Przebudowa podwórza między ul. Mennicką, Teatralną i Przechodnią to już czwarta inwestycja miasta, która ma zmienić wygląd wewnętrznych przestrzeni w centrum Świdnicy. Prace miały zakończyć się w maju, ale umowę aneksowano i nowy termin został wyznaczony ostatni tydzień sierpnia 2024r. Podobnie jak przy poprzednich realizacjach na odnawianym podwórzu dominuje granit.
W 2019 roku dzięki dotacji z budżetu Unii Europejskiej za blisko 4,8 miliona złotych został przebudowany kwartał pomiędzy ulicami Siostrzaną a Rynkiem.
W 2023 roku zrealizowane zostały dwie inwestycje. Za ok. 10 mln złotych zmodernizowane zostały podwórza pomiędzy ul. Grodzką, Franciszkańską i Marii Konopnickiej oraz Grodzką i Kotlarską.
W ubiegłym roku Świdnica pozyskała dotację z z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 4,2 mln złotych na odnowienie ogródka jordanowskiego przy ul. 1 Maja/Marii Konopnickiej oraz podwórza pomiędzy ulicami Teatralną, Mennicką i Przechodnią.
fot. UM Świdnica
Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma Zakład Ogólnobudowlany Remeco, a całkowity koszt zadania ma się zamknąć kwotą 4,7 mln złotych. Ogródek jordanowski został wykonany zgodnie z pierwotnym planem i oddano go do użytku w maju tego roku. Prace na podwórzu przedłużyły się. 19 lipca został zawarty aneks do umowy. Nowy termin zakończenia prac to 23 sierpnia tego roku.
– Prace na podwórku obejmą m.in. rozbiórkę niezamieszkałych i nieużytkowanych budynków, rozbiórkę muru wraz z ogrodzeniem, budowę chodników, miejsc postojowych, ciągów pieszo-jezdnych, jezdni z kostki granitowej wraz z ukształtowaniem terenu, wykonanie powierzchni zielonych (trawy, byliny, krzewy ozdobne, drzewa), budowę zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów stałych z dachami zielonymi, wykonanie elementów małej architektury, wykonanie instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, w tym budowę oświetlenia i monitoringu – informowała jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji rzeczniczka Urzędu Miejskiego Magdalena Dzwonkowska.
Nadal na swoją kolej czekają podwórza w ścisłym centrum, pomiędzy ulicami Długą i Spółdzielczą, Długą i Pułaskiego, Teatralną, Mennicką i Pułaskiego. Nierozwiązany pozostaje problem należącego do prywatnej firmy terenu w Zaułku Świętokrzyskim. Władze Świdnicy, poza dzierżawą, nie zaproponowało żadnych rozwiązań dla podwórek, leżących poza ścisłym centrum, a pozostających własnością miasta.
/asz/
fot. Mariusz Ordyniec