– To nie jest tak, że pstrykniemy palcami i zniknie 2 tysiące pieców, ale staramy się informować i mobilizować mieszkańców – mówi Edward Świątkowski, zastępca komendanta świdnickiej Straży Miejskiej. Od 8 stycznia strażnicy wraz z urzędnikami przeprowadzili 40 kontroli prewencyjnych w mieszkaniach i domach ogrzewanych piecami węglowymi. Od 1 lipca najstarsze modele pieców muszą zostać odłączone.
– Kontrole musimy przeprowadzić ze względu na przepisy zawarte w uchwale antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Będzie ona polegać na weryfikacji przestrzegania zakazów wprowadzonych tą uchwałą, wdrażania działań naprawczych oraz przestrzegania zakazu spalania odpadów. Kontrola będzie więc dotyczyła przede wszystkim wykorzystywanego źródła ciepła lub stosowanego paliwa lub popiołów paleniskowych. W przypadku podejrzenia spalania odpadów pobierane będą próbki popiołów do badania – zapowiadała akcje kontrolne Daniela Dębek, kierownik Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Strażnicy miejscy wraz z urzędnikami kontrolują mieszkania i domy jednorodzinne, których właściciele zgłosili w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), iż eksploatują źródła ciepła opalane węglem. Takich miejsc w Świdnicy jest ok. 2 000. Wszyscy właściciele zostali o możliwej kontroli uprzedzeni listownie.
– W obowiązku mamy wykonanie co 100 kontroli prewencyjnych w ciągu roku, ale na pewno będzie ich więcej. Do dzisiaj przeprowadziliśmy 40 sprawdzeń i muszę przyznać, że świadomość tego, czym można palić jest bardzo duża. Musi to być węgiel certyfikowany i odpowiednia podpałka, czyli dobrze wysuszone czyste drewno – wylicza Edward Świątkowski. Podczas kontroli strażnicy i urzędnicy rozdają ulotki i informują o terminach, do których należy zmienić źródło ogrzewania.
Uchwała antysmogowa Sejmiku Dolnośląskiego wprowadza zakaz stosowania instalacji, w których następuje spalanie paliw (w szczególności kotłów, pieców i kominków): 1) nie spełniających wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających 3. klasie pod względem granicznych wartości emisji pyłu – od 1 lipca 2024 roku; 2) nie spełniających wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających 3. i 4. klasie pod względem granicznych wartości emisji pyłu – od 1 lipca 2028 roku.
Łamanie wprowadzonych uchwałą zakazów grozi grzywną w wysokości 500 złotych lub 5 tysięcy złotych, jeśli sprawa trafi do sądu. – Postawy ludzi są różne. Jedni twierdzą, że będą palić jak palili, inni martwią się, że ich nie stać na wymianę pieca na inne źródło ogrzewania – mówi zastępca komendanta.
Jak informuje Urząd Miejski, Świdnica oferuje wsparcie finansowe inwestycji polegających na wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła na paliwo stałe w ramach programów:
- „Czyste Powietrze” skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonego w domu jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, których dochód nie przekracza kwoty 135 tysięcy złotych rocznie,
- „Ciepłe Mieszkanie” dla właścicieli lub współwłaścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, których dochód nie przekracza kwoty 120 tysięcy złotych rocznie.
Więcej informacji dotyczących ww. programów można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy w zakładce Czyste Powietrze oraz w zakładce Ciepłe Mieszkanie, a także na stronie https://czystepowietrze.gov.pl.
Zachęcamy również do kontaktu z pracownikami Urzędu Miejskiego, którzy udzielą szczegółowych informacji dotyczących możliwości uzyskania wparcia finansowego (pokój nr 317, tel. 74 856 28 80).
/asz/
fot. SM w Świdnicy