Honorowi Prałaci

  1

  Ksiądz Jan Bagiński, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy i ksiądz Stanisław Chomiak, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie na wniosek biskupa diecezji świdnickiej Ignacego Deca, otrzymali przyznany przez Stolicę Apostolską tytuł Prałata Honorowego, Jego Świątobliwości, tytuł ten jest przyznawany jest za wyjątkowe zasługi.

  Jan Bagiński – (ur. 16 października 1946 roku we Lwówku Śląskim) – prałat, od 25 czerwca 1995 roku proboszcz Katedry Świdnickiej, dziekan Dekanatu Świdnica Śląska-Wschód.

  Po ukończeniu studiów teologicznych w Wyższym Seminarium we Wrocławiu (poznał tam obecnego biskupa świdnickiego Ignacego Deca) został wyświecony na kapłana 29 maja 1971 roku przez kardynała Bolesława Kominka. Jako neoprezbiter został skierowany do parafii Matki Bożej Pocieszenia w Oławie. W latach 1974-1976 pracował w parafii św. Doroty we Wrocławiu. Następnie został przeniesiony do parafii św. Henryka we Wrocławiu. W latach 1983 – 1986 pracował w parafii św. Katarzyny w Piotrowicach, a jako proboszcz od 1986 roku w parafii św. Mikołaja w Wiązowie. W 1995 roku kardynał Henryk Gulbinowicz złożył mu propozycję przejęcia probostwa Bazyliki pw. św. Stanisława i Wacława którą przyjął bez zastanowienia.

  Prałat Jan Bagiński po przejęciu parafii rozpoczął akcję ratującą wieżę Katedry Świdnickiej (ówczesnej Bazyliki), jego wspólna walka wraz ze swoimi wiernymi i ludźmi dobrej woli doprowadziła do ratunku wieży przed wyniszczeniem, a nawet zawaleniem. Cieszy się olbrzymią sympatią i uznaniem wśród swoich parafian. Za ratowanie zabytków została mu przyznana Złota Odznaka przez Ministerstwo Kultury. Rozważa się podniesienie go do godności infułata.

  Stanisław Chomiak – kanclerz kurii, prałat domowy JŚ, dziekan, proboszcz par. Wniebowzięcia NMP w Bielawie Lista przedsięwzięć podejmowanych przez kapłana i jego współpracowników na rzecz lokalnej społeczności, które zyskały uznanie burmistrza i radnych, jest długa. Z pewnością jednak wymienić trzeba powołanie Parafialnego Zespołu Charytatywnego Caritas, którego działalność zamyka się roczną kwotą pomocy 70.000 zł i funkcjonująca przy stowarzyszeniu parafialną jadłodajnię wydającą dziennie 300 posiłków dla ubogich. Na wyróżnienie zasługuje ponadto działająca przy parafii świetlica środowiskowa dla dzieci, organizowane co roku okolicznościowe akcje wspierające ubogie bielawskie rodziny przed świętami oraz rodzinne pikniki i przedwakacyjne festyny na rzecz letniego wypoczynku, z którego rocznie korzysta około 100 dzieci. Ksiądz Stanisław Chomiak jest również inicjatorem budowy wznoszącego się nad Bielawą Krzyża Milenijnego i pomnika Jana Pawła II. Poprzez udostępnienie wieży kościelnej dla ruchu turystycznego oraz wnętrza świątyni na organizację koncertów muzycznych, w tym Wratislavia Cantans, ksiądz prałat wpisał się na stałe w działalność promocyjną na rzecz miasta.

  Poprzedni artykułDrugi w Poznaniu!
  Następny artykułOdzyskali kołpaki