Polscy biskupi wydają dekrety i rozporządzenia, związane z nowymi obostrzeniami, zachęcając m.in. do przenoszenia nabożeństw odprawianych zwyczajowo 1 listopada na cmentarzach do kościołów. Biskup diecezji świdnickiej podjął inną decyzję. Nabożeństwa na cmentarzach tak, ale z dobrym nagłośnieniem, by wierni nie gromadzili się w jednym miejscu.
O przeniesienie nabożeństw do kościołów prosi m.in. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, ordynariusz diecezji gnieźnieńskiej. W rozporządzeniu zachęca wiernych do rozłożenia wizyt na cmentarzach na osiem pierwszych dni listopada. Do podobnego rozwiązania zachęca arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
Biskup świdnicki Marek Mendyk również zachęca do odwiedzania grobów bliskich przez cały pierwszy tydzień listopada, ale mszy świętych i procesji na cmentarzach nie odwołuje.






![Świątecznie, kolorowo i smakowicie! Za nami Gminny Jarmark Wielkanocny [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Gminny-Jarmark-Wielkanocny-w-Pszennie-2026.03.28-mix-238x178.jpg)

![Zderzenie dwóch pojazdów, jeden kierowca po spożyciu alkoholu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/20260328_Wypadek_Swiebodzice-6-100x75.jpg)

![Pożar w mieszkaniu na Kotlarskiej, jedna osoba z poparzeniami [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/IMG-20260327-WA0013-100x75.jpg)

![Koncert z piosenkami Barbry Streisand już za tydzień w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/Daria-Iwan_kadr-100x75.jpg)