Strona główna 0_Slider Fałszerze dokumentów staną przed świdnickim sądem. Na swoim procederze zarobili ponad 3...

Fałszerze dokumentów staną przed świdnickim sądem. Na swoim procederze zarobili ponad 3 mln złotych

0

W ciągu kilku lat podrobili ponad dwa tysiące polskich i zagranicznych praw jazdy oraz dowodów osobistych, które oferowali jako tzw. dokumenty kolekcjonerskie. Przestępczy proceder prowadzony przez liczącą 30 osób grupę przerwali funkcjonariusze śląskiego oddziału Straży Granicznej. Za fałszowanie dokumentów odpowiedzą oni przed Sądem Okręgowym w Świdnicy.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzili śledztwo związane z popełnieniem wielu przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. W maju 2019 roku funkcjonariusze zlikwidowali nielegalną wytwórnię fałszywych dokumentów, która funkcjonowała na terenie województwa dolnośląskiego. Jak ustalono w toku postępowania proceder polegał na podrabianiu m.in. polskich i zagranicznych dowodów osobistych, praw jazdy, które następnie były sprzedawane i wykorzystywane jako autentyczne. Przestępcy prowadzili pozornie legalną działalność, opartą na oferowaniu tzw. dokumentów kolekcjonerskich. W latach 2012-2019 doszło do podrobienia ponad dwóch tysięcy dokumentów – informuje ppor. Szymon Mościcki ze Straży Granicznej.

Pod koniec 2023 roku do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko 30 osobom, w tym osobom które produkowały i nabywały hurtowe ilość sfałszowanych dokumentów, w celu dalszej ich odsprzedaży. 28 osobom postawiono zarzuty wielokrotnego podrabiania dokumentów. Głównemu fałszerzowi, Andrzejowi S. zarzucono ponad 2000 czynów przestępczych związanych z podrabianiem dokumentów. Zarzuty usłyszała również Joanna W., która była odpowiedzialna za przygotowanie graficznych projektów służących do wytwarzania fałszywych dokumentów.

W toku postępowania przygotowawczego wobec podejrzanych zastosowano zarówno izolacyjne jak i nieizolacyjnie środki zapobiegawcze. Ponadto dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych na kilku nieruchomościach i ruchomościach w postaci pieniędzy w łącznej kwocie około 2 mln złotych. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności – wskazują śledczy z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

W toku postępowania ustalono, iż podejrzani podejmowali także czynności mogące udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia korzyści majątkowej związanej z popełnionymi czynami zabronionymi, która wyniosła ponad 3 mln złotych. Podejrzani m.in. używali kilkunastu kont bankowych, w tym na nie swoje dane – przywołują przedstawiciele prokuratury. W związku z tym Andrzej S. i Marta K. usłyszeli zarzuty związane z praniem brudnych pieniędzy, za co grozi im do ośmiu lat więzienia.

Śledczy prowadzą w dalszym ciągu działania zmierzające do ustalenia miejsca pobytu osób, które nabyły sfałszowane dokumenty.

/Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, Prokuratura Okręgowa w Krakowie, opr. mn/

Poprzedni artykułGmina Jaworzyna Śląska w liczbach. Podsumowali 2023 rok
Następny artykułPół miliona złotych na stypendia dla artystów i twórców kultury na Dolnym Śląsku