„Masowanie miłością. W salonach Nuga Best seniorzy zostawiają całe emerytury” – prawie rok dziennikarka Gazety Wyborczej Oktawia Kromer poświęciła, by opisać mechanizm naciągania seniorów na bardzo kosztowny sprzęt do masażu. O wprowadzenie zmian w przepisach chroniących konsumentów pytała w kontekście Nuga Best poseł z Klubu Nowej lewicy Marcelina Zawisza. Tymczasem prezydent Świdnicy (Nowa Lewica) pochwaliła się na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych uroczystością otwarcia nowego salonu kontrowersyjnej firmy. I zachęca, nie tylko seniorów, do odwiedzin.
„Pracownicy salonu to bardzo dobrzy ludzie. Takich jak oni w życiu nie spotkałam”. * – tak zaczyna się reportaż Oktawii Kromer, zamieszczony w Gazecie Wyborczej /Dużym Formacie z 23 lipca 2018 roku. Wówczas Nuga Best miała w Polsce 17 salonów. Dziś jest ich 23 i każdy może przyjść ile razy zechce, by za darmo pomasować się na najróżniejszych urządzeniach, których opis daje wrażenie absolutnej wyjątkowości. Oktawia Kromer rozmawiała z seniorkami, które przez wiele miesięcy regularnie przychodziły na masaże i warsztaty, sama sprawdziła, jak wyglądają spotkania i czego dowiadują się od konsultantek uczestnicy. I kiedy zaczyna się biznes.
„Zosia (z zachwytem): – Czytałam różne publikacje na temat zdrowia, ale takich rzeczy jak oni mówią nie słyszałam nigdzie. Arytmia, zgaga, hemoroidy, reumatyzm, migrena, cukrzyca, miażdżyca, łuszczyca, bolący kręgosłup i głowa, a nawet nowotwory – wszystko to, i wiele innych dolegliwości i chorób, bierze się, zdaniem konsultantów, z blokady nerwów dochodzących do rdzenia kręgowego. Żeby te nerwy odblokować, trzeba wyciągać odpowiednie kręgi. Na łóżku masującym, na macie i przy użyciu innych przyrządów Nuga Best.”*
Wykłady poprzedzone są wspólną gimnastyką przy skocznej muzyce, konsultantki z troską pochylają się nad każdym uczestnikiem, dopytując o dolegliwości. Atmosfera jest przesympatyczna, podejście indywidualne i bardzo życzliwe. Może przyjść każdy, bez żadnych skierowań czy zaleceń lekarskich. Niektóre urządzenia masują, inne przypiekają, rozgrzewane nawet do 70ºC. Konsultantki, które obserwowała dziennikarka, tłumaczą, że czasem musi boleć. Przekonują, że z urządzeń trzeba korzystać codziennie i zapraszają na nielimitowane masaże i zajęcia. Za darmo.
Jak pisze Oktawia Kromer, urządzenia, które będzie można kupić, trafiają do salonów z Korei raz na kilka tygodni. Sprzedaż poprzedzona jest prezentacjami nowości, które można wypróbować. „Nigdy dokładnie nie wiadomo, ile ich będzie, dlatego na długo przed dostawą goście zapisują się na listę oczekujących.”* – pisze dziennikarka. Nuga Best to nie tylko łóżka czy masażery, to także pasty do zębów, wisiorki, mydełka. Każde promowane dla ich nadzwyczajnych właściwości dla zdrowia. Cytowani w artykule specjaliści po kolei obnażają tę przedstawianą quasi medycznym językiem wyjątkowość.
Ile to kosztuje? Na stronie internetowej, która jest administrowana przez „spółkę pod firmą Nuga Wrocław Alina Kamchatna sp. k. z siedzibą w Domaszczynie”, można obejrzeć katalog urządzeń, ale próżno szukać cennika. Po szczegóły odsyłają do salonów. Dzwonię więc, miły kobiecy głos w słuchawce odpowiada, że przez telefon ceny nie poda i trzeba przyjść do salonu, żeby obejrzeć urządzenie. – Ale mam już wybrane – próbuję oponować, jednak pani jest nieugięta. No ona bez zgody kierowniczki nie może. Proszę więc kierowniczkę. Chwilowo nie ma, ale oddzwoni. Do publikacji tekstu nie oddzwania.
Poszukiwanie cen w internecie prowadzi wyłącznie do platform sprzedażowych takich jak Allegro. I tak naszyjnik turmalinowy znajduję za 300 złotych, a łóżko N5 za 14 – 18,5 tysiąca złotych, poduszkę MN30 za 850 zł, matę rehabilitacyjną za 2 600 zł. Oferty zwykle osób prywatnych. Seniorki, z którymi rozmawiała Oktawia Kromer, kupowały w salonach po kilka urządzeń na raz. „Mata Zosi, w promocji, kosztowała 4 tysiące złotych. Wzięła ją na kredyt – konsultanci wszystko załatwili w Alior Banku, musiała tylko podpisać w salonie umowę i co miesiąc spłacać raty. Wybrała opcję roczną, ale mogła spłacać matę dwa lata, a może i dłużej. W podobny sposób, na kredyt, Zosia kupiła także pas i turmalinową poduszkę. Na wszystko wydała około 8 tysięcy.”*
Oktawia Kromer mechanizm stosowany m.in. przez Nuga Best opisuje w książce „Usługa czysto platoniczna”, pokazując, jak zarabiają firmy wykorzystujące samotność starszych ludzi.
Temat poruszony przez dziennikarkę pojawił się we wrześniu 2022 roku w wystąpieniu poseł Marceliny Zawiszy z Partii Razem i koła poselskiego Nowej Lewicy, która zabrała głos podczas prac nad zmianami w ustawie o prawach konsumenta. Nowelizacja ma obejmować m.in. zabezpieczenie klientów przed niekorzystnymi zakupami w handlu obwoźnym. – Co z ochroną seniorów przed praktykami, dobrze opisanymi choćby przez panią Oktawię Kromer w książce „Usługa czysto platoniczna”, bywają bowiem wciągani w sieć wyzysku samotności, trudnej sytuacji życiowej i zdrowotnej w stacjonarnych sklepach. Działy się takie rzeczy pod marką np. Nuga Best. Wykorzystują podobny do obwoźnych pokazów mechanizmy i tutaj pytanie do pana prezesa (Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, przyp. red.). Czy za to uda się przy okazji tej ustawy zabrać? Czy rząd jest świadomy, że sprzedaż poza miejscem działalności to nie jest koniec problemów z nieetycznym zarabianiem na samotności i wrażliwej sytuacji seniorów? – pytała poseł Marcelina Zawisza.
13 lutego prezydent Świdnicy na swoim facebookowym profilu zatytułowanym Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy zamieściła fotorelację z otwarcia nowego salonu Nuga Best Świdnicy, który z dotychczasowej siedziby przeniósł się do budynku należącego do Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Prezydent miasta przecinała wstęgę i przemawiała do licznie zgromadzonych seniorów. I zamieściła notkę:
Prezydent miasta poprosiłam o odpowiedź, czy wykorzystywanie funkcji publicznej do promowania firmy stosującej wątpliwy etycznie mechanizm do zarabiania pieniędzy jest jej zdaniem etyczne? Do publikacji odpowiedź nie nadeszła.
Zadzwoniłam do biura poselskiego poseł Marceliny Zawiszy, prosząc o kontakt do parlamentarzystki. Wyjaśniłam, że sprawa dotyczy Nuga Best. Jerzy Przystajko z biura poselskiego emocjonalnie zareagował na tę nazwę, znał temat, ale zdecydowanie zmienił ton, gdy dokończyłam, opisując otwarcie salonu w Świdnicy z udziałem prezydentki z lewicy. Poprosił o pytania na e-mail. Mimo zapewnień, że komentarz otrzymam dzisiaj, odpowiedź do chwili publikacji nie nadeszła.
Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
*fragmenty pochodzą z reportażu „Masowanie miłością. W salonach Nuga Best seniorzy zostawiają emerytury” Oktawii Kromer, Duży Format
Zdjęcia pochodzą z profilu prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej na facebooku