Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy w rocznicę urodzin Stefana Banacha zorganizowany został Dzień Patrona. Świętu szkoły towarzyszyło wręczenie SuperBanachów – statuetek dla najlepszych uczniów. Chętni mogli wziąć udział w turnieju wiedzy o patronie szkoły, a także wysłuchać wykładu na jego temat.
– Dzień rozpoczął się teleturniejem „1 z 10”. Organizatorzy wśród chętnych z całej szkoły wytypowali dzięki quizowi 10 zawodników, którzy rywalizowali ze sobą o prym. Byli to: Agata Mester, Marta Kurzawa, Maja Nawrot, Wiktoria Beker, Stanisław Kudzia, Marcelina Wójcik, Bartosz Grabowiec, Kamila Bogielczyk, Filip Janus i Julia Grabczyńska. W starciu zawodnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą o Stefanie Banachu, ale i wiedzą z zakresu matematyki, logiki, chemii, wiadomościami o świecie i zaprzyjaźnionych z Banachem matematykach ze szkoły lwowskiej oraz informacjami o szkole – opisują przedstawiciele II LO.
– Do finału przeszła trójka graczy w składzie: Agata Mester, Marta Kurzawa i Stanisław Kudzia. Emocje poszybowały, bo rywalizacja była zażarta. Finał wygrał Staszek, czym uszczęśliwił publikę, która mocno mu kibicowała. Zwycięzca został nagrodzony nie tylko brawami, ale i słodkościami oraz gęsią, która jest symbolem nawiązującym do rywalizacji słynnych matematyków w Kawiarni Szkockiej – relacjonują.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się oficjalna część Dnia Patrona. Po przemówieniu dyrektora Jacka Iwancza nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły nowym pocztom sztandarowym, w skład których wchodzą: Hanna Urban, Aurelia Trojan, Piotr Dziadura, Zofia Podolak, Hanna Trzeciak, Mikołaj Filipowski. Następnie na scenę zostali zaproszeni uczniowie, którzy otrzymali nagrodę specjalną, czyli SuperBanacha. Jest to nagroda za wyróżniającą się postawę i działalność na rzecz społeczności II LO oraz realizowanie swoich pasji i zainteresowań. W tym roku nagrodzono:
- Mateusza Adamka z kl. IV a w kategorii „Jestem więc…działam”,
- Bartosza Pasternaka z kl. IV a w kategorii „Miłośnik geografii z akcentem gruzińskim”,
- Kamila Kałużnego z kl. III a w kategorii „Najlepszy matematyk”,
- Huberta Gościmskiego z kl. IV d w kategorii „Nieustraszony reporter”
- Emila Migasa z kl. IV a w kategorii „Wybitny sportowiec”
- Martynę Zielińską z kl. IV b w kategorii „Sportowa waleczność i zaangażowanie
– Po SuperBanachach zostały wręczone Słodkie Stefany – nagrody dla tych, którzy w sposób bezinteresowny działali na rzecz „Banacha” i przyczynili się do poprawy atmosfery w szkole. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Samuel Zinkiewicz kl. IV d, Miłosz Soprych kl. IV a. Karolina Siodlarz kl. III a, Szymon Kaczmarek kl. III a, Jonasz Przybylski kl. III a, Kajetan Taurogiński kl. III a, Michał Czerniak kl. III a, Karol Potoniec kl. II c, Bartosz Grabowiec kl. II a, Kacper Małodobry kl. II a – wylicza kadra szkoły. Po Stefanach została wręczona nagroda dla klasy I c za najlepszą gazetkę o patronie szkoły oraz nagroda za najlepsze przebranie w stylu dwudziestolecia międzywojennego. Otrzymała ją Magdalena Rudownik z kl. III a za wyjątkowy strój wiernie oddający ducha ówczesnej mody.
Trzecią częścią święta II LO był wykład o Stefanie Banachu przygotowany i przeprowadzony przez Mariolę Mackiewicz. – Pani profesor wprowadziła nas w klimat przedwojennego Lwowa wcielając się w postać lwowskiej restauratorki Zofii Teliczkowej. W sposób bardzo interesujący została słuchaczom przedstawiona postać naszego patrona, p. profesor przytaczając z wielką swobodą wiele ciekawostek i faktów z życia Stefana Banacha nakreśliła portret nie tylko wielkiego uczonego, ale przede wszystkim nietuzinkowego człowieka. Wykład był wzbogacony prezentacją multimedialną z licznymi zdjęciami, które pomogły zgromadzonym wyobrazić sobie realia, w jakich żył Stefan Banach, zapamiętać ludzi, którymi się otaczał oraz pozwoliły utrwalić pamięć o naszym wyjątkowym patronie. Całość została zorganizowana i poprowadzona przez uczniów klasy trzeciej wraz z panią Agnieszką Grymek i Barbarą Trojanowską-Butmankiewicz – przywołują przedstawiciele szkoły.
/II LO Świdnica, opr. mn/