Strona główna 0_Slider Koncert neonazistów: Gminny Ośrodek Kultury odpowiada na zarzuty

Koncert neonazistów: Gminny Ośrodek Kultury odpowiada na zarzuty

3

Wszystkie negatywne opinie na temat wynajmu świetlicy oraz oskarżenia pod adresem Gminy Świdnica są dalece krzywdzące i niesłuszne – oświadcza Krzysztof Jas, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Zapewnia, że gmina nie miała pojęcia o charakterze koncertu, który został zorganizowany w wiejskiej świetlicy w Grodziszczu w marcu 2017 roku.

Kadr z reportażu “Superwizjera” stacji TVN

Kilka dni temu nagranie wykonane ukryta kamerą przez dziennikarzy TVN wywołały poruszenie w całej Polsce. Jak już informowaliśmy, w reportażu “Superwizjera” znalazły się również kadry z koncertu grup neonazistowskich z 11 marca 2017 roku w podświdnickim Grodziszczu. Mimo zapewnień rzecznika Urzędu Gminy Świdnica, że o charakterze spotkania wynajmujący nie miał pojęcia, internauci nie szczędzili gminie słów krytyki.

Do komentarzy odniósł się Krzysztof Jas, dyrektor GOKSiR:

OŚWIADCZENIE

W związku z licznymi artykułami i komentarzami na temat koncertu neonazistów, który odbył się w świetlicy w Grodziszczu w dniu 11 marca 2017 roku wyjaśniam, co następuje:
– wynajem świetlic wiejskich na terenie Gminy Świdnica należy do zadań Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji,
– świetlica wiejska w Grodziszczu została wynajęta przez osobę prywatną na uroczystość rodzinną (w załączniku wyciąg z wniosku o wynajem świetlicy w Grodziszczu),
– wymogi wynajmu świetlicy określone w Regulaminie wynajmu świetlic wiejskich zostały spełnione i nic nie wskazywało na to, że wynajem będzie wykorzystany na inne cele.
Wydarzeniami tymi jesteśmy, tak samo jak osoby komentujące zaskoczeni i takie zachowania potępiamy, ale nie mieliśmy na to zdarzenie żadnego wpływu.
Oświadczamy, że wszystkie negatywne opinie na temat wynajmu świetlicy oraz oskarżenia pod adresem Gminy Świdnica są dalece krzywdzące i niesłuszne.
Zapewniamy, że nie akceptujemy żadnych przejawów szerzenia czy też pochwalania idei nazistowskich. Nie ma też miejsca na jakiekolwiek działania godzące w pamięć o ofiarach wojen wywołanych takimi skrajnymi poglądami.

Przypomnijmy, że w sprawie koncertu postępowanie od kwietnia 2017 roku prowadzi Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu. Nikomu dotychczas nie postawiono zarzutów.

/asz/

 

 • xdcam

  Zarzuty stawiamy zgodnie z art 256 kk ale aby zostały wyczerpane znamiona tego przestepstwa propagowanie w tym przypadku faszyzmu musi byc publiczne czyli innymi słowy musi odbywac sie w przestrzeni publicznej . Na sali gdzie spotkała sie grupa osób w wiadomym im celu propagowanie czegokolwiek nie odbywa sie publicznie dlatego niezaleznie od tego czy osoby te beda tam czcic stalina , czy tego nieszczesnego hitlera art 256 kk nie bedzie miał zastosowania. Mozna sie nie zgadzac z tym co ta grupa osób prywatnie sobie czci ale prawnie tego co oni tam sobie we wlasnym zamknietym gronie robią zakazac nie mozna. To sa wolni ludzie i odpowiadaja sami za siebie. Co innego gdyby w przestrzeni publicznej grupa ta uzywała lub odwoływała sie do symboliki jednoznacznie nawiązującej do faszyzmu.

 • Nie usuwajcie konta!

  W ogóle temat sprzed miesięcy niepotrzebnie został odgrzany. Sw24 tylko
  reklamę robi tym zespołom i samym neonazistom. Pies z kulawą nogą by o
  nich nie pamiętał, gdyby nie te artykuły. Teraz na pewno ilość członków
  tego ruchu się powiększyła.

 • Marek Nowak

  Ciekawe dlaczego głosu w dyskusji nie zabierze pan Kotełko. Czyżby wyjaśnienia ośrodka kultury obnażyły wcześniejsze niesłuszne komentarze i teraz ciężko się do tego przyznać.