Strona główna 0_Slider Medalistka paraolimpijska z Tokio odwiedziła Świdnicę

Medalistka paraolimpijska z Tokio odwiedziła Świdnicę [FOTO]

0

Kilka dni temu w stolicy Japonii zakończyły się Igrzyska Paraolimpijskie. W Tokio powiat świdnicki miał swoich dwóch przedstawicieli, którzy do Polski wrócili z dwoma medalami. Chodzi o żarowskiego trenera Michała Mossonia, który poprowadził swoją podopieczną – Lucynę Kornobys do srebra w pchnięciu kulą, a także Beatę Pożarowszczyk-Kuczko – na co dzień trenerkę naszych pływaków Klubu Sportowego Neptun Świdnica. To właśnie ona stała u boku Oliwii Jabłońskiej, brązowej medalistki z Tokio, która w środę, 8 września spotkała się z młodymi sportowcami świdnickiego klubu!

Jabłońska mimo młodego wieku (24 lata) może pochwalić się już sporym doświadczeniem na Igrzyskach Paraolimpijskich i fantastycznymi sukcesami w postaci dwóch, a obecnie już trzech medali. W 2012 roku w Londynie w wieku 15 lat sięgnęła po srebro w konkurencji 100 metrów stylem motylkowym. Cztery lata później w tej samej konkurencji zdołała sięgnąć po brąz. Pływaczka Startu Wrocław w Tokio również celowała w medal i swój plan zrealizowała. Finalnie znów stanęła na trzecim stopniu podium, ale tym razem uczyniła to na morderczym dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Podopieczna Beaty Pożarowszczyk-Kuczko, na co dzień trenerki w Klubie Sportowym Neptun Świdnica musiała uznać wyższość jedynie Kanadyjki Rivard i Węgierki Biace Pap. Ta pierwsza była tego dnia poza absolutnym zasięgiem, pobijając z czasem 4:24,08 rekord świata w kategorii S10 na dystansie 400 metrów stylem dowolnym.

W środowe popołudnie Oliwia Jabłońska sprawiła frajdę sporej grupie młodych i utalentowanych pływaków Klubu Sportowego Neptun Świdnica. Paraolimpijska odwiedziła świdnickich sportowców, a do spotkania doszło na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, czyli w miejscu, w którym w zdecydowanej większości Neptuny pracują nad swoją formą. Były pytania, autografy, wspólne zdjęcia i rzecz jasna możliwość zobaczenia z bliska fantastycznego, brązowego krążka prosto z Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.

Beata Pożarowszczyk-Kuczko jest trenerką pływania II klasy PZP. W latach 2013-2016 była związana z klubem START Wrocław, a od 2015 roku opiekuje się pływakami z Klubu Sportowego Neptun Świdnica. To również między innymi trenerka wicemistrzyni paraolimpijskiej, mistrzyni oraz rekordzistki świata – Oliwii Jabłońskiej. Jest magistrem fizjoterapii, doktorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu, trenerką przygotowania motorycznego oraz instruktorką ratownictwa wodnego i instruktorką pływania osób niepełnosprawnych. Przez 17 lat była zawodniczką startującą w barwach m.in. Śląska Wrocław i Juvenii Wrocław. W tym czasie sięgnęła wielokrotnie po mistrzostwo Polski, była rekordzistką Polski juniorów, wielokrotną mistrzynią kraju w ratownictwie morskim, czy reprezentantką Polski na zawodach międzynarodowych.

/MDvR/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPo raz ósmy na szczyt Wieży Ratuszowej
Następny artykułCo warto wiedzieć o kredytach hipotecznych?