Dlaczego warto tam przyjechać?
Jeśli jeszcze nie widzieliście kamiennej zapory zwanej tamą lubachowską, to macie czego żałować. Kamienny kolos powstał w latach 1911 – 1914 i ma 230 m długości w koronie i 44 m wysokości. Powodem powstania tamy były liczne powodzie. Po 1914 nurt rzeki Bystrzycy został ujarzmiony i tak powstało Jezioro Bystrzyckie. Do lat pięćdziesiątych po jego wodach pływał turystyczny statek parowy. Tama nie przeszła pomyślnie jednej próby. W czasie powodzi w 1997 r. wody jeziora przelewały się przez jej górną krawędź.
Tama i okolice jeziora są znanym terenem rekreacyjnym, chętnie odwiedzanym przez turystów i okolicznych mieszkańców. Z wysokości piętnastu pięter można tu zobaczyć taflę wody, bujne lasy i serpentyny. Kamienno-betonowy mur zapory jest wygięty w kształt łuku, a cała sceneria nadaje się idealnie do filmów akcji typu „Mission Imposible” albo „James Bond”.
Historia, legendy
Z budową tamy wiąże się historia zatopienia górnej części wsi Lubachów oraz osady Schlesierthal. Schlesierthal bądź Schlesiertal to tak naprawdę nazwa geograficzna doliny Bystrzycy, oznacza Śląską Dolinę. Znajdowało się tu skromne osiedle górnicze, składające się z kilku domostw, a zamieszkiwali je mieszkańcy Lubachowa. Prowadzono w tym miejscu roboty poszukiwawcze. Gwarkowie wydobywali tu m.in. rudy srebra. Mieszkańców wysiedlono, a osada górnicza została zalana. Ostatni szczegółowy plan robót górniczych pochodzi z 1819 r. Z planu wynika, że w sztolni o długości 250 m znajdował się 40-metrowy szyb.
Co można tam robić?
- Zobaczyć olbrzymią i solidną zaporę wodną.
- Rozbić biwak i rozpalić ognisko u stóp tamy.
- Złowić niezły okaz w jeziorze Bystrzyckim.
- Popływać kajakiem lub rowerkiem wodnym.
- Przejechać się dookoła zalewu malowniczą trasą.
- Udać się na małą ekspedycję w poszukiwaniu granatu i innych minerałów.
- Spędzić miło czas we „Fregacie”, kosztując pysznych potraw, tradycyjnych przetworów i chłonąc nastrojowe wnętrze mieszczącej się tam galerii Potpourri.
Czego nie wolno pominąć?
- Elektrowni wodnej z 1917 r. z oryginalnymi elementami wyposażenia technicznego, m.in. generatorami firmy Siemens.
- Zamku piastowskiego Grodno. Z wieży widokowej roztacza się wspaniały widok na Zagórze Śląskie, Jezioro Bystrzyckie, lasy i góry.
- „Starszej siostry” tamy w Lubachowie, czyli zapory w Pilchowicach.
Imprezy
- Rajd Elmot i Rajd Świdnicki – wyścigowe emocje i malownicze tereny, odcinki specjalne przebiegają wokół Jeziora Bystrzyckiego i przez centrum Zagórza Śląskiego – kwiecień.
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu
- Okoliczne lasy stanowiące obszar dawnego górnictwa. Stare kopalnie na terenie Zagórza Śląskiego, Lubachowa, Bystrzycy Górnej, Dziećmorowic, Modliszowa.
- Palmiarnia Lubiechowska – kompleks szklarni z ciekawymi i rzadkimi okazami flory z całego świata, 120-letnie palmy daktylowe, cytrusy, figowce, kaktusy, bambusy, oleandry…
- Świdnica – zabytkowe miasto, Kościół Pokoju, katedra, Muzeum Broni i Militariów, Muzeum Dawnego Kupiectwa, piękny rynek.