Od uzyskania zgody na wykonanie nowego zjazdu z drogi krajowej nr 35 świdnicki magistrat uzależnia możliwość uporządkowania kwestii parkowania na terenie położonym w sąsiedztwie budynków przy ulicy Ludwika Zamenhofa 1-5. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje dziki parking.

Z myślą o zmotoryzowanych mieszkańcach tej części Osiedla Młodych w 2021 roku do użytku został oddany nowy parking położony między budynkami Zamenhofa 5 a Zamenhofa 13, z wjazdem od strony ulicy Słowackiego. W pierwszym etapie powstał tam plac postojowy o nawierzchni z kruszywa. W ramach drugiego etapu, który zakończono w 2025 roku, dokończono prace przy płycie parkingu, która zyskała nawierzchnię z kostki brukowej, a także rozbudowane zostało oświetlenie terenu.
W wyniku budowy powstało 29 wyznaczonych miejsc do parkowania, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Parkingowe potrzeby są jednak dużo wyższe, o czym może świadczyć dziki parkingu, który funkcjonuje na terenie między budynkami przy Zamenhofa 1-5. Z wnioskiem o przebudowę tego terenu na potrzeby parkingowe wystąpiła niedawno do władz miasta radna Violetta Wiercińska. – Zwracam się z prośbą o budowę parkingu na terenie „dzikiego parkingu” w pasie zieleni od strony Zamenhofa 1-5. Duży niedobór miejsc parkingowych jest wielkim problemem mieszkańców, szczególnie dotkliwym w otoczeniu bloków mieszkaniowych. Ucywilizowanie stanu jest więc bardzo pożądane – wskazała radna Wiercińska.
Co na to świdnicki magistrat? Do propozycji radnej odniosła się prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Budowa parkingu jest uzależniona od wyrażenia przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu zgody na budowę zjazdu na parking od strony ul. Zamenhofa. Istniejący zjazd jest wykonany samowolnie i nie może służyć do obsługi parkingu. Pismo w sprawie wyrażenia zgody na budowę nowego zjazdu zostało już wystosowane do zarządcy drogi. Od decyzji GDDKiA zależy czy będzie możliwe uporządkowanie parkowania w tym rejonie – stwierdziła prezydent Świdnicy.
/mn/






![Strażacy uwalniali lisa ze… zderzaka [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/lis-w-zderzaku-100x75.jpg)
![Mistrzowie parkowania [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/page-11-100x75.jpg)

![Kto wygrał zaproszenia na świąteczny koncert zespołu i chóru Armii USA w Świdnicy? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/04/Orkiestra-Sil-Powietrznych-Stanow-Zjednoczonych-w-Europie-21-04-2023-Swidnica-5-100x75.jpg)