Pierwsza debata zakończona, wyniki rankingów ogłoszone. Rozmowa o roli kultury w budowaniu kapitału społecznego i uroczysty bankiet rozpoczęły III Ogólnopolski Kongres Regionów w Świdnicy. Dla gości zagrał zespół Elektryczne Gitary.
Gwiazdą pierwszego rankingu Neewsweeka jest Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, który po raz trzeci został najlepszym prezydentem miasta. W czołowej piętnastce znalazł się także na 11-tym miejscu gospodarz Świdnicy, Wojciech Murdzek. W jego imieniu wyróżnienie odebrał zastępca, Ireneusz Pałac.
N15 – najlepsi prezydenci miast:
1. Rafał Dutkiewicz Wrocław
2. Ryszard Grobelny Poznań
3. Jacek Karnowski Sopot
4. Zygmunt Frankiewicz Gliwice
5. Wojciech Szczurek Gdynia
6. Jacek Majchrowski Kraków
7. Tadeusz Truskolaski Białystok
8. Janusz Chodorowski Mielec
9. Piotr Uszok Katowice
10. Paweł Adamowicz Gdańsk
11. Wojciech Murdzek Świdnica
12 – 13 Andrzej Dziuba Tychy,
12 – 13 Krzysztof Hildebrandt Wejherowo
14 -15 Marcin Zamoyski Zamość,
14 -15 Piotr Koj Bytom
(ostatnie 4 miejsca ex aequo)
Świdnica nie znalazła się wśród polskich miast najbardziej przyjaznych biznesowi. W tym rankingu pod uwagę brano m.in. poziom podatków i opłat lokalnych, warunki prowadzenia biznesu, stan finansów publicznych i nasycenie podmiotami gospodarczymi. Laureaci:
Gliwice – 604,75 pkt.
Zamość – 589,75 pkt.
Jastrzębie-Zdrój – 556,25 pkt
Będzin – 542,5 pkt.
Knurów – 542,5 pkt.
Rzeszów – 533 pkt.
Opole – 527,5 pkt.
Krosno – 526,25 pkt.
Toruń – 512,25 pkt.
Chorzów – 512
Konkurs na Miasto Szans – Miasto Zrównoważonego Rozwoju wygrał Sopot. Wyróżnienia otrzymały Krosno, Bielsko Biała, Żory i Poznań. Oceniano działania, które wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju miast, a są to m. in.:
• ochrona środowiska naturalnego np. rekultywacja terenów zdegradowanych
• zwiększenie efektywności energetycznej np. program wycofania oświetlenia rtęciowego
• podnoszenie jakości życia mieszkańców poprzez np. wzbogacanie oferty wydarzeń kulturalnych
• poprawę efektywności i dostępności transportu miejskiego
***
Ogólnopolski Kongres Regionów potrwa do 31 maja. Zaplanowano dokładnie 64 panele dyskusyjne, będzie można także wziąć udział w pięciu sesjach plenarnych oraz licznych wystawach zlokalizowanych w świdnickim Rynku. Kongres Regionów organizowany jest przez wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, wydawcę m. in. Newsweeka, Faktu, Forbesa, Auto Świata, Komputer Świata oraz Miasto Świdnica. W trakcie Kongresu przedstawiane są praktyczne rozwiązania, z których mogą skorzystać przedstawiciele samorządu. To także przyczynek do rozmów samorządowców z biznesem, organizacjami samorządowymi i pozarządowymi oraz przedstawicielami ministerstw i agend rządowych. Udział w Kongresie zapowiedziało ok. 2 tys. gości.