#Komórkomania – uczniowie dla DKMS

#Komórkomania – uczniowie dla DKMS

1
PODZIEL SIĘ

Uczniowie z Żarowa postanowili włączyć się w akcję pozyskiwania dawców szpiku i komórek macierzystych. Przy współpracy z DKMS w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego 28 października organizowana jest „#Komórkomania”.

akcja-dawcy-szpiku
– Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi, może zostać Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej z grup ryzyka. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wziąć udział w zorganizowanej w szkole akcji #KOMÓRKOMANIA, wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka – zachęcają żarowscy uczniowie.

opr. Agnieszka Szymkiewicz

  • Domino

    Nie widzę tu ani słowa o odpowiedzialności za taką decyzję. To,że ktoś ma odpowiedni wiek i jest zdrowy nie czyni go dawcą. Gdy dzwoni telefon i mówią,że jest biorca i czy podtrzymujemy swoją decyzję oddania szpiku lub komórek macierzystych, nie możemy wykręcić się szkołą, pracą, chorobą babci czy po prostu powiedzieć,że nam się odechciało. Trzeba powiedzieć: TAK , a potem być gotowym na telefony, maile z setkami pytań, a wreszcie podróż do wyznaczonego miasta na badania, branie preparatu rozbudowującego komórki macierzyste, a potem na pobranie, bo tam ktoś czeka na Wasz dar. Do mnie zadzwonił telefon i wiem, jaki to szok, więc zastanówcie się bardzo dobrze zanim wypełnicie ankiety i pobierzecie wymaz, bo badania kosztują, a tam gdzieś może czekać człowiek z nadzieją i nie wolno mu tej nadziei odebrać ani marnować kasy fundacji.