Czym jest i jak działa fotowolatika?
Fotowoltaika to technika wytwarzania energii elektrycznej, polegająca na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Tak wygenerowany prąd trafia do inwertera, gdzie następuje jego przekształcenie w prąd zmienny, który zasila budynek. Nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do sieci i mogą później zostać wykorzystane przez użytkownika. Ilość pozyskanej energii zależy od intensywności promieniowania słonecznego na powierzchnię Ziemi, które jest zmienne w zależności od pory dnia, pory roku, stanu atmosfery oraz od szerokości geograficznej.
Ochrona środowiska
Panele fotowoltaiczne w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, nie wymagają paliwa do działania, a zatem nie powodują zanieczyszczeń. Zapewniają czystą i zieloną energię pozwalając ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Chronią również i nasze zdrowie przed groźnymi toksynami z kominów. Są ciche i nie hałasują podczas użytkowania, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i mieszkalnych.
Źródło: https://www.jkt-solar.pl/panele-fotowoltaiczne/
Niewyczerpalne źródło energii
Słońce to niewyczerpalne i czyste źródło energii odnawialnej, a średnia moc promieniowania docierającego w danej chwili do powierzchni Ziemi w skali roku przewyższa światową konsumpcję energii ponad 10 tysięcy razy. Energia słoneczna, mierzona przy pomocy natężenia promieniowania słonecznego, dla Polski wynosi średnio 1000 kWh/m2. Oznacza to, że zasoby słoneczne w naszym kraju są na porównywalnym poziomie jak w Niemczech, kraju będącym liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Europie.
Niezależność od podwyżek
Fotowoltaika to również większa niezależność od podwyżek cen energii, w tym kosztów jej dystrybucji. Podczas gdy możemy wybrać ofertę u sprzedawcy energii elektrycznej gwarantującą m.in. opusty od cen taryfowych, nikt już nie zapewni nam niezmiennych cen dystrybucyjnych, które pośrednio również decydują o wysokości naszych rachunków. Zatem dzięki instalacji fotowoltaicznej stajemy się w mniejszym stopniu zależni od dostawcy energii, a tym samym od rosnących na rynku stawek.
Niskie rachunki
Przejście na energię słoneczną to doskonała inwestycja dla właścicieli gospodarstw domowych, która przez długie lata przynosić będzie zyski i oszczędności. Wytwarzanie własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej pozwala na jego mniejszy zakup od dostawców energii elektrycznej, a tym samym na obniżenie kwot na rachunkach. Jest to możliwe, gdyż urządzenia domowe w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany przez naszą mikroelektrownię.
/Artykuł sponsorowany/