Świdnicki Rynek oraz okoliczne uliczki ponownie zamieniły się w wielkie, tętniące życiem targowisko. 5 lipca Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości przyciągnęła do serca Świdnicy wielu kolekcjonerów, poszukiwaczy okazji oraz pasjonatów historii z całego Dolnego Śląska, mimo że wszystkich przywitała chłodna i pochmurna aura.

Tradycja świdnickiego targu staroci liczy już sobie ponad pół wieku, niezmiennie gromadząc wystawców i kupujących w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Nie inaczej było i tym razem. Oficjalne godziny handlu zaplanowano od 8.00 do 14.00, jednak najbardziej zdeterminowani łowcy skarbów pojawili się na Rynku już o świcie.
Na setkach stoisk rozstawionych na Rynku, ul. Bohaterów Getta, Łukowej, placu Grunwaldzkim i w Zaułku Świętokrzyskim można znaleźć dosłownie wszystko, co ma w sobie duszę i historyczną wartość, ale nie brakuje także przedmiotów współczesnych, jak klocki Lego czy resoraki. Zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle bogate zbiory numizmatyczne oraz stare pocztówki, na których uwieczniono m.in. Świdnicę i okoliczne miejscowości.
Nie zabrakło również miłośników dawnego rzemiosła artystycznego. Wystawcy zaprezentowali szeroki wachlarz wiekowych mebli – od bogato zdobionych komód, przez stylowe krzesła, aż po misternie wykonane lampy, które po renowacji mogą stać się ozdobą każdego nowoczesnego wnętrza. Wzrok przykuwały także połyskujące w słońcu kryształy, porcelanowe i szklane naczynia, a także artystyczna biżuteria z minionych epok.
Świdnicka giełda to także doskonałe miejsce dla osób, które zajmują się samodzielnym przywracaniem dawnego blasku starym przedmiotom. Na wielu stoiskach można było zaopatrzyć się w oryginalne akcesoria, okucia, brakujące wskazówki do zegarów czy elementy mechanizmów, których próżno szukać w tradycyjnych sklepach budowlanych bądź hurtowniach.
Dla tych wszystkich, którzy nie mogą osobiście pojawić się w niedzielne przedpołudnie na świdnickim Rynku, przygotowaliśmy fotorelację, pozwalającą choć na chwilę poczuć niepowtarzalną atmosferę tego niezwykłego wydarzenia. Kolejna okazja do wyruszenia na łowy już za miesiąc – w pierwszą niedzielę sierpnia.
fot. Mariusz Ordyniec
![Taneczny parkiet pod Wieżą Ratuszową. Tłumy na pierwszej Świdnickiej Potańcówce [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/Swidnicka-Potancowka-4-lipca-2026-56-238x178.jpg)








