Magia teatralnych spektakli pod gołym niebem podczas świdnickiego Festiwalu Teatru Otwartego, plenerowe seanse w ramach Żarowskiego Festiwalu Filmowego, a może koncertowanie w altanie Parku Młodzieżowego? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.
- Z uwagi na prognozowane niekorzystne warunki pogodowe kilka z planowanych na najbliższe dni imprez, w tym Święto Lipy i Miodu w Jugowej oraz Muzyczny Park w Żarowie, nie odbędzie się w pierwotnych terminach. W przypadku pozostałych wydarzeń warto śledzić komunikaty organizatorów.
27. Festiwal Teatru Otwartego w Świdnicy (piątek-niedziela)
Kolejny raz świdnicka publiczność będzie miała okazję odkryć magię ulicznego teatru. Rusza 27. Festiwal Teatru Otwartego, który potrwa od piątku do niedzieli. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Spektakle odbywają się na Rynku, a animacje organizowane przez Klaunikową Fifi z Ekipą – na dziedzińcu pod Wieżą Ratuszową. W przypadku deszczu spektakle będą przenoszone w miarę możliwości do Klubu Bolko (pl. Grunwaldzki 11).
Program 27. Festiwalu Teatru Otwartego:
PIĄTEK — 11 lipca
- godz. 16.30—19.30 Profilaktyka i teatr – Klaunikowa Fifi z Ekipą
- godz. 17.00 „Cyrkowy casting” Cichy Teatr
- godz. 18.00 „Świnki na wypasie” Teatr Bajka
- godz. 21.30 „Monsieur Charlie & Teatr HoM
- wydarzenia towarzyszące:
- godz.17.30 Wernisaż wystawy pokonkursowej Leica Street Photo /Wieża Ratuszowa/
- godz.19.30 Wernisaż prac Grzegorza Woźnego /Galeria Fotografii, Rynek 44/
SOBOTA — 12 lipca
- godz. 16.30—19.30 Profilaktyka i teatr – Klaunikowa Fifi z Ekipą
- godz. 17.00 „Pan i Pani O” Teatr Mimo
- godz. 18.00 „Show” Mr & Mrs Frantic”
- godz. 19.30 „Przygoda na farmie” Teatr HoM
- godz. 21.30 „Cyrkowe kolory” Lwowski Teatr Vuala
NIEDZIELA — 13 lipca
- godz. 16.30—19.30 Profilaktyka i teatr – Klaunikowa Fifi z Ekipą
- godz. 17.00 „Circus show ” Rufi Rafi
- godz. 18.00 „Chaplin Show” Mr Franto Frantic
- godz. 19.30 „Słowiańskie opowieści” – Alia Kubicz i Witold Kowaliszyn
- godz. 21.30 „Blackout” Teatr Fuzja
- wydarzenia towarzyszące:
- godz.12.00 Spacer pt. „Rynkowe Tajemnice” poprowadzi Marzena Zięba (zapisy na maila [email protected])
Wernisaż wystawy „Fotografuj Sercem” w Świebodzicach (piątek)
Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją w Strzegomiu (piątek)
W piątek, 11 lipca w Strzegomskim Centrum Kultury gościć będzie prof. Stanisław Nicieja. Profesor, urodzony w Strzegomiu i nasz Honorowy Obywatel, osobiście opowie o swojej pasji i najnowszym, XXII tomie bestsellerowej sagi „Kresowa Atlantyda”. To wyjątkowa okazja, by spotkać wybitnego historyka i autora, którego książki czytają tysiące Polaków. Początek spotkania w sali widowiskowej SCK o godzinie 18.00.
Żarowski Festiwal Filmowy „Different Point of View” (piątek-sobota)
Trwa 14. edycja Żarowski Festiwal Filmowy „Different Point of View”, w ramach którego w ten weekend odbędą się kolejne dwa plenerowe seanse filmowe. Odbędą się one: 11 lipca w Żarowie (Park Miejski, ul. Zamkowa) oraz 12 lipca w Łażanach (zabytkowy park, ul. Strzegomska). Widzowie uczestnicząc w festiwalu każdorazowo zobaczą 4 krótkometrażowe filmy.
Uczestnictwo w 14. Żarowskim Festiwalu Filmowym jest bezpłatne. Projekcje filmowe zaczynają się o godz. 21.15, jednak organizator zachęca do wcześniejszego przybycia w celu rezerwacji leżaków, skorzystania z gastronomii oraz integracji sympatyków dobrego kina, a to wszystko będzie czekać na odwiedzających już od godz. 20.00. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizatora – fundacji Inicjatywa B.
Żarów (PARK MIEJSKI, ul. Zamkowa) – 11 lipca 2025 | 21:15
- Entropia – reż. Anna Fam-Rieskaniemi / 2024 – 27’
- Fiber – reż. Natalia Nylec / 2024 – 19’
- Reisefieber – reż. Mateusz Bednarkiewicz / 2019 – 31’
- Wspaniałe kilka minut – reż. Hubert Patynowski / 2023 – 30’
Łażany (PARK, ul. Strzegomska) – 12 lipca 2025 | 21:15
- Call me Lala – reż. Zuzanna Sorówka / 2024 – 22’
- Gęś – reż. Maria Wider / 2021 – 31’
- Siła oporu – reż. Elżbieta Benkowska / 2024 – 30’
- Warsaw Story – reż. Jan Kuźnik / 2024 – 29’
Świdnickie Spacery z Historią (sobota)
Pierwszy spacer w ramach tego cyklu – „Mroczna Świdnica. Poznaj ciemne strony miasta i historie z dreszczykiem” – odbędzie się już w najbliższą sobotę, 12 lipca 2025 roku o godzinie 15.00. Uczestnicy spotkają się przed budynkiem Sądu Okręgowego przy placu Grunwaldzkim 14 – w miejscu, gdzie myśl o zbrodni i karze nasuwa się sama, stanowiąc idealny punkt wyjścia do wędrówki po ciemnych historiach Świdnicy. Spacer poprowadzą Sobiesław Nowotny – ceniony historyk, znawca i badacz dziejów Świdnicy – oraz Sylwia Osojca-Kozłowska, która w projekcie nie tylko występuje w roli organizatora, ale dzięki pasji i zainteresowaniom wciela się również w rolę przewodniczki.
Uczestnictwo w spacerach jest bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych osób. Ze względów organizacyjno-logistycznych organizatorzy proszą jednak o zapisy chętnych poprzez specjalny formularz dostępny pod linkiem https://forms.gle/rEwxyo6kr6qg3kik6
„Poznajemy tajemnice Bazyliki Mniejszej” – wyprawa po strzegomskiej świątyni (co niedzielę)
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie opowieści skrywają mury jednej z najokazalszych gotyckich świątyń Dolnego Śląska? Strzegomskie Centrum Kultury, parafia św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu, a także Gmina Strzegom zapraszają do udziału w wakacyjnych wyprawach, podczas których będzie można poznać historię strzegomskiej Bazyliki Mniejszej. Historyczne spacery będą odbywać się w kolejne niedziele lipca i sierpnia 2025 roku.
Pierwsza wyprawa już 13 lipca. Zbiórka przed głównym wejściem do bazyliki o godz. 15.00. – Dlaczego warto dołączyć? Ekspercka opowieść: doświadczeni przewodnicy z regionu odsłonią zarówno fakty historyczne, jak i anegdoty, które na stałe zapadną Ci w pamięć. Kunszt architektury: poznasz symbolikę detali gotyckich elementów i dowiesz się, jak powstawała ta monumentalna budowla. Atmosfera bezpłatnej przygody: udział w wycieczkach jest całkowicie darmowy – wystarczy otwarta głowa i chęć odkrywania! – zachęcają organizatorzy.
„Muzyczna Altana” – koncert w Parku Młodzieżowym (niedziela)
Trwa wakacyjny cykl bezpłatnych koncertów „Muzyczna altana” w Parku Młodzieżowym. W niedzielę, 13 lipca wystąpią Róża Madej, Lena Szydłowska, Angelina Warmuz i Weronika Wąsowska, które zaprezentują covery polskich i zagranicznych przebojów. Usłyszymy m.in.: m.in. takie utwory jak: „Świat się pomylił” Patrycji Markowskiej, „Kiedyś byłam różą” Gorana Bregovicia, czy „Pocałuj noc” Anity Lipnickiej. Mimo młodego wieku każda z nich ma na koncie znaczące sukcesy konkursowe i doświadczenie sceniczne. Ten koncert to prawdziwy pokaz lokalnych perełek wokalnych. Początek koncertu o godz. 16.00.
/opr. mn/