60 lat minęło

  0

  Dzisiaj w teatrze miejskim w Świdnicy odbyła się uroczysta gala z okazji 60 – lecia świdnickiej akrobatyki sportowej. Narodziny tej dyscypliny sportu w Świdnicy związane są z nazwiskiem Henryka Chmielewskiego, ten świetny pięściarz “król nokautu” był zarazem zapalonym gimnastykiem i akrobatą. U jego boku w 1949 r. zaczęła ćwiczyć 7 osobowa grupa gimnastyków, którą tworzyli: bracia Jerzy i Leszek Karaszewscy, Daniel i Zenon Perscy, Bohdan Skawina, Zbigniew Michowicz i Ryszard Bętkowski.

  Polski Związek Akrobatyki Sportowej przyznał medale, a władze miasta puchary z okazji jubileuszu sekcji dla pierwszych zawodników, którzy w latach 1949 -1952 zaczęli uprawiać tę piękną dyscyplinę sportu. Wyróżnienia otrzymali: Daniel Perski, Zenon Perski, Jerzy Karaszewski, Leszek Karaszewski, Mieczysław Powroźnik i Bronisław Piątek.

  Na zdjęciu od lewej stoją: Daniel Perski, Zenon Perski, Jerzy Karaszewski, Leszek Karaszewski, Mieczysław Powroźnik, Bolesław Piątek i Wojciech Murdzek prezydent Świdnicy

  Odznaczenia państwowe za długoletnią działalność w kulturze fizycznej i sporcie przyznane przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymali: Maria Gaszyńska, złoty medal za długoletnią służbę, Albert Gaszyński, Brązowy Krzyż Zasługi, Piotr Moas, Srebrny Krzyż Zasługi.

  Obecnie sekcja akrobatyki sportowej liczy 60 zawodników. Działalność sekcji była i jest możliwa dzięki ludziom związanym od lat ze świdnicką akrobatyką tj. byłym zawodnikom, a obecnie działaczom. Dzięki ich zaangażowaniu i poświęceniu własnego czasu sekcja może prowadzić działalność i uzyskiwać wspaniałe wyniki sportowe w kraju i na świecie.

  Galę poprowadził Tadeusz Sznuk, dziennikarz, a prywatnie przyjaciel Daniela Perskiego.

  [photospace]

  Poprzedni artykułŻywa lekcja historii
  Następny artykułPolonia-Sparta remisuje