Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Bluesowe koncerty w urokliwym plenerze, pierogowe święto w Łażanach, polowanie na najróżniejsze skarby podczas świdnickiej giełdy staroci, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi130, a może spektakl pod chmurką na świdnickim Rynku? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

DobroBlues (piątek-sobota)

W piątek rozpocznie się jedyne takie w powiecie świdnickim – święto muzyki bluesowej. Tuż przy zabytkowej wieży widokowej w Dobromierzu znów powstanie małe festiwalowe miasteczko z plenerową sceną i miejscem na odpoczynek w otoczeniu zieleni. Będą leżaki, strefa gastronomiczna, pole namiotowe i oczywiście wyjątkowa koncertowa atmosfera.

W tym roku dla miłośników dobrych brzmień zagra siedem bluesowych, rock’n’rollowych i nie tylko zespołów. Gwiazdą festiwalu będzie występujący na międzynarodowych scenach, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany – Boogie Boys. Wystąpią i roztańczą publiczność także Szulerzy czy Gustaff Electric. Wstęp wolny.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

„Muzyka Mi Leży” – koncert SKUGGE w Parku Centralnym (piątek)

W piątek o godzinie 20.00 na kameralnej scenie Klub Łaźnia (pl. Ludowy 5) w otoczeniu przyrody świdnickiego Parku Centralnego wystąpi zespół SKUGGE, któy tworzą Witold Kowaliszyn, Paweł Wolak i Darek Piechowiak. Artyści przygotowali typową dla X wieku opowieść skaldów przy użyciu epokowych instrumentów m.in. tagelharpy i śpiewu w języku staronordyckim. Tekstami pieśni są oryginalne wczesnośredniowieczne poematy, wiersze, przysłowia, a także fragmenty skandynawskich sag. Narracja w języku polskim, wprowadzająca słuchacza w realia i okoliczności każdego kolejnego utworu pozwala lepiej zrozumieć surowe, brzmiące nieco archaicznie pieśni i towarzyszące im melodie. Wstęp wolny.

Święto Pieroga w Łażanach (sobota)

Po raz trzeci Gminne Centrum Kultury i Sportu, Koło Gospodyń Wiejskich Łażanianki i sołectwo Łażany zapraszają na Święto Pieroga. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 6 lipca w łażańskim parku. W tym dniu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, a dla nieco starszych pojawią się konkurencje sprawnościowe, przy których niejeden siłacz może mieć problem. Podczas wydarzenia każdy będzie mógł ulepić własnoręcznie pieroga… z gliny i zabrać go ze sobą do domu. Z kolei na odkrywanie tajemnic Łażan zaprosi Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej. W ramach Święta Pieroga przewidziano również gry i zabawy dla najmłodszych oraz stoiska z lokalnymi produktami.

Najważniejszym punktem tego dnia będzie oczywiście konkurs na najsmaczniejsze pierogi z serem. W konkursie może wziąć udział każdy, wystarczy, że do godziny 16.00 przyniesie na specjalne stoisko własnoręcznie ulepione pierogi. Jury pod uwagę będzie brało smak, wygląd, ale również sposób podania. Pierogowego Mistrza poznamy około godziny 17.00.

3. Święto Pieroga – 6 lipca 2024, godz. 14:00-18:00 – park w Łażanach. Program:

  • 14:00 – rozpoczęcie wydarzenia i ogłoszenie Konkursu na najsmaczniejsze pierogi
  • 14:30 – konkurencje sprawnościowe dla Pierogożerców
  • 15:00-17:00 – warsztaty lepienia pierogów z gliny
  • 16:00 – „Odkryj Łażany” – spacer historyczny Żarowska Izba Historyczna
  • 17:00 – wręczenie nagród w konkursie na najsmaczniejsze pierogi

Koncert Janusza Cedro w Strzegomiu (sobota)

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza do Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” na specjalny koncert z udziałem wybitnego wrocławskiego piosenkarza i instrumentalisty Janusza Cedro. Wydarzenie to zapowiada się na niezapomniany wieczór wypełniony porywającymi występami Janusza Cedro, znanego z wciągających recitali, takich jak „Najpiękniejsze piosenki świata” z przebojami polskiej muzyki rozrywkowej lat 60. XX wieku. Koncerty muzyka, mające na swoim koncie występy przy pełnej sali, tworzą elektryzującą atmosferę, która rezonuje z publicznością, czyniąc każdy występ niezapomnianym przeżyciem. Data: 06.07.2024 r. godz. 16:30. Wstęp jest bezpłatny.

Kino plenerowe DFK Spektrum (sobota)

Od lipca do września Dyskusyjny Klub Filmowy Spektrum zagości w plenerze – na świdnickim Rynku.  Pierwszy pokaz już w sobotę, 6 lipca. O godz. 21.30 zobaczymy „The Florida Project” z genialną drugoplanową rolą Wilema Dafoe w reżyserii zdobywcy głównej nagrody tegorocznego festiwalu w Cannes, Seana Bakera. Wstęp wolny.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Giełda Staroci od ponad pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blask.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości zawita na świdnicki Rynek i okoliczne uliczki w niedzielę, 7 lipca. Na polowanie można się wybrać w godzinach od około 8.00 do 14.00. Organizatorem giełdy jest Świdnicki Ośrodek Kultury.

Targ Ziemi130 w Tarnawie (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się Targ Ziemi130, czyli nowa odsłona znanych i lubianych spotkań lokalnych producentów żywności, rękodzielników oraz rzemieślników z osobami poszukującymi zdrowych, ekologicznych produktów i unikalnych wyrobów. Targ Ziemi odbędzie się w Ekologicznym Gospodarstwie Rodzinnym Ożga w Tarnawie w gminie Żarów w godzinach 11.00 – 15.00.

„Muzyczna Altana” – koncert w Parku Młodzieżowym (niedziela)

Rusza kolejny cykl koncertów „Muzyczna altana” w Parku Młodzieżowym. W niedzielę, 7 lipca o godzinie 16.00 imprezę zainaugurują artyści ze Studia Wokalnego KATHARSIS, którzy w parkowej altanie wystąpią z koncertem „Wakacyjna miłość”. Wstęp wolny.

Usłyszymy covery piosenek znanych i lubianych wykonawców m.in. „Love in the dark” Adele, „Back to black” Amy Winehoue, czy „Bądź moim natchnieniem” Andrzeja Zauchy. Studio Wokalne KATHARSIS, czyli „miejsce dla ludzi z pasją” powstało w 2004 roku. Tu rozwijają się talenty dzieci, młodzieży, jak również dorosłych, którzy uczą się okazywać emocje poprzez dźwięki i własny głos. Uczniowie Studia zdobyli wiele prestiżowych nagród na festiwalach ogólnopolskich jak i międzynarodowych, a także występowali w takich programach jak „Mam talent” czy „The Voice of Poland”. Założycielem Studio Wokalne „Katharsis” jest Tomasz Sochacki – świdniczanin, muzyk, wokalista, pedagog, trener wokalny.

/opr. mn/

Poprzedni artykułNazywana jest najstarszą wolontariuszką w Polsce. Janina Szelewska skończyła sto lat!
Następny artykułChcesz poznać tajniki zawodu piernikarza? Letnie warsztaty wkrótce w świdnickim muzeum