Blacharze, mechanicy i lakiernicy samochodowi, dekarze, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, lekarze i funkcjonariusze służb mundurowych, czy też nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych – według najnowszego „Barometru Zawodów” przygotowanego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy między innymi takich pracowników będą poszukiwać pracodawcy w powiecie świdnickim w 2025 roku.
„Barometr Zawodów” opisuje sytuację w około 170 różnych zawodach na poziomie kraju, województw oraz powiatów. Jest to jednoroczna prognoza zapotrzebowania na pracowników, która pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w analizowanym roku. W ramach opracowania poszczególne zawody zostały zakwalifikowane przez ekspertów do trzech różnych kategorii: zawodów deficytowych (w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie), zawodów zrównoważonych (czyli takich, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia), a także zawodów nadwyżkowych (w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na niskie zapotrzebowanie i/lub nadmierną liczbę kandydatów spełniających wymagania pracodawców).
W „Barometrze Zawodów” na 2025 rok na poziomie kraju za deficytowe uznano 23 zawody, natomiast w województwie dolnośląskim szczególnie poszukiwani są pracownicy 27 zawodów, tj. o 5 mniej niż rok wcześniej. – W 2025 roku sytuacja na rynku pracy będzie podobna jak w roku 2024, jednak dodatkowym problemem, który pojawi się w tym roku będzie kontynuacja trudnej sytuacji związanej z powodzią, która nawiedziła Dolny Śląsk we wrześniu 2024 roku. Problem z pozyskiwaniem pracowników przewiduje się zatem w dalszym ciągu w branży budowlanej, szczególnie może dotyczyć on pracowników budowy dróg, operatorów sprzętu ciężkiego, brukarzy itp. Nadal przewidujemy duże zapotrzebowanie na stanowiska specjalistyczne, techniczne, wymagające posiadania dodatkowych uprawnień i umiejętności. W deficycie nadal pozostaną zawody z branży budowlanej, produkcyjnej oraz zawody związane z branżą transportową, głównie kierowcy z kat. C, C+E. Na rynku pracy nadal obserwować będziemy wzrost zapotrzebowania na stanowisko opiekunów osób starszych, psychologów oraz nauczycieli i to zarówno w szkołach podstawowych, jak i specjalistów nauczania przedmiotów zawodowych. Z prognoz na 2025 rok wynika, że w większości zawodów pobyt ponownie zrównoważy się z podażą pracy. Nie przewidujemy również wzrostu bezrobocia w pierwszej połowie 2025 rok – wskazują twórcy opracowania.
Sytuacja w powiecie świdnickim
W przypadku powiatu świdnickiego prognoza przewiduje, że w 2025 roku pracowników brakować będzie w 43 profesjach: blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kamieniarze, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, kucharze, lekarze, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści, psycholodzy i psychoterapeuci, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy budowlani, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, sprzedawcy i kasjerzy, ślusarze, zaopatrzeniowcy i dostawcy.
W powiecie świdnickim nadwyżkę poszukujących pracy stwierdzono tylko w jednym zawodzie. Są to rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych.
W ramach „Barometru” wyliczono też zawody, w których pracowników brakuje nieprzerwanie od pięciu lat: blacharze i lakiernicy samochodowi, dekarze i blacharze budowlani, kierownicy budowy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, sprzedawcy i kasjerzy, a także ślusarze.
– Według Głównego Urzęduj Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie dolnośląskim we wrześniu 2024 roku wyniosła 4,6%, w kraju wskaźnik bezrobocia kształtuje się na poziomie 5%. W rankingu województw, dolnośląskie charakteryzowało się średnią wartością stopy bezrobocia i z tego względu plasowało się na 7. miejscu w kraju (przed rokiem na szóstym miejscu w kraju). W ujęciu rok do roku stopa bezrobocia wzrosła w 25 powiatach, w tym najwięcej w powiecie ząbkowickim (o 1,1 p.proc.) oraz powiecie kłodzkim (o 1 p.proc.) – wyliczają autorzy dolnośląskiego „Barometru”. W powiecie świdnickim stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu 2024 roku wyniosła 6,2% (wzrost o 0,5 p.proc. względem września 2023 roku)
Z dolnośląskim raportem „Barometru Zawodów” można zapoznać się w serwisie prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
/Barometr Zawodów, DWUP, opr. mn/