Na 23 czerwca została zaplanowana sesja Rady Miejskiej Świdnicy, podczas której prezydent miasta przedstawi raport o stanie miasta w 2022 roku. Dokument jest już dostępny, jednak czy mieszkańcy znajdą tam wszystkie informacje np. o stanie dróg, sytuacji parkingowej czy zadłużeniu? Mogą sami dopytać podczas obrad, jest jednak „ale”.
Na mocy ustawy o samorządzie terytorialnym wójt, burmistrz i prezydent mają obowiązek do końca maja przedstawienia radzie gminy raportu o stanie gminy za rok poprzedni. Po przedstawieniu dokumentu rada głosuje nad wotum zaufania dla wójta, burmistrza czy prezydenta. W Świdnicy w ubiegłym roku o mały włos prezydent Świdnicy nie otrzymałaby wotum zaufania, bo jeszcze na poziomie komisji rewizyjnej doszło do patu. Przewodniczący komisji zarządził reasumpcję głosowania ws. pozytywnej opinii o udzieleniu wotum zaufania za wykonanie budżetu i ostatecznie los wotum został przesądzony na korzyść prezydent miasta. W tym roku nie było już podobnych spięć. Komisja rewizyjna czterema głosami radnych z koalicji Beaty Moskal-Słaniewskiej przy trzech przeciw (PiS-u i Wspólnoty Samorządowej) przegłosowała pozytywną opinię.
Co zawiera raport?
To, co wybierze burmistrz, wójt czy prezydent. Prawo nie podaje wzoru dokumentu, a jedynie zakreśla bardzo płynny obszar: podsumowanie działalności jednostki w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady czy sejmiku i budżetu obywatelskiego. W raporcie przygotowanym przez prezydent Świdnicy za 2022 rok podane są m.in. informacje o dochodach i wydatkach budżetowych, o przeprowadzonych inwestycjach, gospodarce przestrzennej i mieszkaniowej, remontach obiektów zabytkowych, gospodarce odpadami, transporcie publicznym, polityce społecznej, współpracy z przedsiębiorcami, edukacji, kulturze, promocji i turystyce, sporcie i współpracy z organizacjami pozarządowymi, sytuacji miejskich spółek, a na zakończenie podane są dane statystyczne dotyczące zgonów, urodzin i jubileuszy par małżeńskich.
W raporcie próżno szukać informacji o stanie zadłużenia miasta, mimo obszernych danych związanych z gospodarką mieszkaniową nie ma słowa o wysokości zadłużenia lokatorów wobec Miejskiego Zarządu Nieruchomości ani MZN wobec Wspólnot Mieszkaniowych. Nie ma również słowa o polityce miasta w 2022 roku wobec narastającego problemu należących do miasta podwórzy (poza dwoma wyjątkami, ujętymi w informacji o inwestycjach). Nie ma osobnego działu poświęconego stanowi dróg i sytuacji parkingowej. Przyglądając się szczegółowym raportom o działalności w 2022 roku jednostek miejskich nie da się znaleźć informacji np. o wydawanej przez Miejską Biblioteką Publiczną tubie propagandowej miasta „Moja Świdnica”. Pomijając stały problem z niedofinansowaną przez rząd edukacją można z raportu wywnioskować, że jest świetnie. A jeśli ktoś chciałby dopytać, może to zrobić, jednak pod warunkiem.
Przewodniczący zaprasza do debaty
Od 2018 roku mieszkańcy zyskali prawo do udziału w debacie po prezentacji raportu o stanie miasta i do tego zachęca w mediach społecznościowych przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Jan Dzięcielski, zapraszając na sesję, która odbędzie się 23 czerwca w sali narad Urzędu Miejskiego. Ustawa daje możliwość, ale nie ma możliwości, by po prostu przyjść i zabrać głos. „7. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w trybie określonym w ust. 6, składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami: 2) w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 50 osób. 8. Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że rada postanowi o zwiększeniu tej liczby” (ustawa o samorządzie gminnym). – przypomina Jan Dzięcielski. Dotychczas z tej możliwości nikt nie skorzystał. – Raz była jedna osoba, ale zgłosiła się w dniu sesji. Dlatego staram się co roku wcześniej przypominać o zasadach, które nakłada ustawodawca. To jest dobry moment, by podzielić się swoją opinią, przedstawić też problemy dotyczące miasta – podkreśla.
Z raportem o stanie Świdnicy w 2022r. można zapoznać się TU.
Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]