Wspólne kolędowanie w Świdnicy i innych miejscowościach powiatu, wycieczka po Świdnicy z aparatem podczas kolejnego sezonu spacerów fotograficznych, kibicowanie młodym druhom uczestniczącym w gminnych zawodach pożarniczych, a może zabawa na Karnawałowym Koncercie Operetki Wiedeńskiej? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.
Wernisaż wystawy fotografii „Kiedyś.Dziś.” w Strzegomiu (piątek)
Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż fotografii pt. „Kiedyś.Dziś.”, który odbędzie się w piątek, 17 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00 w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel”.
Wystawa autorstwa Filipa Pawlusa to opowieść o przeszłości, która staje się częścią naszej codzienności. Fotograf pokazuje rzeczy, które niegdyś pełniły istotną rolę w społeczeństwie, a dziś, zapomniane i porzucone, stają się świadkami minionych czasów. „Kiedyś.Dziś.” to projekt, który łączy wspomnienie z teraźniejszością, ukazując stare przedmioty w kontekście współczesnej rzeczywistości. To próba uchwycenia zatrzymanego w czasie świata, który powoli znika z naszego życia, ale pozostawia ślad w historii.
33. Finał WOŚP na sportowo w gminie Świdnica (piątek-niedziela)
Spotkanie autorskie z prof. Nicieją w Strzegomiu (piątek)
Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Nicieją – historykiem, autorem serii książek „Kresowa Atlantyda”, Honorowym Obywatelem Strzegomia, wieloletnim rektorem Uniwersytetu Opolskiego oraz senatorem RP. Spotkanie odbędzie się 17 stycznia o godz. 18.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury, ul. I.J. Paderewskiego 36. Wstęp wolny.
– Profesor Nicieja jest znanym badaczem i popularyzatorem dziejów Kresów Wschodnich. Jego cykl „Kresowa Atlantyda”, będący monumentalną historią miast, miasteczek i twierdz kresowych, zdobył ogromną popularność i uznanie czytelników. Podczas spotkania będzie okazja poznania kulisów powstawania tej serii, zadawania pytań autorowi, a także zdobycia autografu – zapowiadają organizatorzy.
II Gminne Zawody Halowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Żarowie (sobota)
Już po raz drugi w Żarowie odbędą się halowe zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, podczas których młodzi druhowie sprawdzać będą swoje strażackie umiejętności. Zawody odbędą się w sobotę, 18 stycznia o godz. 9.00 w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie w Żarowie. – Będzie to w pewien sposób etap przygotowujący młodzież do wstąpienia w przyszłości w szeregi ochotników. To też forma integracji oraz nauka współzawodnictwa zgodnie z regułami fair-play – wskazują organizatorzy.
6. Świdnicki Spacer Fotograficzny (sobota)
Społeczne Archiwum Cyfrowe 58100 ponownie zaprasza na kolejną odsłonę wycieczek po Świdnicy z aparatem. Sezon drugi Spacerów Fotograficznych startuje w sobotę, 18 stycznia. Początek o godz. 11.00 przy fontannie z Neptunem na świdnickim Rynku.
– Miłośnicy fotografii gościli już w różnych częściach miasta. Zaglądali w odległe zakamarki. Odwiedzili także najważniejszy zabytek Świdnicy – Kościół Pokoju. W tym roku mija dokładnie 175 lat od przyłączenia wsi Kleczków i 70 lat od przyłączenia Kraszowic do Świdnicy, na pewno pojawimy się w tych miejscach z aparatami fotograficznymi, aby pokazać ich obecnego ducha – mówi Tomasz Pietrzyk, pomysłodawca i organizator spacerów fotograficznych.
Świąteczny koncert w kościele pw. św. Wacława w Marcinowicach (sobota)
Świąteczny koncert odbędzie się w sobotę, 18 stycznia o godz. 16.00 w kościele pw. św. Wacława w Marcinowicach. Najpiękniejsze kolędy wykona wielokrotnie nagradzany świdnicki chór katedralny Tactus Sonus pod kierunkiem dyrygentki Marty Monety-Napierały. Akompaniować będzie laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych Jakub Moneta.
Radosne kolędowanie w Kościele Pokoju (sobota)
– Przyjechali z Kijowa jedynie na kilka dni, aby odpocząć od alarmów bombowych i strachu przed wojną. Dzieci i młodzież z zespołu Oreli razem z zespołem Kapusta Band z Wrocławia zaśpiewają kolędy w kilku miejscach w stolicy Dolnego Śląska. Wystąpią też w Świdnicy w Kościele Pokoju – zapowiadają Fundacja Inicjatywa oraz Kościół Pokoju w Świdnicy. Kolędowanie w wykonaniu dzieci i młodzieży z Ukrainy zaplanowano na sobotę, 18 stycznia na godz. 17.00. – Nie przegap okazji, aby poczuć prawdziwą świąteczną atmosferę i wspólnie celebrować kulturę i tradycję – zapraszają organizatorzy.
Rodzinne kolędowanie przy katedralnej szopce (niedziela)
– Za nami Święta Bożego Narodzenia, powitanie 2025 roku, święto Trzech Króli… radosny czas, sprzyjający spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi. By przedłużyć czas radości z narodzin Dzieciątka, już w najbliższą niedzielę, 19 stycznia zapraszamy na Rodzinne Kolędowanie – zachęca Świdnicka Fundacja św. Ignacego Loyoli
Wspólnemu śpiewaniu tradycyjnych polskich kolęd i jasełek towarzyszyć będzie akompaniament skrzypiec. Na instrumencie będzie grał Karol Kundziarz. – Będzie to niezwykłe wydarzenie przy przepięknej katedralnej szopce, które na pewno pozostanie wszystkim w pamięci! Niech więc nikogo nie zabraknie – przybywajcie całymi rodzinami! – dodaje.
Kolędowanie parafialne w Pankowie (niedziela)
Parafia pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach zaprasza na świetlicę wiejską w Pankowie do wspólnego kolędowania przy małym poczęstunku. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 19 stycznia na godz. 16.00.
Karnawałowy Koncert Operetki Wiedeńskiej „W rytmie walca i czardasza” (niedziela)
Najpiękniejsze arie i duety z najbardziej znanych operetek J. Straussa, E. Kalmana, Fr. Lehara, P. Abrahama, K. Zellera i innych mistrzów operetki wiedeńskiej usłyszeć będzie można w Świdnicy. Karnawałowy Koncert Operetki Wiedeńskiej „W rytmie walca i czardasza” odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Początek o godz. 18.00.
– 80 minut wspaniałej zabawy! W Karnawałowym Koncercie Operetki Wiedeńskiej „W rytmie walca i czardasza”, niczym karnawałowe serpentyny wić się będą najpiękniejsze arie i duety z najbardziej znanych operetek J. Straussa, E. Kalmana, Fr. Lehara, P. Abrahama, K. Zellera i innych Mistrzów Operetki Wiedeńskiej. Nie zabraknie także brawurowych popisów instrumentalnych pianisty – zapowiada organizator. W tym wyjątkowym koncercie, pełnym pięknych melodii, humoru, wdzięku, elegancji i barwnych kostiumów, wystąpią doskonale znani świdnickiej publiczności, artyści wrocławskich scen muzycznych: Dorota Ujda-Jankiewicz (sopran), Andrzej Jankiewicz (tenor), Bartłomiej Sambor (baryton), Krzysztof Wojcieszyn (pianista).
Bilety w cenach 70 zł (balkon), 80 zł (parter) do nabycia:
- Sekretariat Świdnickiego Ośrodka Kultury – Rynek 43, boczne wejście (pn.- pt. godz. 8.00 -16.00)
- Galeria Fotografii, Rynek 44, w godzinach pracy galerii (wt.- pt. godz. 14.00 -18.00, sob. 12.00 -16.00)
- online na stronach: https://bilety.sok.com.pl/ oraz https://www.kupbilecik.pl/
/opr. mn/