedną z wielu podczas wojny siedmioletniej.

  Jednak wojna siedmioletnia to nie jedyne wielkie wydarzenie historyczne, które przetoczyło się przez Świdnicę. Już pod koniec XIV w. Świdnica należała do najważniejszych miast na Śląsku. W 1332 r. opór stawiony przez miasto wojskom czeskim Jana Luksemburskiego pomógł Władysławowi Łokietkowi w zwycięstwie pod Płowcami. Świdnica brała – bez własnej woli – aktywny udział w wojnach husyckich, wojnie trzydziestoletniej, wojnach śląskich i napoleońskich. Wielokrotnie była oblegana, bombardowana i niszczona. Dopiero ostateczna klęska cesarza Francji przyniosła miastu pokój, chociaż rozmaite oddziały wojska stacjonowały w Świdnicy aż do 1991 r.

  Informacje i ostrzeżenia dla widzów II Rekonstrukcji historycznych bitew:

  parking przy ul. Śląskiej (naprzeciwko OSiR) będzie wyłączony z ruchu. Osoby wybierające się własnym pojazdem zachęcamy do korzystania z miejsc postojowych przy hali sportowej przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej oraz na terenach zielonych po drugiej stronie ulicy;

  wybuchy podczas rekonstrukcji generują duży hałas. Prosimy o ostrożność, a przede wszystkim o niezabieranie zwierząt oraz małych dzieci.

  Poprzedni artykułAwaria!
  Następny artykułO bezpieczeństwie w gminie