Ponad 368 tysięcy ósmoklasistów z całej Polski w przyszłym tygodniu przystąpi do trzydniowego egzaminu kończącego szkołę podstawową. Testy odbędą się w dniach od 13 do 15 maja.

Po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019. Egzamin jest obowiązkowy, a przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Tegoroczny egzaminowy maraton rozpocznie się we wtorek od testu z języka polskiego. W środę ósmoklasiści będą rozwiązywać zadania matematyczne, a w czwartek napiszą egzamin z języków obcych. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 4 lipca.
W 2025 roku do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 354 940 uczniów z ponad 12 850 szkół, a także ponad 13 280 uczniów – obywateli Ukrainy. Największa grupa ósmoklasistów (98,4%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,4% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,2% ósmoklasistów.
W województwie dolnośląskim do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 26 334 uczniów. Jaki język obcy najczęściej wybierali? Zdecydowana większość zdawać będzie test z języka angielskiego, który został wybrany przez 25 088 uczniów (95,3%). Z egzaminem z języka niemieckiego zmierzy się 719 osób (2,7%), do testu z języka rosyjskiego przystąpi 525 uczniów (2%), a egzamin z języka hiszpańskiego zdawać będzie jedynie 2 dolnośląskich ósmoklasistów.
W powiecie świdnickim z testami kończącymi szkołę podstawową zmierzy się 1375 ósmoklasistów. Najczęściej wybierali oni język angielski, z którego egzamin zdawać będzie 1313 osób (95,5%). Z testem z języka rosyjskiego zmierzy się 40 osób (2,9%), natomiast 22 maturzystów zdawać będzie egzamin z języka niemieckiego (1,6%).
Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu około godz. 14:00.
/CKE, OKE Wrocław, opr. mn/

![Samochody, piesi, motocyklista zignorowali zamknięty przejazd. „Nawet awaria do tego nie upoważnia” [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/page1-238x178.jpg)

![Samochody, piesi, motocyklista zignorowali zamknięty przejazd. „Nawet awaria do tego nie upoważnia” [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/page1-100x75.jpg)


![Strażacy interweniowali w Starym Młynie. Zapalił się olej w kuchni [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Stary-Mlyn-pozar-2025.11.27-3-100x75.jpg)


![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)
![Koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)