Długopole Zdrój – dlaczego warto tu przyjechać?
Długopole Zdrój jest najmniejszą miejscowością uzdrowiskową Ziemi Kłodzkiej, otoczoną górami. Położona w nasłonecznionej dolinie Nysy Kłodzkiej wśród lasów, jest ukojeniem nie tylko dla osób chorych. Wypoczynek w Długopolu Zdr. jest świetnym pomysłem dla wszystkich, którzy chcą oderwać się od zgiełku codziennego życia, zatrzymać i wyciszyć, a przy okazji podreperować zdrowie. Najlepszym do tego miejscem jest Park Zdrojowy z alejami ze starymi, rzadkimi gatunkami drzew.
Długopole to jedyne miejsce, gdzie można wypić kufelek piwa, lampkę wina lub inny, niekoniecznie procentowy napój, w starej ewangelickiej kaplicy. Została ona przerobiona na kawiarnię, ale dzięki specyficznemu klimatowi, wizyta tam na pewno niejednego wprawi w konsternację.
W Długopolu eksploatowane są trzy źródła wód: „Renata”, „Emilia” i „Kazimierz”. Kuracja tymi wodorowęglanowo-wapniowo-sodowo-magnezowymi, bogato nasyconymi dwutlenkiem węgla szczawami niejednego postawiła na nogi. Dodatkowym atutem uzdrowiska są unikalne w Europie naturalne, suche kąpiele kwasowęglowe. Wszystkie te zabiegi pomagają szczególnie osobom z chorobami układu trawiennego i krążeniowego. Ze względu na swój sielankowy charakter, odnajdują tutaj spokój także osoby w stanach wycieńczenia fizycznego i psychicznego.
Wizyta w uzdrowisku chociażby na jeden dzień, wypicie leczniczych wód i spacer wzdłuż pięknych alei Parku Zdrojowego, sprawią, że na pewno poczujecie się jak nowo narodzeni.
Historia Długopola Zdr.
Pierwsze wzmianki o Długopolu Zdrój pochodzą z 1381 r. W XVI w. zaczęto tu wydobywać ałun na zlecenie wrocławskich przedsiębiorców. Po 22 latach zamknięto kopalnie. W 1648 r. w wyrobisku kopalni wytrysnęła woda. W 1798 r. dokonano pierwszej analizy chemicznej składu wody, a źródło nazwano „Emilia”. Rok 1819 to przełomowy czas. Nad źródłem postawiono pierwsze sanatorium: Park Zdrojowy oraz 12 kabin łazienkowych z drewnianymi baliami do zażywania kąpieli leczniczych.
Miejscowość rozwijała się powoli do 1839 r., kiedy Długopole zostało sprzedane dr Juliusowi Hancke z Wrocławia. Od tego czasu rozpoczyna się złoty okres uzdrowiska: przeniesienie i rozbudowa pawilonu zdrojowego, budowa kolejnych domów dla kuracjuszy i krytej hali spacerowej wraz z pijalnią wód. W 1845 r. odkryto pokłady borowiny na wzgórzu Wronka. W latach 50. XIX w. zainstalowano nowe, marmurowe wanny. 20 lat potem, dobudowano pomieszczenia tworząc kompleks kąpielowy 40 wanien. Służą one do dzisiaj w uzdrowisku „Karol”. W 1876 r. przy promenadzie odkryto nowe źródło wód mineralnych, które nosi nazwę „Kazimierz”. Uzdrowisko przeżywało swój rozkwit. Zagospodarowano okoliczne lasy, tworząc parki. W 1900 r. założono tutaj, pierwszy w Prusach, elektryczny zegar kwiatowy. W ciągu roku liczba przyjezdnych gości dochodziła do 3 tysięcy. W 1909 r. dokonano odwiertu trzeciego, najbardziej wydajnego źródła „Renata”. Powojenne lata nie przysłużyły się uzdrowisku, które wolno wraca do dawnej świetności.
Co można robić w Długopolu Zdrój?
- „Naładować baterie” odpoczywając w cichej dolinie Nysy Kłodzkiej.
- Przejść kuracje kąpielowe.
- Napić się wody mineralnej prosto ze źródła.
- Spróbować suchych kąpieli gazowych.
- Spacerować, wędrować, jeździć na rowerze…
Czego nie wolno pominąć w Długopolu Zdrój?
- Zatrzymania się w klimatycznym Dworze Elizy, gdzie możecie skorzystać z licznych zabiegów SPA.
- Wycieczki do kawiarni w dawnym kościele.
- Spaceru miedzy starymi drzewami wzdłuż alei w Parku Zdrojowym.
- Podziwiania pięknych krajobrazów z punktu widokowego na wzgórzu Wronka.
- Wystawy „Długopole Zdrój wczoraj i dziś” w pomieszczeniu obok biblioteki przy ul. Zdrojowej 17. Jej twórcą jest długopolanin Maciej Piasecki.
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu
Ciekawostki
- Długopole Zdrój jest niedużym uzdrowiskiem podgórskim (ok. 400 m n.p.m.).
- W zabytkowym Parku Zdrojowym rosną sosny, cisy, buki i jawory. Główna aleja – ulubione miejsce spacerów kuracjuszy wysadzona jest lipami i klonami.
- W Długopolu Zdroju można zakwaterować się w gospodarstwach agroturystycznych, hotelach, pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych oraz w domach uzdrowiskowych.
- Długopole jest znakomitą bazą wypadową do wielu ciekawych miejscowości i atrakcji turystycznych położonych na Ziemi Kłodzkiej, a w zimie na stoki narciarskie Międzygórza, Zieleńca, Spalonej, Rudawy, Czarnej Góry oraz pobliskich Czech.
- W hotelu „Dwór Elizy” w Długopolu Zdrój gościli w nim m.in.: Mariusz Pudzianowski, Magda Gessler, bracia Golec i członkowie zespołu Wolna Grupa Bukowina.
Więcej na znanenieznane.pl