Podziwianie motoryzacyjnych perełek uczestniczących w rajdzie pojazdów zabytkowych, wspólne granie w szczytnym celu podczas festynu charytatywnego na świdnickim Rynku, sportowe emocje w trakcie 6. Pucharu Świdnickiego Dzika, a może udział w święcie latawca organizowanym na lądowisku w Świebodzicach? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.
Iskry Niepodległej – multimedialne widowisko i wystawa (piątek-niedziela)
„Iskry Niepodległej” – mobilne widowisko edukacyjne popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników będzie można obejrzeć w specjalnej naczepie wystawowej, która w ten weekend zostanie zaparkowana na świdnickim Rynku, naprzeciwko głównego wejścia do teatru miejskiego.
W piątek w godz. od 8.00 do 13.30 multimedialne widowisko obejrzą uczniowie ze świdnickich szkół podstawowych. Mieszkańcy i turyści będą mogli wybrać się na bezpłatne pokazy, które odbywać się będą co pół godziny w: piątek od 14.00 do 17.00, sobotę od 9.00 do 17.00, niedzielę od 10.00 do 15.00.
Finał Festiwalu Schlaga w Kościele Pokoju (piątek)
W piątek, 27 września o godz. 18.30 w Kościele Pokoju w Świdnicy odbędzie się finałowy koncert IX Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Na zabytkowych organach Schlaga trzy organowe duety zagra małżeństwo świdnickich muzyków – Zuzanna i Maciej Batorowie. Publiczność usłyszy także zespół wokalny „A Capriccio” pod dyrekcją Natalii Magnuckiej. Chór wykona repertuar a capella, a także jeden utwór z towarzyszeniem organów – „Mszę góralską” Tadeusza Maklakiewicza. Wstęp wolny.
Muzyczne wydarzenie będzie zarazem okazją do promowania idei rodzicielstwa zastępczego. To już druga taka inicjatywa realizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wspólnie z Fundacją Dobrej Muzyki. – Pomagamy, jak potrafimy najlepiej – chociażby organizując wspólnie koncert, na którym oprócz wyjątkowych, muzycznych wrażeń, cudownych emocji, zachwytu nad pięknem zabytkowego Kościoła Pokoju, uzyskasz informacje o pieczy zastępczej – zachęca świdnicka organistka i prezes Fundacji Dobrej Muzyki, Zuzanna Bator.
III Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych Księstwa Świdnicko-Jaworskiego (sobota-niedziela)
Ponad 60 załóg w autach wyprodukowanych w latach od 20. do 90. XX wieku będzie uczestniczyć w III Międzynarodowym Rajdzie Pojazdów Zabytkowych Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Start i metę zmagań klasyków zaplanowano w Świdnicy. Wśród perełek motoryzacji, jakie będziemy mogli podziwiać m.in. na świdnickim rynku, znajdą się – Opel 12 LG z roku 1933, DKW F5 Sport Roadster z roku 1936 czy Adler Trumpf Junior z roku 1937.
Szczegółowy program III Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych Księstwa Świdnicko-Jaworskiego na plakacie:
Zawody strzeleckie dla Filipa (sobota)
„Gramy dla Ewy” – festyn charytatywny dla Ewy Cuban (sobota)
6. Puchar Świdnickiego Dzika (sobota)
Przed nami szósta edycja zawodów siłowych – „Puchar Świdnickiego Dzika w wyciskaniu sztangi leżąc” oraz piąty „Międzynarodowy Turniej Młodych Talentów w podnoszeniu ciężarów”. Miłośników sportów siłowych i kibiców organizatorzy zapraszają już w sobotę, 28 września do Galerii Świdnickiej.
Rozpoczęcie rywalizacji w wyciskaniu sztangi leżąc zaplanowane jest na godzinę 15.00. Natomiast Turniej Młodych Talentów w podnoszeniu ciężarów, w którym do rywalizacji staną młodzi zawodnicy z kilku krajów, rozpocznie się już od 9.00.
Gustavy – Święto Świebodzickich Zegarów (sobota)
Święto Świebodzickich Zegarów – Gustawy zostanie zorganizowane po raz czwarty. Wydarzenie upamiętnia słynnego mieszkańca Świebodzic – Gustava Beckera, ojca przemysłu zegarmistrzowskiego na Śląsku. Jest więc okazją, by bliżej poznać jego postać, przyjrzeć się zabytkowym zegarom i ich ciekawej historii. W tym roku rozpocznie je oficjalne odsłonięcie niedawno powstałego w Świebodzicach muralu poświęconego temu wybitnemu twórcy znanych na całym świecie zegarów. Autorem wielkoformatowego dzieła jest świdnicki artysta plastyk Robert Kukla. W programie też wiele ciekawych prelekcji, wykładów, a także konkurs oraz wystawa.
IV edycja Święta Świebodzickich Zegarów – Gustawy odbędzie się w sobotę, 28 września 2024 roku. Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia oraz na plakacie:
„Gramy dla powodzian” – charytatywny turniej w Strzegomiu (niedziela)
W niedzielę, 29 września o godz. 12:00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbędzie się charytatywny turniej piłki nożnej pn. „Gramy dla powodzian”, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup materiałów budowlanych do odbudowy obiektów sportowych w Stroniu Śląskim, które mocno ucierpiały w trakcie ostatniej powodzi. Miejscowy klub KS Kryształ Stronie Śląskie z dnia na dzień stracił niemal całą infrastrukturę sportową. Na gości wydarzenia czekać będą m.in. kiełbasa z grilla, gulasz, ciasto, kawa, herbata i dmuchańce dla najmłodszych.
II Świebodzickie Święto Latawca (niedziela)
W najbliższą niedzielę, 29 września w godzinach 14.00-17.00 na gminnym lądowisku w Świebodzicach odbędzie się II edycja Świebodzickiego Święta Latawca. Na miejscu na uczestników czekać będą materiały do samodzielnego tworzenia latawców i instruktorzy, którzy doradzą jak to dobrze zrobić. Do pomocy zgłosiło się aż 15 nauczycieli ze szkół podstawowych nr 1, 2, 3, 4 oraz Szkoły Podstawowej Integracyjnej. Uczestnicy mogą także zabrać własne latawce. Wybrany zostanie również najładniejszy latawiec, a główną nagrodą w rywalizacji jest przelot szybowcem ufundowany przez Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach.
Ponadto w programie przewidziano również dodatkowe atrakcje: płukanie złota z sudeckimi poszukiwaczami złota „Gold prospector”, przeciąganie liny, konkursy tematyczne. W czasie organizowanego II Świebodzickiego Dnia Latawca dzięki Szkole Podstawowej Integracyjnej im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzicach zostanie również przeprowadzony Dzień Dawcy Szpiku – akcja rejestracyjna podczas której do bazy potencjalnych Dawców mogą dołączać kolejne osoby. Każdy ochotnik, który zechce wesprzeć akcję może zgłosić się do wolontariuszy fundacji DKMS i przechodząc przez prostą procedurę stać się potencjalnym dawcą szpiku dla osób chorujących na nowotwory i inne choroby krwi, dając im tym samym szansę na nowe życie.
„Śladami św. Wacława” – spacer historyczny po świdnickiej katedrze (niedziela)
Przed nami trzeci spacer historyczny po świdnickiej katedrze. Tym razem dowiemy się więcej o postaci jednego z patronów monumentalnej świątyni. „Śladami św. Wacława” podążać będziemy wraz z lokalnym historykiem i znawcą dziejów Świdnicy – Sobiesławem Nowotnym oraz księdzem Marcinem Gęsikowskim, proboszczem parafii katedralnej. Wydarzenie już w niedzielę, 29 września o godz. 16.00.
/opr. mn/