Za nami decydujące emocje związane z rozgrywanym na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji finałem centralnym 21. Ogólnopolskiego Turnieju LZS Dziewcząt „Piłkarska Kadra Czeka” Mistrzostw Krajowego Zrzeszenia LZS w piłce nożnej. Dziś odbyła się rywalizacja w finałowych grupach turniejowych, po której poznaliśmy zwyciężczynie całego turnieju.
Po wtorkowych zmaganiach w pierwszej fazie, w najlepszej trójce znalazły się zwyciężczynie swoich grup – KKPK Polomarket Konin (wielkopolskie), KSP Kielce (świętokrzyskie) i obrończynie tytułu sprzed roku – UKS 3 Weronica Staszówka Jelna (małopolskie). Finalnie na najwyższym stopniu podium podczas świdnickiego czempionatu ponownie znalazły się zawodniczki z Małopolski, wyprzedzając Kielce i Konin. Zawodniczki Żeńskiej Akademii Piłkarskiej przepustkę do wielkiego finału ogólnopolskiego wywalczyły 26 czerwca. Na turnieju w Środzie Śląskiej podopieczne trenera Wawrzyniaka nie dały szans rywalkom kończąc zawody z kompletem czterech zwycięstw i imponującym bilansem bramkowym 31:0! W kolejnych swoich meczach świdniczanki pokonały 6:0 Polonię Środa Śląska, 9:0 Dragona Miłkowice, 12:0 Moto-Jelcza Oława oraz 4:0 LZS Milicz. Podczas pierwszego dnia finałów w Świdnicy, podopieczne Łukasza Wawrzyniaka uległy 0:6 drużynie KKPK Polomarket Konin i pokonały 2:0 UKS Czwórkę Radom. To dało nam drugie miejsce w grupie i dawało prawo gry o lokaty 4-6.
Dziś to z pewnością nie był nasz dzień. Świdniczanki przegrały 0:2 z UKS-em Suchowicz Team Wólka Panieńska (lubelskie) i zremisowały 1:1 z Rolnikiem Biedrzychowice (opolskie). To dało nam trzecią pozycję w grupie i ostatecznie szóste miejsce w klasyfikacji generalnej finałowego turnieju w stawce dziewięciu zespołów. – Czujemy zdecydowanie niedosyt. Obie drużyny były dziś w naszym zasięgu, posiadaliśmy optyczną przewagę, ale raziliśmy nieskutecznością – komentuje Damian Błaszczyk, prezes Żeńskiej Akademii Piłkarskiej MKS-u Polonia Świdnica.
Skład ŻAP Świdnica: Oliwia Bębeniec, Wiktoria Chraścina, Wiktoria Dobrzycka, Nadia Hładko, Emilia Jakacka, Julia Kołodziej, Amelia Kozina, Kinga Łukaszczuk, Roksana Matuszewska, Julia Miechurska, Karolina Pfister, Julia Roman, Justyna Szwarcbach, Aleksandra Śliwińska.
„Piłkarska Kadra Czeka” to jeden z największych, najstarszych i najbardziej prestiżowych turniejów młodzieżowych w Polsce. Jego historia sięga 1984 roku, gdy gdy Adam Gocel z Redakcji Rolnej Telewizji Polskiej wpadł na pomysł zorganizowania akcji popularyzującej piłkę nożną wśród młodzieży ze środowiska wiejskiego i małych miasteczek. Nazwano ją „Piłkarska Kadra Czeka” — audycja pod tym tytułem od jesieni 1984 roku emitowana była raz w tygodniu w TVP. Do współpracy zaproszono kilku trenerów m.in.: Stanisława Tymowicza i Rudolfa Kaperę, akcję wsparli znani sędziowie: Michał Listkiewicz, Teresa Orzechowska, Wiesław Tokarczyk, natomiast pomocy eksperckiej i organizacyjnej udzielały: Zrzeszenie LZS, Szkolny Związek Sportowy, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Ministerstwo Oświaty i Wychowania. One też fundowały nagrody. Zwycięzcą pierwszego turnieju w 1985 roku zostali młodzi piłkarze z SP 7 z Leszna. W związku z rozwojem piłki nożnej wśród dziewcząt w 2001 roku „Piłkarska Kadra Czeka” doczekała się także turnieju żeńskiego. Pierwszym mistrzem został GLKS Zryw Książki z województwa kujawsko-pomorskiego, natomiast rok temu triumfował UKS 3 Staszówka Jelna z województwa małopolskiego.
W historii turnieju pięknymi zgłoskami zapisały się też nasze lokalne drużyny. W 1988 roku zwycięzcą turnieju został LKS Kłaczyna z gminy Roztoka, a w 1993 roku brązowy medal wywalczył Cukrownik Pszenno. W turnieju dziewcząt największym sukcesem pozostaje wciąż ten sprzed roku, gdy piłkarki ŻAP Polonii Świdnica zajęły piąte miejsce. Tym razem biało-zielone uplasowały się piętro niżej.
Organizatorami turnieju finałowego byli: Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Dolnośląskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, Dolnośląski Związek Piłki Nożnej we Wrocławiu, Powiat Świdnicki, Gmina Miasto Świdnica, OSiR Świdnica, ŻAP Polonia Świdnica, firma Dabro-Bau i firma JAKO. Wydarzeniu patronuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
/MDvR, FOTO: Artur Ciachowski/