Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi przypominającemu z lotu ptaka samolot lub latawiec. Właśnie z podniebnej perspektywy przyjrzymy się Regionalnemu Szpitalowi Specjalistycznemu „Latawiec” w najnowszym odcinku cyklu „Świdnica z drona”.
Szpital „Latawiec” powstał w miejscu niedokończonego obiektu wzniesionego w latach 1940-1943, w którym pierwotnie miało mieścić się sanatorium dla lotników. W 1985 roku rozpoczęto adaptację niedokończonego obiektu na szpital. Zakładano wówczas, że placówka pomieści 258 łóżek szpitalnych, posiadając przy tym zaplecze gospodarcze i mieszkalne. Założenia techniczno-ekonomiczne zatwierdzone zostały 24 października 1985 roku przez Wojewódzki Zespół Opiniowania Zamierzeń Inwestycyjnych w Wałbrzychu, a 30 czerwca 1986 roku przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.
W wyniku kolejnych ustaleń i zmian w programie budowy szpitala zrezygnowano z utworzenia hotelu dla pielęgniarek i budynku mieszkalnego, a liczba łóżek szpitalnych miała wynosić 284. Nie była to jednak ostateczna liczba łóżek, ponieważ w lutym 2000 roku Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy opracował program zmian w zakresie zagospodarowania szpitala, z którego wynikało między innymi, że łóżek będzie 332, w tym 20 łóżek dziecięcych. Program ten został zaopiniowany przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej oraz został zatwierdzony przez Starostę Świdnickiego.
W latach 1994-1999 na finansowanie budowy wydatkowano z budżetu centralnego kwotę 47,3 mln zł. W 1998-1999 roku zaczęto przenosić oddziały szpitalne do budynku „Latawca”. Według założeń z 1985 roku inwestycja miała zakończyć się do października 2000 roku, jednak z powodu braku środków finansowych, szczególnie w pierwszym okresie budowy, termin zakończenia przesunięto na październik 2003 roku. 30 kwietnia 2009 roku oficjalnie zamknięto „Zakład Budżetowy Latawiec w budowie”, przeniesiono ostatnie oddziały ze szpitala przy ulicy Westerplatte i tym samym przypieczętowano nowy rozdział w historii tego obiektu. Całość prac pochłonęła ponad 150 milionów złotych. (historia budowy na podstawie informacji SP ZOZ w Świdnicy)
/mn/