Strona główna 0_Slider Celebracje Wielkiego Tygodnia „bez niepotrzebnych ograniczeń”. Biskup wydał wytyczne na Wielkanoc

Celebracje Wielkiego Tygodnia „bez niepotrzebnych ograniczeń”. Biskup wydał wytyczne na Wielkanoc

0

Przez ostatnie dwa lata święta wielkanocne odbywały się w cieniu obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Obowiązujące wówczas restrykcje wiązały się między innymi z ograniczeniem liczby wiernych w świątyniach. W związku z ich zniesieniem biskup świdnicki zachęca, aby „celebracje Wielkiego Tygodnia otrzymały możliwie najbardziej uroczysty charakter, bez niepotrzebnych ograniczeń”.

Kilka dni temu Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opublikowała wskazania dotyczące liturgii Triduum Paschalnego w 2022 roku, a w wystosowanej do biskupów nocie poinformowano, że „wobec spowolnienia pandemii nie zamierza proponować żadnych wskazań dotyczących obchodów Wielkiego Tygodnia, zachęcając jedynie do zachowania zasad ostrożności, unikania działań i zachowań, które mogą być ryzykowne”. – W dniu 28 marca w Polsce został zniesiony obowiązek izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek (poza nielicznymi wyjątkami, które nie dotyczą obiektów sakralnych) – przypominają duchowni.

Pozostawiając ostateczne decyzje biskupom diecezjalnym, komisja Konferencji Episkopatu Polski zaproponowała następujące działania: „• przypomnieć o ustaniu przepisów wydawanych odnośnie do pandemii w poprzednich latach, z wyraźnym zaznaczeniem, że straciły one charakter obowiązkowy; • należy podjąć wszelkie starania, aby celebracje liturgiczne były sprawowane w możliwie najbardziej uroczysty sposób, bez zbędnych ograniczeń, co wymaga zaangażowania służby liturgicznej; • w czasie wielkoczwartkowej Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej nie należy zbyt łatwo rezygnować, przede wszystkim w kościołach katedralnych, z obrzędu umycia nóg; • odnośnie do adoracji Krzyża w czasie wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej, należy roztropnie zdecydować, czy wierni mają możliwość ucałowania Krzyża, czy też powinni się od tego powstrzymać; • wypada znieść wszelkie ograniczenia odnośnie do używania wody pobłogosławionej w kropielnicach zwłaszcza po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej, ze wskazaniem, aby była ona często zmieniana; • należy przypomnieć ogólne zasady dotyczące przyjmowania Komunii Świętej, którą wierni mogą zawsze przyjmować w postawie klęczącej lub stojącej, bezpośrednio do ust lub na rękę; • można przywrócić możliwość spowiedzi w konfesjonałach zamkniętych.

Już przed tygodniem biskup Marek Mendyk wydał wskazania dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia w diecezji świdnickiej. – Obchód Świąt Paschalnych jest centralnym wydarzeniem wiary dla wszystkich wierzących, a sposób ich sprawowania Kościół otaczał zawsze wielką troską, która powinna być troską przede wszystkim pasterzy. (…) Niniejsze wskazania mają charakter przypomnienia i określenia kwestii, które ściśle wiążą się z obchodem Triduum Paschalnego, a które zawsze powinny leżeć na sercu kapłanom posługującym w parafiach diecezji świdnickiej. Wraz z tymi wskazaniami ustaje moc obowiązująca wszystkich diecezjalnych zarządzeń na Wielki Tydzień wydawanych odnośnie do pandemii w poprzednich latach – pisze bp Mendyk.

Zachęcam, aby celebracje Wielkiego Tygodnia otrzymały możliwie najbardziej uroczysty charakter, bez niepotrzebnych ograniczeń. Proszę również o powrót do używania wody święconej w kropielnicach ze wskazaniem, aby była ona często zmieniana. Przypominam też, że wszystkich dotyczą ogólne zasady dotyczące przyjmowania Komunii świętej, którą wierni mogą zawsze przyjmować w postawie klęczącej lub stojącej, do ust lub na rękę – wskazuje biskup. Zalecił zarazem, aby w Wielką Sobotę święcenie pokarmów na stół wielkanocny było ustalone tak, żeby „wszyscy wierni mieli możliwość uczestniczenia w tym obrzędzie. Należy przy tym podjąć krótką katechezę wyjaśniającą wielkanocne obrzędy i zachęcić do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu”.

Triduum Paschalne jest wielkim świętem chrztu każdego wierzącego, szczególnie nowo ochrzczonych, którzy zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła w tych dniach otrzymują obmycie zanurzające w Chrystusie. Jak głosi Orędzie Paschalne, te święta, a szczególnie Noc Zmartwychwstania, jest tą samą nocą, „która uwalnia wszystkich wierzących w Chrystusa na całej ziemi”. Proszę wszystkich duszpasterzy, aby dołożyć wszelkich starań, aby niech te święta zachowują naczelne miejsce w duszpasterstwie parafialnym, będąc bogatym źródłem dla całorocznej katechezy oraz formacji duchowej, liturgicznej i teologicznej – zaapelował biskup świdnicki.

/Diecezja świdnicka, opr. mn/

Poprzedni artykułZaginęła 7-latka ze Świdnicy. Dziewczynkę wypatrzył maszynista Kolei Dolnośląskich
Następny artykułStop hejt. Laureaci konkursu społecznej akcji nagrodzeni