Na terenie województwa wielkopolskiego dolnośląscy policjanci zlikwidowali laboratorium służące do produkcji narkotyków, przejęli ponad 860 kilogramów klofedronu o czarnorynkowej wartości około 70 milionów złotych, a także zatrzymali czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej. W przeprowadzonej akcji wzięli udział funkcjonariusze z powiatu świdnickiego. Według nieoficjalnych informacji, rozbita grupa miała wcześniej prowadzić produkcję narkotyków niedaleko Witoszowa Dolnego.
Do policyjnej akcji wymierzonej w grupę przestępczą zajmującą się produkcją narkotyków doszło 5 grudnia w miejscowości Nowy Karminek w powiecie pleszewskim. – Wielomiesięczna praca operacyjna oraz przeprowadzony cały szereg różnego rodzaju czynności o charakterze niejawnym doprowadziły funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością narkotykową z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej, specjalizujących się w identyfikacji i zatrzymywaniu przestępców trudniących się narkotykowym procederem, do powiatu pleszewskiego w województwie wielkopolskim. Właśnie tam, według zgromadzonych informacji i poczynionych ustaleń, miała znajdować się „fabryka”, w której produkowane były hurtowe ilości narkotyków syntetycznych – informuje kom. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
– Mając solidne podstawy w zgromadzonym obszernym materiale dowodowym, dolnośląscy policjanci, wsparci przez funkcjonariuszy z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Komisariatu Policji w Świebodzicach, Straży Granicznej w Gołdapi oraz kontrterrorystów z Wrocławia i Poznania, weszli do precyzyjnie wybranych zabudowań, gdzie znaleźli kompletną linię produkcyjną służącą do wytwarzania klofedronu, w pełni wyposażoną suszarnię narkotyków, a także ogromne ilości gotowego klofedronu – ponad 860 kilogramów o czarnorynkowej wartości około 70 milionów złotych. Na miejscu policjanci zastali również cztery osoby zajmujące się produkcją zabronionych środków, które zostały zatrzymane i trafiły do policyjnego aresztu. Oprócz narkotyków do policyjnego depozytu trafiła aparatura chemiczna i urządzenia służące do ich produkcji, a także niezbędne do wytwarzania środków psychotropowych prekursory – relacjonuje Ratajczyk.
– Zatrzymani do sprawy czterej członkowie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się produkcją klofedronu, w wieku od 36 do 56 lat, którzy byli w trakcie produkcji zabronionej substancji, zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Obecnie policjanci pod nadzorem Prokuratury Krajowej dalej szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy – dodaje oficer prasowy komendy wojewódzkiej. – Prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcji i wprowadzaniu do obrotu znacznych ilości narkotyków (art. 258 § 1 kk i art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii). Wobec podejrzanych sąd na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – wyjaśnia Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej. Za wytwarzanie znacznych ilości środków odurzających grozi kara nawet 20 lat pozbawienia wolności.
Według informacji nieoficjalnych, zatrzymani mogą mieć związek z fabryką narkotyków, która funkcjonowała na terenie dawnego poligonu wojsk radzieckich niedaleko Witoszowa Dolnego i została zlikwidowana w wyniku policyjnej akcji przeprowadzonej 22 sierpnia 2024 roku. – Działając operacyjnie policjanci namierzyli miejsce, gdzie mogły być produkowane na dużą skalę środki odurzające. Przystąpili do działania i informacja ta potwierdziła się, gdyż w jednym z magazynów na terenie powiatu świdnickiego, ujawnili część linii produkcyjnej narkotyków. Zabezpieczyli też blisko 30 kilogramów substancji chemicznych wykorzystywanych w procesie produkcji – informował wówczas asp. szt. Łukasz Dutkowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Czy rzeczywiście to członkowie rozbitej grupy urządzili fabrykę narkotyków pod Świdnicą? Dolnośląscy funkcjonariusze nie chcą obecnie informować o szczegółach i kierują w tej sprawie do Prokuratury Krajowej. Oczekujemy na odpowiedź śledczych.
/KWP Wrocław, mn/