Strona główna 0_Slider Sowy w centrum Świdnicy. Głos irytuje, ale warto się zaprzyjaźnić

Sowy w centrum Świdnicy. Głos irytuje, ale warto się zaprzyjaźnić

0

Niedawna interwencja Straży Miejskiej w Świdnicy wywołała żywą reakcję czytelniczki Swidnica24.pl. Strażnicy opisali skargę mieszkańca, któremu nocny wypoczynek zakłócały sowy. Okazuje się, że ptaki wybierają już nie tylko drzewa, ale także ścisłą zabudowę śródmiejską. Są na Osiedlu Młodych i w ścisłym centrum. A dlaczego warto znieść ich irytujące nawoływania, przekonuje świdniczanka, Adriana Kleina.

Na zdjęciu sowa, prezentowana na świdnickim Rynku podczas konkursu trębaczy myśliwskich.

„6 lipca 2024 roku o godz. 21.46 dyżurny Straży Miejskiej w Świdnicy otrzymał telefoniczne zgłoszenie od mieszkańca ulicy Wróblewskiego. Mężczyzna twierdził, że na drzewie w pobliżu jego budynku przebywa osiem sów, które w godzinach nocnych zakłócają spokój mieszkańcom. Niestety w tym wypadku nie było możliwości udzielenia pomocy skarżącemu. Zarówno ptaki te jak i ich siedliska są prawnie chronione i nie należy w żaden sposób ingerować w miejsca ich przebywania.” – opisali strażnicy w sowim cotygodniowym raporcie. – Warto zwrócić uwagę na fakt występowania zwierząt w naszym społeczeństwie i szacunku do nich, zwłaszcza do tych chronionych – zachęca w liście do redakcji pani Adriana.

– Aktualnie pojawiła się sowa, a dokładnej uszatka (Asio otus) na ulicy Długiej w Świdnicy. Sowa ta ma szczególny dźwięk nawoływania w nocy – jak się okazuje po rozmowach z sąsiadami – jak kot, czy ptak, który potrzebuje pomocy. Nie potrzebuje. Prawdopodobnie odbywa drugi lęg – opisuje świdniczanka. Jaki dźwięk wydaje uszatka, można sprawdzić w aplikacji pomagającej rozpoznać głosy ptaków Merlin Bird ID.

– Warto wspomnieć, że te ptaki są bardzo przyjazne ludziom – polują na gryzonie, ponadto są pod ścisłą ochroną gatunkową w Polsce.
Jak można przeczytać w internecie (źródło: sowy.sos.pl) – ptaki te raczej gniazdują głównie w lasach i parkach – tym bardziej cieszmy się, że zagościły w mieście. Dźwięk może być, co prawda, irytujący w nocy, ale jak mamy wiedzę, to bardziej szanujemy z czym się spotykamy – dodaje pani Adriana.

/red./

Poprzedni artykułDroga na cmentarz niczym tor przeszkód. Rozpoczęto zapowiadane prace remontowe [FOTO]
Następny artykułProfesjonalna konserwacja głowic w drukarkach termotransferowych i jej znaczenie