Strona główna 0_Slider Trwa przebudowa kolejnego podwórza w Świdnicy. Termin wydłużony o 3 miesiące

Trwa przebudowa kolejnego podwórza w Świdnicy. Termin wydłużony o 3 miesiące [FOTO]

0

Przebudowa podwórza między ul. Mennicką, Teatralną i Przechodnią to już czwarta inwestycja miasta, która ma zmienić wygląd wewnętrznych przestrzeni  w centrum Świdnicy. Prace miały zakończyć się w maju, ale umowę aneksowano i nowy termin został wyznaczony ostatni tydzień sierpnia 2024r. Podobnie jak przy poprzednich realizacjach na odnawianym podwórzu dominuje granit.

W 2019 roku dzięki dotacji z budżetu Unii Europejskiej za blisko 4,8 miliona złotych został przebudowany kwartał pomiędzy ulicami Siostrzaną a Rynkiem.


W 2023 roku zrealizowane zostały dwie inwestycje. Za ok. 10 mln złotych zmodernizowane zostały podwórza pomiędzy ul. Grodzką, Franciszkańską i Marii Konopnickiej oraz Grodzką i Kotlarską.

W ubiegłym roku Świdnica pozyskała dotację z z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 4,2 mln złotych na odnowienie ogródka jordanowskiego przy ul. 1 Maja/Marii Konopnickiej oraz podwórza pomiędzy ulicami Teatralną, Mennicką i Przechodnią.

fot. UM Świdnica

Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma Zakład Ogólnobudowlany Remeco, a całkowity koszt zadania ma się zamknąć kwotą 4,7 mln złotych. Ogródek jordanowski został wykonany zgodnie z pierwotnym planem i oddano go do użytku w maju tego roku. Prace na podwórzu przedłużyły się. 19 lipca został zawarty aneks do umowy. Nowy termin zakończenia prac to 23 sierpnia tego roku.

Prace na podwórku obejmą m.in. rozbiórkę niezamieszkałych i nieużytkowanych budynków, rozbiórkę muru wraz z ogrodzeniem, budowę chodników, miejsc postojowych, ciągów pieszo-jezdnych, jezdni z kostki granitowej wraz z ukształtowaniem terenu, wykonanie powierzchni zielonych (trawy, byliny, krzewy ozdobne, drzewa), budowę zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów stałych z dachami zielonymi, wykonanie elementów małej architektury, wykonanie instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, w tym budowę oświetlenia i monitoringu – informowała jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji rzeczniczka Urzędu Miejskiego Magdalena Dzwonkowska.

Nadal na swoją kolej czekają podwórza w ścisłym centrum, pomiędzy ulicami Długą i Spółdzielczą, Długą i Pułaskiego, Teatralną, Mennicką i Pułaskiego. Nierozwiązany pozostaje problem należącego do prywatnej firmy terenu w Zaułku Świętokrzyskim. Władze Świdnicy, poza dzierżawą, nie zaproponowało żadnych rozwiązań dla podwórek, leżących poza ścisłym centrum, a pozostających własnością miasta.

/asz/
fot. Mariusz Ordyniec

Poprzedni artykułNajważniejsze korzyści z consultingu IT dla przedsiębiorstw
Następny artykułJaki kolagen wybrać?