Dwa miliony dla Gminy Świdnica

  0

  Wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek odebrała 20 lipca z rąk wicepremiera Grzegorza Schetyny i wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca promesę na odbudowę zniszczeń jakie wyrządziła ostatnia powódź. Rządowa pomoc dla gminy wyniesie 2 mln zł. z 44 mln zl. jakie zostały przeznaczone na pomoc w woj. dolnośląskim.

  W tym dniu promesy odebrało 33 przedstawicieli gmin i powiatów z województwa dolnośląskiego poszkodowanych w niedawnej powodzi. Najwięcej, bo ponad połowa tych pieniędzy, trafi do samorządów z Kotliny Kłodzkiej. Na wniosek wojewody Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o dofinansowaniu potrzeb awaryjnych, czyli odbudowy najistotniejszych strat na terenie powiatu kłodzkiego.

  Podczas ostatniej powodzi w gminie Świdnica uszkodzonych zostało ok. 20 km dróg gminnych i transportu rolnego, ponad 1480 ha upraw rolnych uległo podtopieniu, a ponad 110 km rowów melioracyjnych zamuleniu.  Uszkodzeniu uległa  kanalizacja sanitarna w 12 miejscowościach, straty odnotowało również w 6 placówkach  oświatowych, 4 budynkach komunalnych i 9 świetlicach, a także  w mieniu ochotniczych straży pożarnych. Oszacowano, że ostatnia powódź wyrządziła zniszczenia na kwotę ponad 14,3 mln zł.

  W gminie Świdnica środki przeznaczone zostaną na niezwłoczne naprawy zniszczonej infrastruktury drogowej, dróg transportu rolnego oraz naprawy urządzeń kanalizacji wodno-ściekowej Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego, które zgłoszone zostały jako potrzeby awaryjne. Zgodnie z zapisami w warunkach promesy udział środków dotacji wykazanych w rozliczeniu zadań nie może przekroczyć 80% ich kosztów. Pomoc musi być wykorzystana do końca br.

  Poprzedni artykułWybuch gazu w Strzegomiu
  Następny artykułAtrakcyjne tereny mieszkaniowe na sprzedaż