Charakterystyczne czerwone kosze w kształcie serca, do których można wrzucać nakrętki, na dobre wpisały się już w krajobraz miasta. Do tej pory do pojemników rozstawionych w różnych zakątkach Świdnicy trafiło prawie 8,5 tony plastikowych elementów. Dochód ze sprzedaży zebranych nakrętek przekazywany jest na rzecz potrzebujących dzieci.
Plastikowe nakrętki skupowane są przez firmy, które poddają je recyklingowi, a następnie wypłacają pieniądze na cele charytatywne. By osiągnąć efekt, potrzeba tysięcy kilogramów. Ich zbieranie znacząco ułatwiło pojawienie się metalowych koszy w kształcie serca, które można napełniać wszelkimi plastikowymi nakrętkami, bez względu na kształt czy kolor, o każdej porze dnia i nocy. Ważne, by nie wrzucać do niego innych przedmiotów.
„Nakrętkowe serca” szybko zyskały na popularności i ustawione zostały w wielu miejscowościach na terenie powiatu świdnickiego. W Świdnicy pierwszy kosz na nakrętki stanął w lipcu ubiegłego roku przed głównym wejściem na teren zakładu AAM Poland. Kolejne pojemniki ustawiono przy pawilonach handlowych znajdujących się przy ulicy Zamenhofa, nad zalewem Witoszówka, na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 6, Szkole Podstawowej nr 8, przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 105, na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przy ulicy Kozara-Słobódzkiego, a także na terenie „plastra miodu” na osiedlu Zawiszów.
O najnowszych efektach prowadzonej zbiórki poinformowała ostatnio Fundacja Wspierania Sportu „Łączy nas Football”. – Kolejne 1360 kg plastikowych nakrętek wywieźliśmy do PROiP – EKOlogiczni, gdzie zostaną zrecyklingowane. Co to znaczy? Znaczy to, że kolejne 1360 zł zasili konta chorych, małych świdniczan, a prawie 1,5 tony bardzo niebezpiecznej substancji, jaką jest plastik nie będzie zalegało w naszym mieście – przekazali członkowie fundacji za pośrednictwem mediów społecznościowych.
– Kochani, dalej pomagamy chorym dzieciakom i chronimy nasze środowisko naturalne. Prawie 8,5 tony plastikowych nakrętek zostało już przez nas w ten sposób „zagospodarowane” od początku naszej akcji, tj. od 15 lipca 2020 roku. To naprawdę ogromna ilość! Mamy wielką satysfakcję, że akcja ta przynosi takie efekty. Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna, którzy się do niej włączają wrzucając nakrętki do naszych pojemników – dodali przedstawiciele fundacji.
/Fundacja Wspierania Sportu „Łączy nas Football”, opr. mn/