Strona główna Temat dnia Radosław Sikorski odwiedzi Świdnicę. Otwarte spotkanie dla mieszkańców

Radosław Sikorski odwiedzi Świdnicę. Otwarte spotkanie dla mieszkańców

0

W poniedziałek, 19 czerwca 2023 Świdnicę odwiedzi Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych oraz obrony narodowej, senator, marszałek Sejmu VII kadencji, europoseł. Platforma Obywatelska zaprasza na otwarte spotkanie, odbywające się w ramach cyklu „Tu jest przyszłość”. Pretekstem do rozmowy z niestrudzonym komentatorem naszej rzeczywistości politycznej jest książka „Polska. Stan Państwa”.

Najnowsza książka Radosława Sikorskiego „Polska. Stan Państwa” to gorzka refleksja na temat aktualnej kondycji naszego państwa. „Po niemal dwóch fatalnych w skutkach kadencjach PiS-u Radosław Sikorski mówi „sprawdzam!” i pyta, w jakim stanie jest dziś Polska. Zamiast końca historii otrzymaliśmy koniec rzeczywistości, którą znamy. Wstrząsy – terroryzm, pandemia, załamanie gospodarcze i wojna – nie ominęły także nas. Polska wkracza w nową erę, borykając się z wewnętrznymi sporami, nepotyzmem i zaprzepaszczonymi szansami na rozwój. Bezsensowna walka z Unią Europejską zepchnęła nas na margines sceny międzynarodowej – i to w momencie, w którym bezpieczeństwo naszego kraju zostało zagrożone”  – czytamy w oficjalnym opisie książki.

To właśnie ta publikacja jest punktem wyjścia do rozmowy w ramach cyklu „Tu jest przyszłość”. W poniedziałek, 19 czerwca 2023 Platforma Obywatelska zaprasza na otwarte spotkanie z Radosławem Sikorskim. Rozpocznie się ono o godz. 15:00 w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo – Handlowej (Rynek 3, 58-140 Świdnica).

Radosław (Radek) Sikorski jest posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia RP, zasiada w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. Jest przewodniczącym Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Jest również Senior Fellow w Centre for European Studies na Harvardzie i Distinguished Statesman w CSIS w Waszyngtonie. Był ministrem obrony RP (2005-2007), ministrem spraw zagranicznych (2007-2014) i przewodniczącym parlamentu (2014-2015) . Służył jako reporter wojenny w Afganistanie i Angoli. W latach 2001-2005 był rezydentem naukowym w AEI i dyrektorem jej New Atlantic Initiative. Wraz z Carlem Bildtem zapoczątkował Partnerstwo Wschodnie UE. Zaproponował i pomógł w utworzeniu Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. W 2014 roku poprowadził misję UE do Kijowa, która powstrzymała rozlew krwi na Majdanie. Magazyn Foreign Policy uznał go za jednego ze 100 intelektualistów zajmujących się polityką globalną „za mówienie prawdy, nawet jeśli nie jest ona dyplomatyczna”. Jest autorem kilku książek, ostatnio „Polska. Stan państwa”. Radek Sikorski jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego na wydziale Politologii, Filozofii i Ekonomii. Jest żonaty z pisarką Anne Applebaum.

/informacja nadesłana/

Poprzedni artykułJaki jest stan Świdnicy? Mieszkańcy mogą pytać, ale…
Następny artykułPo śmierci ciężarnej w Nowym Targu znów będą protesty. Także w Świdnicy