Strona główna 0_Slider Ogród różany ma już pięć lat. Jak się zmienił?

Ogród różany ma już pięć lat. Jak się zmienił? [FOTO]

2

Dokładnie 5 lat temu, 7 lipca 2016 roku, odtworzony z przedwojennych pocztówek ogród różany na skwerze przy placu 1000-lecia Państwa Polskiego przeszedł odbiór techniczny. Znów trysnęła woda z fontanny, pojawiły się ławeczki, pergole i kwiaty, które tak zachwycały na ilustracjach sprzed lat. Jak ogród ma się dzisiaj? Czy wszystko się udało? Ile kosztuje jego utrzymanie?

Po zachwycającym przedwojennym skwerze w 2015 roku pozostał tylko zarys, nieczynna fontanna i kilka starych krzewów. Miejsce nie cieszyło się dobrą sławą. – Staraliśmy się odtworzyć ogród z początków ubiegłego wieku – wyjaśniała po trwającym kilka miesięcy remoncie Halina Gołda – Krajewska architekt krajobrazu. – Mieliśmy do dyspozycji bardzo wiele zdjęć, które pomogły w przywróceniu temu miejscu dawnej świetności, choć oczywiście nie wszystkie gatunki róż przetrwały do czasów współczesnych.

Naprawiona została fontanna, pojawiła się mała architektura, odnowiono pomnik (który jest już dziełem powojennym), wybudowano toaletę dla psów. Prace pochłonęły 918 tysięcy złotych, a całość pochodziła z budżetu Świdnicy.

Tak wyglądał odnowiony skwer 7 lipca 2016 roku:

Jak jest dzisiaj? – Fontanna jest w stanie bardzo dobrym, nie stwierdzono nieprawidłowości w jej eksploatacji. Przeglądy stanu czystości oraz pracy urządzenia dokonywane są codziennie. Dotychczas Wykonawca nie zgłaszał nieprawidłowości dotyczących pracy fontanny. Elementy małej architektury  na terenie ogrodu różanego, tj. ławki, siedziska, pergola, stoliki czy zegar słoneczny są w dobrym stanie technicznym i wizualnym. Przeglądy techniczne są wykonywane w miarę potrzeb. Wykonawca  utrzymujący teren zgłasza wszelkie uwagi na bieżąco. Na obecną chwilę mała architektura ogrodu różanego nie wymaga interwencji – informuje Mateusz Jadach ze świdnickiego magistratu.

— Znaczną większość roślin posadzonych w ramach projektu udało się utrzymać. Największe trudności adaptacyjne wystąpiły po stronie różaneczników i z ilości 84 sztuk posadzonych, zachowało się jedynie 26. Nie zachowały żywotności także 2 z 24 dębów kolumnowych. Łącznie posadzono 13 301 sztuk roślinności. W ostatnich pięciu latach dosadzane były głównie różaneczniki z uwagi na ich największy ubytek i trudności w adaptacji na terenie ogrodu, pomimo pielęgnacji. Część z roślin uzupełniania była przez firmę Park-M, która w ramach udzielonej gwarancji prowadziła powyższe działania. Planowane jest sukcesywne dosadzanie roślin na miarę posiadanych środków i w okresach najbardziej sadzeniu sprzyjających – zapewnia Jadach.

Roczny koszt  pielęgnacji ogrodu różanego wynosi 43 640,25 zł, a utrzymaniem terenu zajmuje się Farma Miejska Maciej Karpiński Świdnica.

Ogród jest monitorowany przez miejskie kamery. Niestety zdarza się, że pojawiają się tu amatorzy sadzonek i darmowych kwiatów. Za niszczenie ogrodu grożą mandaty.

Ogród różany 3 lipca 2021 roku: