Kilka dni temu w stolicy Japonii zakończyły się Igrzyska Paraolimpijskie. W Tokio powiat świdnicki miał swoich dwóch przedstawicieli, którzy do Polski wrócili z dwoma medalami. Chodzi o żarowskiego trenera Michała Mossonia, który poprowadził swoją podopieczną – Lucynę Kornobys do srebra w pchnięciu kulą, a także Beatę Pożarowszczyk-Kuczko – na co dzień trenerkę naszych pływaków Klubu Sportowego Neptun Świdnica. To właśnie ona stała u boku Oliwii Jabłońskiej, brązowej medalistki z Tokio, która w środę, 8 września spotkała się z młodymi sportowcami świdnickiego klubu!
Jabłońska mimo młodego wieku (24 lata) może pochwalić się już sporym doświadczeniem na Igrzyskach Paraolimpijskich i fantastycznymi sukcesami w postaci dwóch, a obecnie już trzech medali. W 2012 roku w Londynie w wieku 15 lat sięgnęła po srebro w konkurencji 100 metrów stylem motylkowym. Cztery lata później w tej samej konkurencji zdołała sięgnąć po brąz. Pływaczka Startu Wrocław w Tokio również celowała w medal i swój plan zrealizowała. Finalnie znów stanęła na trzecim stopniu podium, ale tym razem uczyniła to na morderczym dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Podopieczna Beaty Pożarowszczyk-Kuczko, na co dzień trenerki w Klubie Sportowym Neptun Świdnica musiała uznać wyższość jedynie Kanadyjki Rivard i Węgierki Biace Pap. Ta pierwsza była tego dnia poza absolutnym zasięgiem, pobijając z czasem 4:24,08 rekord świata w kategorii S10 na dystansie 400 metrów stylem dowolnym.
W środowe popołudnie Oliwia Jabłońska sprawiła frajdę sporej grupie młodych i utalentowanych pływaków Klubu Sportowego Neptun Świdnica. Paraolimpijska odwiedziła świdnickich sportowców, a do spotkania doszło na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, czyli w miejscu, w którym w zdecydowanej większości Neptuny pracują nad swoją formą. Były pytania, autografy, wspólne zdjęcia i rzecz jasna możliwość zobaczenia z bliska fantastycznego, brązowego krążka prosto z Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.
Beata Pożarowszczyk-Kuczko jest trenerką pływania II klasy PZP. W latach 2013-2016 była związana z klubem START Wrocław, a od 2015 roku opiekuje się pływakami z Klubu Sportowego Neptun Świdnica. To również między innymi trenerka wicemistrzyni paraolimpijskiej, mistrzyni oraz rekordzistki świata – Oliwii Jabłońskiej. Jest magistrem fizjoterapii, doktorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu, trenerką przygotowania motorycznego oraz instruktorką ratownictwa wodnego i instruktorką pływania osób niepełnosprawnych. Przez 17 lat była zawodniczką startującą w barwach m.in. Śląska Wrocław i Juvenii Wrocław. W tym czasie sięgnęła wielokrotnie po mistrzostwo Polski, była rekordzistką Polski juniorów, wielokrotną mistrzynią kraju w ratownictwie morskim, czy reprezentantką Polski na zawodach międzynarodowych.
/MDvR/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński


![Świdniczanki wzięły zdrowie we własne ręce. Doktor Kubiaczyk o ważnej roli profilaktyki nowotworowej [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Swidnica-profilaktyka-raka-piersi-dr-Kubiaczyk-2025.12.10-9-238x178.jpg)
![Kierowcy sami sobie otworzyli parking. Był gotowy już w październiku [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/parking-Swidnica-Przedmiescie-10-grudnia-2025-10-238x178.jpg)
![Przeznaczyli prawie 15 milionów na remont dróg. Zakończono prace na kolejnych dwóch odcinkach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/wyremontowane-drogi-powiatowe-2025.12-mix-238x178.jpg)
![Uszkodzone przyłącze gazowe w Świebodzicach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/3-100x75.jpeg)



![Nocny pożar przy placu Drzymały. Ewakuowano mieszkańców [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/plac-Drzymaly-10A-po-pozarze-2025.12.08-6-100x75.jpg)

![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)
![Koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)