Już w poniedziałek, 12 sierpnia spod Hali Stulecia we Wrocławiu wyruszy peleton 81. Tour de Pologne UCI World Tour. Zwycięzców tygodniowych zmagań elity światowego kolarstwa poznamy na krakowskich Błoniach w niedzielę, 18 sierpnia. W wyścigu wystartuje plejada gwiazd światowego kolarstwa, z dwukrotnym triumfatorem Tour de France Jonasem Vingegaardem na czele. O swoje drugie zwycięstwo w Tour de Pologne powalczy także jeden z najlepszych polskich kolarzy – Rafał Majka.
Tour de Pologne to jedyne kolarskie wydarzenie w naszej części Europy zaliczane do UCI World Tour. Miejsce dla narodowego polskiego touru w tym elitarnym cyklu wywalczył w 2005 roku dyrektor generalny wyścigu – Czesław Lang. Polska jest jednym z zaledwie 12 krajów na świecie, w których odbywa się rywalizacja w tej „kolarskiej lidze mistrzów”.
W ciągu 20 lat przynależności do UCI World Tour na naszych szosach ścigali się tytani tego sportu, a dla wielu z nich triumf w Polsce stawał się początkiem wielkiej kariery. To tu zaczynali tak uznani sprinterzy, jak Marcel Kittel, czy Peter Sagan, który w 2011 roku wygrał swój pierwszy w karierze wyścig etapowy, by później trzy razy z rzędu triumfować w mistrzostwach świata. Na słynnym Orlinku zwyciężał młody Alberto Contador, a w krakowskiej „czasówce” ścigali się Fabian Cancellara i Bradley Wiggins. To właśnie w Polsce narodziła się wielka gwiazda Remco Evenepoela, dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, który wygrał Tour de Pologne w 2020 roku. Wśród zwycięzców wyścigu są też dwaj najlepsi polscy kolarze ostatnich lat – jedyny polski zawodowy mistrz świata Michał Kwiatkowski i brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro Rafał Majka.
Promocja Polski podczas Tour de Pologne
Rywalizacja na trasie wyścigu to nie tylko gwarancja niesamowitych emocji sportowych, ale także doskonała okazja do zaprezentowania najpiękniejszych zakątków naszego kraju podczas wielogodzinnych relacji z trasy każdego etapu transmitowanych w kilkudziesięciu krajach. Realizowana w ten sposób promocja polskiej oferty turystycznej zaskakuje odbiorców na całym świecie różnorodnością oraz bogactwem nieoczywistych atrakcji naszego kraju.
Dolnośląski tercet
81. edycja Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się we Wrocławiu – 11 sierpnia od godz. 18.30 na Placu pod Iglicą przed Halą Stulecia odbędzie się oficjalna prezentacja ekip, a następnego dnia o godz. 12.25 w tym samym miejscu będzie start honorowy pierwszego z trzech tegorocznych etapów na Dolnym Śląsku. Start ostry zaplanowano na godz. 12.50 z Bielan Wrocławskich.
– Wrocław to miasto z wielkimi kolarskimi tradycjami i bardzo się cieszę, że znalazł się w tym roku na trasie wyścigu. Stąd pochodzi wielu wspaniałych zawodników, był tu klub Dolmel, w barwach którego jeździli m.in. Ryszard Szurkowski, Henryk Charucki, Jan Faltyn czy Jan Brzeźny – mówi dyrektor generalny wyścigu Czesław Lang.
Inauguracyjny etap to głównie płaska trasa. Po starcie z Wrocławia kolarze przejadą m.in. przez Sobótkę (Lotna Premia LOTTO), Przełęcz Tąpadła (Premia Górska PZU III kategorii), Świdnicę (Premia Specjalna Soudal), Czarny Bór (Premia Lotna LOTTO), Przełęcz Kowarską (Premia Górska PZU II kategorii) i Karpacz, gdzie umiejscowiono Premię Specjalną Lake Hill oraz linię mety. Drugi etap to ponad 15-kilometrowa „czasówka” wiodąca prawie cały czas pod górę z Mysłakowic z metą na Orlinku. Ostatni etap w tym województwie odbędzie się na trasie Wałbrzych – Duszniki-Zdrój, COS, gdzie przed rokiem triumfował Rafał Majka, drugi był zwycięzca całego wyścigu Słoweniec Matej Mahorić, a trzeci Michał Kwiatkowski.
Sprinterzy w mieście Szozdy
Środkowa część wyścigu będzie szansą dla sprinterów na zwycięstwo etapowe. Czwarty odcinek wyścigu zacznie się w Kudowie-Zdroju, a peleton finiszować będzie w Prudniku – rodzinnym mieście legendy polskiego kolarstwa Stanisława Szozdy. Piąty etap rozpocznie się i zakończy w Katowicach, a większość trasy poprowadzi po „Szlaku Orlich Gniazd”. Po drodze zawodnicy przejadą między innymi przez Jurę Krakowsko-Częstochowską, Mysłowice, Jaworzno, Rabsztyn, Pieskową Skałę czy Ojców.
Małopolski finisz
Dwa ostatnie etapy tegorocznych zmagań odbędą się w Małopolsce. W środę 16 sierpnia kolarze wystartują z Wadowic i będą się ścigać do linii mety wyznaczonej w BUKOVINA Resort.
– Po starcie w Wadowicach peleton przejedzie przez Przełęcz Krowiarki, Szaflary i wjedzie na doskonale znaną wszystkim kibicom rundę. Zanim kolarze osiągną metę, wcześniej dwukrotnie pokonają w Gliczarowie podjazd pod ścianę BUKOVINA oraz podjadą pod ścianę HARNAŚ. Finisz tego królewskiego etapu, który może zadecydować o końcowym zwycięstwie w klasyfikacji generalnej ORLEN, będzie w tym samym miejscu, w którym w poprzednich latach triumfowali Rafał Majka czy niesamowity Belg Remco Evenepoel – mówi Czesław Lang.
Finałowy etap wyścigu wystartuje spod Kopalni Soli „Wieliczka” i zakończy się tradycyjnie na krakowskich Błoniach. Tam poznamy zwycięzcę tego etapu DRUTEX oraz triumfatorów wszystkich klasyfikacji 81. edycji Tour de Pologne – generalnej ORLEN, najaktywniejszego zawodnika LOTTO, najlepszego górala PZU, najlepszego sprintera ENERGA, najlepszej drużyny DECATHLON, a także najlepszego Polaka ENERGA Grupa ORLEN.
Więcej informacji na stronie 81. Tour de Pologne UCI World Tour: www.tourdepologne.pl
Wielka promocja kolarstwa
Przy okazji wyścigu zawodowców organizowane są także wydarzenia promujące kolarstwo. Dzień przed startem Tour de Pologne, w niedzielę 11 sierpnia już po raz 15. odbędzie się ORLEN Tour de Pologne Amatorów. Wyścig uczci pamięć jednego z najwybitniejszych polskich kolarzy – Ryszarda Szurkowskiego. Uczestnicy rywalizować będą na prawie 84-kilometrowej, wymagającej trasie z metą na słynnym podjeździe Orlinek w Karpaczu, gdzie finiszować będą także zawodowcy na dwóch pierwszych etapach 81. Tour de Pologne.
Więcej informacji na stronie ORLEN Tour de Pologne Amatorów: tourdepologneamatorow.pl
Z kolei podczas Tour de Pologne Junior, który od lat odbywa się przy okazji wyścigu zawodowców, młodzi adepci kolarstwa mogą poczuć się jak ich idole z peletonu i stanąć w szranki na fragmencie trasy peletonu World Touru. Tour de Pologne Junior, którego Sponsorem Głównym jest ORLEN Paliwa, to Memoriał Mariana Więckowskiego, wybitnego kolarza, trenera i działacza, trzykrotnego zwycięzcy klasyfikacji generalnej Tour de Pologne. W tym roku zaplanowano 3 etapy wyścigu żaków i młodzików, zostaną one rozegrane na kilkunastokilometrowych miejskich pętlach. Pierwszy z nich odbędzie się 15 sierpnia w Prudniku, drugi dzień później w Katowicach, a trzeci 18 sierpnia w Krakowie, w dniu finału 81. Tour de Pologne.
– Obserwując wielkie zaangażowanie tych młodych zawodniczek i zawodników jestem przekonany, że stanowić oni będą o przyszłości polskiego kolarstwa. Mam też nadzieję, że wśród nich znajdziemy następców Kasi Niewiadomej, Michała Kwiatkowskiego czy Rafała Majki i będziemy mogli im kibicować podczas rywalizacji w Tour de Pologne – mówił Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Teamu.
Więcej informacji na stronie Tour de Pologne Junior: tourdepolognejunior.pl
Kolorowy peleton wjedzie do Świdnicy od strony Zarzecza, przejeżdżając dalej ulicami Kopernika, Wodną, Wrocławską, Aleją Niepodległości, Sprzymierzeńców i Polną Drogą. Premia specjalna zlokalizowana będzie w okolicy zalewu Witoszówka, dalej kolarze „Modliszówką” ruszą w kierunku Wałbrzycha. Zawodnicy w Świdnicy powinni pojawić się w poniedziałek, 12 sierpnia tuż przed 14.30.
Zobacz mapę ze szczegółową trasą pierwszego etapu.
Przewidywane czasy przejazdów:
Świdniccy policjanci informują o utrudnieniach w ruchu. – Planowany wjazd na teren powiatu świdnickiego nastąpi około godz. 14:10 i będzie przebiegał następującą trasą: droga powiatowa 1990D przez miejscowości Tąpadła, Wiry, Wirki, Gogołów, Miłochów, Jagodnik; Świdnica ulicami: Sprzymierzeńców, Polna Droga, wyjazd na Modliszów drogą wojewódzka 379. Planowana godzina wyjazdu z terenu powiatu świdnickiego to 14:49 – wylicza mł.asp. Michał Rzepecki z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy
Wszystkie etapy 81. Tour de Pologne
81.Tour de Pologne UCI World Tour 12-18.08.2024
1. etap: 12.08 (poniedziałek) WROCŁAW – KARPACZ
2. etap: 13.08 (wtorek) MYSŁAKOWICE – KARPACZ (jazda indywidualna na czas)
3. etap: 14.08 (środa) WAŁBRZYCH – DUSZNIKI-ZDRÓJ, COS
4. etap: 15.08 (czwartek) KUDOWA-ZDRÓJ – PRUDNIK
5. etap: 16.08 (piątek) KATOWICE – KATOWICE
6. etap: 17.08 (sobota) WADOWICE – BUKOVINA RESORT
7. etap: 18.08 (niedziela) KOPALNIA SOLI „WIELICZKA” – KRAKÓW
/oprac. MDvR/