Prokuratura Krajowa zabrała głos w sprawie incydentu z udziałem prokuratora Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, do którego doszło w czwartek na świdnickim Osiedlu Zarzecze. Pijany i kompletnie nagi 38-latek widziany był na kilku ulicach, a także w jednym ze sklepów.
Przypomnijmy, w czwartkowe przedpołudnie nagi mężczyzna spacerował m.in. w rejonie ulic Rolniczej, Kilińskiego i Kopernika, a także odwiedził jeden z osiedlowych sklepów, zwracając swoją osobą uwagę mieszkańców Świdnicy. O sytuacji powiadomiona została Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy. Na miejsce skierowany został patrol policji, który zatrzymał nietrzeźwego mężczyznę. – 38-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu świdnickiego, został przekazany rodzinie – mówiła Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Według nieoficjalnych informacji, mężczyzna miał około 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Według ustaleń portalu Swidnica24.pl, potwierdzonych w kilku źródłach, zatrzymanym przez policję mężczyzną był 38-letni Maciej W., który w 2016 roku został powołany na prokuratora Prokuratury Rejonowej w Świdnicy przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę. Doniesień tych nie komentował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, potwierdzając jednak, że „nieobyczajnego wybryku” dopuścił się prokurator. – Był to prokurator pełniący służbę w jednej z jednostek okręgu świdnickiego, przebywający w tym momencie na urlopie – informował krótko Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, odsyłający po dalsze informacje do Prokuratury Krajowej.
W piątek do sprawy odniosła się Prokuratura Krajowa. – Prokurator Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, którego dotyczą doniesienia medialne, został niezwłocznie zawieszony w czynnościach służbowych, a rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie uchybienia przez niego godności urzędu – wyjaśnia Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy PK. – Prokuratur pracę w prokuraturze rozpoczął w 2011 r., początkowo w Wałbrzychu, a następnie w Świdnicy. Przełożeni nie zgłaszali dotąd uwag do merytorycznych aspektów jego pracy – informuje Łapczyński.
Jak dodaje, zgodnie z przepisami ustawy Prawo o prokuraturze „karą dyscyplinarną dla prokuratora może być upomnienie, nagana, obniżenie wynagrodzenia zasadniczego, kara pieniężna, usunięcie z zajmowanej funkcji, przeniesienie na inne miejsce służbowe lub wydalenie ze służby prokuratorskiej”.
/mn/