Świdnica zachęca: „Zostańcie z nami”

Świdnica zachęca: „Zostańcie z nami”

13
PODZIEL SIĘ

 Świdnica stworzyła własny program współpracy samorządu z przedsiębiorcami, którego głównym adresatem jest młodzież – od uczniów rozpoczynających naukę, po absolwentów szkół wyższych. Organizatorzy programu – lokalny samorząd i przedsiębiorcy – chcą pokazać młodym różne ścieżki kariery i zapewnić wsparcie na kolejnych etapach rozwoju – od wzbogaconej edukacji w szkołach, poprzez naukę w klasach patronackich, aż po powiązanie z konkretnym pracodawcą. Program jest realizowany od pół roku.

Jak w praktyce wygląda projekt „Zostańcie z nami”? Specjalne warsztaty ekonomiczne, doradztwo zawodowe, wizyty w firmach i konkursy z cennymi nagrodami – to główne elementy programu, organizowanego od kilku miesięcy przez Miasto Świdnica wraz ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Powiatowym Urzędem Pracy i Powiatem Świdnica. – Naszym wspólnym celem jest praktyczna pomoc młodym ludziom na początku ich drogi życiowej, zwłaszcza w aspekcie zawodowym. Rzeczywistość pokazuje bowiem, że szkolny system edukacji w niedostatecznym stopniu uczy przedsiębiorczości i umiejętności przydatnych na rynku pracy – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Głównymi adresatami programu są osoby w wieku 14-30 lat, w obecnie zwłaszcza młodzież gimnazjalna. To właśnie do niej skierowany został pierwszy z kilku planowanych konkursów – „Mój pierwszy milion” (w przyszłości szkoły podstawowe). Od września 2016 r. do kwietnia 2017 r. 146 uczniów trzecich klas świdnickich gimnazjów bierze udział w warsztatach, grze ekonomicznej oraz projektowaniu i prezentacji plakatów pod hasłem „Twój pomysł na biznes w Świdnicy”, zbierając za swoją aktywność punkty. Uczniowie, którzy zgromadzą ich najwięcej, otrzymają nagrody pieniężne. Zainteresowanie konkursem wśród uczniów było od początku duże, a organizatorzy planują rozszerzać jego zasięg i realizować kolejne działania, wśród których już znalazły się m.in. zajęcia z doradztwa zawodowego.

Program „Zostańcie z nami” cieszy się popularnością nie tylko wśród uczestników, ale także lokalnych partnerów biznesowych. Od początku oferują oni młodzieży liczne propozycje współpracy, m.in. w formie odwiedzin w swoich zakładach. Są też pierwsze firmy, które podpisują umowy o współpracy z konkretnymi szkołami średnimi. – Inicjatywa jest bardzo cenna z punktu widzenia wszystkich uczestników lokalnego rynku pracy – podkreśla Andrzej Panas, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

– Zanim więc dzieci i rodzice pomyślą o studiach np. we Wrocławiu czy wyjeździe za granicę, warto dokładnie sprawdzić, jakie możliwości oferuje dziś najbliższe otoczenie. – Trzeba najpierw poznać lokalny rynek pracy, rozwijające się, nowoczesne firmy i pamiętać o najważniejszych atutach Świdnicy – miasta średniej wielkości, w którym często żyje się po prostu wygodniej i taniej niż w wielkiej aglomeracji, bez korków i bliżej natury – podsumowuje Szymon Chojnowski, zastępca prezydent Świdnicy i koordynator programu „Zostańcie z nami” z ramienia Urzędu Miejskiego.

Cały przebieg programu „Zostańcie z nami” jest na bieżąco relacjonowany na specjalnie utworzonej stronie internetowej www.zostancieznami.pl oraz na profilu FB facebook.com/zostancieznami.

/artykuł nadesłany, opr. red./

 • Wilkołak Krzysztof Paweł

  I super – w koncu ktoś pomyślał o młodych!!!!!!!!!!!

  • Gracjan

   Według mnie to bardzo mądra akcja i prawdziwa reforma oświaty a nie jakaś „lipka” w stylu pisowskim. Właśnie dziś brakuje młodzieży i rodzicom wiedzy o rynku pracy, oczekiwaniach, specjalizacjach. Po co wszyscy chcą być magistrami socjologii politologii itp? Po co? Chore ambicje rodziców, a może każdy ma zamiar zostać kierownikiem od czegokolwiek. Wg mnie lepiej być specjalistą np w dziedzinie mechaniki, IT, budowlanki czy ekonomii, a nawet może rzemieślnikiem, krawcową. Takich ludzi trzeba na rynku pracy, a nie absolwentów dziwnych szkół wyższych,. Niech się rodzice dobrze zastanowią i dzieciaki też, zanim takie głupie decyzje będą podejmować. Czasy się zmieniają i trzeba iść z duchem czasu. Poczytajcie, jak robią Niemcy i dlaczego ich gospodarka jest sukcesem a u nas królują gamonie bez wiedzy i specjalizacji.

   • Obiektywny

    Oj tak po mechaniku w zakładzie diagnostycznym zarobisz 1000 zł w Świdnicy, rozwój straszny, zarobki że możesz sobie tylko rachunki odłożyć na lepsze czasy.

    • Katarzyna lisidzka

     Współczuje Ci „obiektywizmu” i wizji świata . Znam wiele osób młodych którym się Świdnica podoba – kwestia podejścia do życia i kwalifikacji zawodowych

     • Obiektywny

      Co tu jest do podobania się ? chyba nie widzieli lepszego świata. Tak kwestia podejścia do życia za 1000 zł z długami bo nawet nie starcza na rachunki i podstawy do życia.

     • Katarzyna lisidzka

      Osiołku a słyszałeś o takich firmach jak solgaz sonel rst badura itp? Mało tam pracy? Trzeba mieć kwalifikacje owszem ale pracy dobrej nie brakuje. Chodzi o to by dobra szkole zrobić i wtedy można iść na programistę w rst np

 • Obiektywny

  hehe zostać w Świdnicy to jak popełnić samobójstwo, albo umrzecie z głodu w syfie albo patologia was wykończy.

  • Katarzyna lisidzka

   Smutny jesteś i żałosny. Ja gdziekolwiek jestem to opowiadam dobre rzeczy o moim rodzinnym mieście a ty wszo możesz do walbrzycha Np spadać jak ci tu zle

   • Obiektywny

    Spojrzeć prawdzie też musisz, brakuje miejsc pracy, jak się pracuje to grosze się zarabia. Rozwijasz się jak dostajesz awans na kierownika szaletów i masz 3 zł więcej do wypłaty, jest to tak pozytywne aż też się tym pochwalę we Wrocławiu może mnie nie wyśmieją. Chyba że nakłamię jak Ty, będę udawał że jestem super kierownikiem w zajefajnej korporacji hehe premi dostaje 1000 zł i że zamiast długów mam tyle oszczędności. Jeszcze dodam że woda z dachu jak mi się leje jak pada deszcz, że to nowa technologia i bajer 🙂

    • Katarzyna lisidzka

     To twoja wizja i twoja kariera widocznie jesteś frustrat powodzenia. Znam wiele osób którym się powiodło tutaj. Pogadaj z nimi

  • JAcenty

   To wracaj smutasie złamany do swojego Wałbrzycha. Po kiego się szwendasz po nie swoich forach? Na forum wałbrzyskim produkowałeś się jako fryzia i stamtąd też cię pogonili.

 • Joanna

  Bardzo fajna inicjatywa. Niestety średnie i małe miasteczka nie mają możliwości konkurować z takimi miastami jak Wrocław, Poznań, czy Warszawa. Ale jednak trzeba mówić o możliwościach, szansach i ewentualnym rozwoju w rodzimych stronach. Pomysł fajny, a dla tych którzy koniecznie jak Obiektywny chcą wyjechać, to może warto rozważyć pracę we Wrocławiu, a mieszkanie w Świdnicy. Zawsze jakaś alternatywa 🙂

 • Majkel

  A gdzie ci młodzi maja studiować jak nie we Wrocławiu? Czy w mieście jest choćby filia którejś dobrej uczelni? Nawet SWTT się mocno skurczyła.