
Wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek odebrała 20 lipca z rąk wicepremiera Grzegorza Schetyny i wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca promesę na odbudowę zniszczeń jakie wyrządziła ostatnia powódź. Rządowa pomoc dla gminy wyniesie 2 mln zł. z 44 mln zl. jakie zostały przeznaczone na pomoc w woj. dolnośląskim.
W tym dniu promesy odebrało 33 przedstawicieli gmin i powiatów z województwa dolnośląskiego poszkodowanych w niedawnej powodzi. Najwięcej, bo ponad połowa tych pieniędzy, trafi do samorządów z Kotliny Kłodzkiej. Na wniosek wojewody Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o dofinansowaniu potrzeb awaryjnych, czyli odbudowy najistotniejszych strat na terenie powiatu kłodzkiego.
Podczas ostatniej powodzi w gminie Świdnica uszkodzonych zostało ok. 20 km dróg gminnych i transportu rolnego, ponad 1480 ha upraw rolnych uległo podtopieniu, a ponad 110 km rowów melioracyjnych zamuleniu. Uszkodzeniu uległa kanalizacja sanitarna w 12 miejscowościach, straty odnotowało również w 6 placówkach oświatowych, 4 budynkach komunalnych i 9 świetlicach, a także w mieniu ochotniczych straży pożarnych. Oszacowano, że ostatnia powódź wyrządziła zniszczenia na kwotę ponad 14,3 mln zł.
W gminie Świdnica środki przeznaczone zostaną na niezwłoczne naprawy zniszczonej infrastruktury drogowej, dróg transportu rolnego oraz naprawy urządzeń kanalizacji wodno-ściekowej Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego, które zgłoszone zostały jako potrzeby awaryjne. Zgodnie z zapisami w warunkach promesy udział środków dotacji wykazanych w rozliczeniu zadań nie może przekroczyć 80% ich kosztów. Pomoc musi być wykorzystana do końca br.


![Trwa Świdnicka Kolęda. Jakie czekają atrakcje? [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Swidnicka-Kolea-2025-30-238x178.jpg)

![Strażacy interweniowali po alarmie z czujki tlenku węgla [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Tlenek_wegla_w_Strzegomiu-6-100x75.jpg)


![Świdniccy kryminalni zabezpieczyli prawie 9 kg niedozwolonych substancji [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-Swidnica-100x75.jpg)

![Świąteczny koncert zespołu i chóru Armii USA wkrótce w Świdnicy. Wygraj zaproszenie [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/04/Orkiestra-Sil-Powietrznych-Stanow-Zjednoczonych-w-Europie-21-04-2023-Swidnica-5-100x75.jpg)
![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)