Strona główna 0_Slider Dla kogo nagrody kulturalne? Prezydent Moskal-Słaniewska znów pominęła najpopularniejszą świdnicką pisarkę

Dla kogo nagrody kulturalne? Prezydent Moskal-Słaniewska znów pominęła najpopularniejszą świdnicką pisarkę

0

Urząd Miejski opublikował informację o tegorocznych nagrodach kulturalnych. Prezydent Świdnicy postanowiła wyróżnić plastyczkę zatrudnioną w Świdnickim Ośrodku Kultury oraz zespół rekonstrukcji. Po raz kolejny nie dostrzegła świdniczanki, autorki docenianych w całej Polsce książek z ważnymi świdnickimi wątkami. Ostatnia – „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”, wydana przez Znak, znalazła się na pierwszym miejscu bestsellerów sieci EMPiK i jest 8 najlepszą książką tego roku.


„Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska przyznała dwie nagrody dla:

– Marty Ciućki za  upowszechnianie kultury w zakresie edukacji plastycznej, w szczególności zainicjowanie Festiwalu Miejskiego Szkicowania w Świdnicy;
– Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” za upowszechnianie i ochronę kultury, w szczególności za popularyzowanie i opowiadanie historii Polski i Polaków poprzez organizację i udział osobisty w rekonstrukcjach historycznych prezentowanych w krótkich formach, jak i dłuższych prezentacjach.

Symboliczną statuetkę „Mecenasa Kultury” otrzyma firma Spelltech Sp. z o.o. z Torunia, w podziękowaniu za wsparcie różnorodnych działań kulturalnych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy, m.in. organizację „Żywej Biblioteki”.” – poinformował świdnicki magistrat na swojej stronie internetowej.

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska po raz kolejny pominęła świdnicką pisarkę, reportażystkę, której książki czytane są w całej Polsce. Świdniczanka Agnieszka Dobkiewicz zyskała uznanie czytelników dzięki dwóm książkom, w których sięgała po bolesne tematy II wojny światowej. Wydana w 2020 roku „Mała Norymberga” oparta była o procesy nazistowskich zbrodniarzy, jakie toczyły się przed sądem w Świdnicy. Dwa lata później ukazały się „Dziewczyny z Gross-Rosen”, zawierające historię więźniarek działających na Dolnym Śląsku filii niemieckiego obozu Gross-Rosen. W tym roku ukazała się trzecia książka „Pożydowskie. Niewygodna pamięć”. Wydawnictwo Znak z powodu ogromnego zainteresowania zdecydowało już o kilku dodrukach. Autorka porusza trudne i ważne tematy, konfrontując wydarzenia historyczne ze współczesnością. Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy nie zdecydowała się na zorganizowanie z Agnieszką Dobkiewicz spotkania autorskiego. Autorka została doceniona przez Radę Powiatu i Zarząd Powiatu Świdnickiego, którzy umożliwili czytelnikom ze Świdnicy rozmowę z pisarką.

Agnieszka Dobkiewicz jest dziennikarką „Gazety Wyborczej” i wielokrotnie podejmowała tematy świdnickie, pokazując również obecne władze miasta. Prezydent Świdnicy nie potrafiła wznieść się ponad swoje prywatne animozje i mimo coraz bogatszego dorobku świdniczanki, nadal jej nie dostrzega. Po raz trzeci prezydent docenia Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”. W 2021 roku nagrodę kulturalną Prezydenta Świdnicy otrzymał prezes stowarzyszenia Krzysztof Dworenko-Dworkin, w ubiegłym roku członkini stowarzyszenia Edyta Dworenko-Dworkin.

Nagrody zostaną wręczone podczas inauguracji sezonu kulturalnego, którą zaplanowano na 3 października.

Poprzedni artykułSaszetka z dokumentami i pieniędzmi spadła z dachu samochodu [Odnaleziona]
Następny artykuł„Tato, padł mi telefon”. Na starą bajkę wyciągnęli ponad 10 tysięcy złotych