Strona główna 0_Slider Teraz Polska: „Prestiż” za 87 tysięcy złotych w gablotce i na papierze...

Teraz Polska: „Prestiż” za 87 tysięcy złotych w gablotce i na papierze firmowym urzędu

0

W połowie czerwca tego roku prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska przypomniała, że właśnie mija 10 lat od uroczystej gali, podczas której odbierała godło Teraz Polska dla Świdnicy. – Godło „Teraz Polska” jest najbardziej prestiżowym konkursem, który potwierdza jakość zarządzania gminą i miastem – stwierdziła. I za to potwierdzenie świdniczanie zapłacili już 87 tysięcy złotych. By zobaczyć cenne godło, trzeba przykucnąć w holu Urzędu Miejskiego albo zostać zaszczyconym papierową korespondencją na papierze firmowym magistratu.

TEGO NIE PRZECZYTASZ W „MEDIACH” SAMORZĄDOWYCH


Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego w czerwcu 2015 roku po raz 25. wyróżniła firmy, usługi, przedsięwzięcia innowacyjne i gminy. Godło „Teraz Polska” podczas uroczystej gali w Warszawie odebrali przedstawiciele dwóch miast – Mielca i Świdnicy. Samorządy mogą się ubiegać o ten znak promocyjny od 2006 roku.

Wspominając po 10 latach galę wręczenia godła, prezydent Moskal-Słaniewska 16 czerwca 2025 roku w mediach społecznościowych napisała: „Nagroda znakomita o wielkim prestiżu, która od 2006 roku wręczana jest również samorządom. Miałam wielką przyjemność i zaszczyt odbierać to wyróżnienie. Było to dla mnie zobowiązanie do tego, aby nasze miasto rozwijało się w jak najlepszy sposób i żeby marka, jaką jest ŚWIDNICA, była jak najlepiej postrzegana w kraju.”


I jak już informowaliśmy, opisując odnotowany przez prezydentkę jubileusz 16 czerwca, Beata Moskal-Słaniewska nie dodała, że godło pociąga za sobą wydatki. Odpowiadając na nasze pytania, ile to kosztowało, rzeczniczka ratusza Magdalena Dzwonkowska podaje, że opłata za zgodę na używanie godła Teraz Polska w 2015 roku wyniosła 5 tysięcy złotych, w latach 2016-2019 10 tysięcy złotych rocznie, a od 2020 do 2025 – po 7 tysięcy złotych co roku. W sumie 87 tysięcy złotych.

Laureat konkursu ma prawo umieścić Godło „Teraz Polska” na frontowej części budynku, w którym znajduje się wyróżniony Urząd Gminy (Miasta), na tablicach drogowych obok nazwy miasta oraz wykorzystywać do celów promocyjnych – podaje fundacja. W żadnym ze wskazanych miejsc godła w Świdnicy nie ma. Zapytaliśmy więc, gdzie jest wykorzystywane i jaką korzyść ma z tego miasto, ponosząc niemałą roczną opłatę. Magdalena Dzwonkowska odpowiedziała w punktach.

Realne korzyści dla Miasta Świdnica z tytułu posiadania i użytkowania Godła Teraz Polska:

Wzrost prestiżu i wzmocnienie marki miasta:
– Zdobycie i możliwość posługiwania się Godłem Teraz Polska stanowi potwierdzenie wysokiej jakości zarządzania oraz skutecznych działań rozwojowych. Wyróżnienie to działa jak certyfikat zaufania, zwiększając wiarygodność Świdnicy w oczach inwestorów, partnerów i mieszkańców.
Większe szanse na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych:
– Posiadanie godła może sprzyjać budowaniu pozytywnego wizerunku Świdnicy w procesach aplikacyjnych o fundusze unijne, rządowe i międzynarodowe, podkreślając kompetencje gminy w realizacji projektów.
Wsparcie działań promocyjnych:
– Znak Teraz Polska widnieje na oficjalnych pismach Miasta Świdnica, podkreślając osiągnięcia gminy i wysoki standard działań administracyjnych.

Godło Teraz Polska znajduje się w gablocie z najważniejszymi wyróżnieniami Urzędu Miejskiego w Świdnicy, zlokalizowanej przy głównym wejściu do budynku.”

W jaki sposób posiadanie płatnego godła „może sprzyjać budowaniu pozytywnego wizerunku Świdnicy w procesach aplikacyjnych”, tego w odpowiedzi nie ma. Nie ma nigdzie informacji, by znak był dodatkowo punktowany przy ubieganiu się o środki unijne lub rządowe.

Jeśli ktoś chciałby obejrzeć statuetkę, musi mieć sprawne kolana lub giętki kark. Warte blisko 90 tysięcy złotych godło ustawiono na parterze Urzędu Miejskiego w gablocie w gronie wielu innych statuetek. Żeby mu się przyjrzeć, trzeba kucnąć. Albo uklęknąć. I żeby nadal móc je oglądać, za rok świdniczanie znów będą musieli zapłacić.

/asz/
fot. Swidnica24.pl oraz UM w Świdnicy

Poprzedni artykułCzytelnik alarmuje: Niedawno otwarty tor rowerowy w Świdniccy znika w chaszczach [FOTO]
Następny artykułWskocz do gokarta na torze M3Racing i poczuj nową prędkość letniego sezonu!