W niezwykle bogatym dorobku mają dostojne polonezy, pełne ognia mazury i krakowiaki. Dziesiątki razy reprezentowali Polskę za granicą, wielokrotnie odnosząc sukcesy, a także zostając laureatami konkursów i festiwali tanecznych. Świdnicki zespół „Krąg” istnieje już 50 lat. 24 maja 2025 roku podczas jubileuszowej gali w auli I LO im. Jana Kasprowicza spotkało się kilka pokoleń tancerzy, prowadzonych przez Marię Skiślewicz i jej syna, Wojciecha Skiślewicza.
Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” to instytucja, która na przestrzeni lat wykształciła dziesiątki absolwentów, nauczyła tańczyć nawet tych, którzy nie śmieli przypuszczać, że kiedykolwiek zatańczą publicznie. Ale „Krąg” to przede wszystkim rodzina, w przenośni i dosłownie, gdyż w składzie zespołu wyswatanych zostało co najmniej kilka małżeństw. A wszystko to rozpoczęło się w 1975 roku z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej i Świdnickiego Ośrodka Kultury, a przede wszystkim – Marii Skiślewicz, która od początku istnienia zespołu jest jego dyrektorem artystycznym. W pracy tej wspiera ją syn, Wojciech Skiślewicz.
Od początku istnienia, zespół nie tylko uświetnia ważne uroczystości w Świdnicy i regionie, ale też zachwyca publiczność niemal na całym świecie. W ciągu 50 lat działalności artystycznej grupa kilkadziesiąt razy reprezentowała Polskę poza jej granicami, występując w Czechach, Niemczech, Rosji, Austrii, Francji, Turcji, Wenezueli, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Bułgarii, Meksyku, Chinach, Indiach, na Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech, ostatnio również w Tajlandii. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody. W roku 2015 grupa została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2020 roku Nagrodą Kulturalną Dolnego Śląska „Silesia”, przyznaną za wkład w promocję folkloru na Dolnym Śląsku, w kraju i na świecie. W 2022 roku Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” i Maria Skiślewicz zostali odznaczeni brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Do jubileuszowego koncertu zostali zaproszeni wszyscy, którzy przez lata tańczyli w Kręgu. Na zaproszenie odpowiedziało 60 osób, które do Świdnicy przyjechało z Polski i zagranicy, przygotowując specjalny pokaz. Podczas dwugodzinnego koncertu nie zabrakło życzeń, wspomnień i gratulacji. Wśród gości znaleźli się m.in. obecna prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska, jej poprzednicy Adam Markiewicz, Wojciech Murdzek i Bolesław Marciniszyn, poseł Robert Jagła oraz obecna dyrektor ŚOK Bożena Kuźma wraz z byłą, wieloletnią dyrektor ośrodka kultury Małgorzatą Braniecką.
Zapraszamy do przeczytania wspomnień, którymi ze Swidnica24.pl podzielił się Wojciech Skiślewicz:
/opr. asz/
Zdjęcia i nagranie Mariusz Ordyniec