W ciągu kilku tygodni prace na al. Niepodległości powinien rozpocząć nowy wykonawca. Trwa procedura z tym związana – informuje Urząd Miejski w Świdnicy.

KOMUNIKAT UM w Świdnicy:
Po odstąpieniu przez miasto od umowy z firmą Polskie Surowce Skalne Sp. z o. o. Grupa Budowlana na przebudowę al. Niepodległości na odcinku od pl. Wolności do skrzyżowania z ul. 8 Maja, wskazując winę wykonawcy, dokonano inwentaryzacji zaawansowania robót budowlanych. Następnie wszczęto postępowanie przetargowe w trybie negocjacji bez ogłoszenia, w celu wyboru nowej firmy odpowiedzialnej za dokończenie realizacji tej inwestycji.
Wystosowano zaproszenia do sześciu potencjalnych wykonawców. Zaproszenie do postępowania przyjął jeden z nich – firma HYPMAR z Modlęcina. Drugi etap procedury to złożenie oferty. Planowane jest, że nastąpi to w połowie grudnia br. W związku z tym, że negocjacje mają charakter poufny, szczegóły dotyczące realizacji oraz terminu zakończenia prac podane zostaną po podpisaniu umowy. Przekazanie placu budowy może nastąpić jeszcze w tym roku.
– Mam nadzieję, że procedury zakończą się sprawnie i już na początku przyszłego roku nowy wykonawca rozpocznie prace. Dokładamy wszelkich starań, żeby zadanie zostało zrealizowane jak najszybciej, gdyż wiemy, jak bardzo jest to uciążliwe dla mieszkańców – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
W ramach I etapu inwestycji, zgodnie z protokołem inwentaryzacyjnym stwierdzono, że stopień zaawansowania prac jest na poziomie 42%. Wykonano w ok. 90% roboty związane z montażem kanalizacji deszczowej, usunięto kolizję z siecią gazową, wykonano również część konstrukcyjną jednego pasa ruchu pod ułożenie nawierzchni asfaltowej oraz odcinkowo nawierzchnie ciągów pieszych i zatok postojowych. Zaawansowane też są prace przy renowacji muru obronnego wraz z balustradą. Do zrobienia pozostaje m.in.: dokończenie warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogi, chodników i ścieżki rowerowej, oznakowanie, oświetlenie drogowe oraz zieleń.

Wybrano już natomiast wykonawcę, który dokończy roboty polegające na przebudowie przejścia pieszego pomiędzy al. Niepodległości i ul. Garbarską. 9 listopada podpisano umowę z firmą TINARG Sp. z o. o. z Mściwojowa, która zrealizuje zadanie za kwotę 159 233 zł. Prace powinny zakończyć się do 6 tygodni od podpisania umowy.
/fot. UM w Świdnicy/

![45 wystawców i tłumy gości na Strzegomskim Jarmarku Wielkanocnym [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/20260329_Jarmark_Wielkanocny_w_Strzegomiu-96-238x178.jpg)
![Wielkanocne smaki na Targu Ziemi130. Pojawiły się też alpaki [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Targ-Ziemi130-w-Tarnawie-2026.03.29-mix-238x178.jpg)

![Zderzenie dwóch pojazdów, jeden kierowca po spożyciu alkoholu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/20260328_Wypadek_Swiebodzice-6-100x75.jpg)

![Pożar w mieszkaniu na Kotlarskiej, jedna osoba z poparzeniami [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/IMG-20260327-WA0013-100x75.jpg)

![Koncert z piosenkami Barbry Streisand już za tydzień w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Daria-Iwan_kadr-100x75.jpg)