Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowała osiem filmów o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej. Mottem do opowieści są słowa z Deklaracji Schumanna: „Nie było Europy, mieliśmy wojnę”, a tłem – Krzyżowa.
W roku 2020 obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, największego i najkrwawszego konfliktu w dziejach świata. W tym roku mija również 70 lat od Deklaracji Schumanna, która w odpowiedzi na tę wojnę proponowała integrację europejską w celu uniknięcia nowych sporów i która tę integrację zapoczątkowała
– Pokój, który dla wielu pokoleń Europejczyków jest oczywistością, to efekt wielkiego wysiłku ludzi, którzy po tragedii II wojny światowej chcieli chronić przyszłość kolejnych pokoleń. Dziś obserwujemy rzeczywistość z coraz większym niepokojem. Postępująca polaryzacja społeczeństw, zwrot ku nacjonalizmom, radykalne postawy – to coraz częstsze zjawiska, które mogą stanowić zagrożenie dla pokojowego współistnienia narodów Europy – wyjaśnia dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa” i pomysłodawca projektu. – Dlatego warto zastanowić się, jaką lekcję możemy wyciągnąć z tragicznego doświadczenia XX wieku, tak, aby nie powielać tych samych błędów. I do takiej refleksji zapraszamy poprzez przygotowane przez nas krótkie filmy – dodaje.
Fundacja „Krzyżowa” przygotowała 8 odcinków, które zostały zrealizowane w Krzyżowej z udziałem pracowników Fundacji. Ich treść nawiązuje do przyczyn i przebiegu II wojny światowej oraz powojennych losów Europy i zachęca do refleksji nad teraźniejszością.
Kolejne filmy będą ukazywały się w cyklu cotygodniowym na stronie i na profilach Fundacji w socialmediach. Jako uzupełnienie do nich na stronie Fundacji dostępne będą wywiady z wybitnymi ekspertami. Dr Robert Żurek podkreśla, że do współpracy przy tworzeniu podcastów zaproszono cenionych specjalistów. Wśród nich znaleźli się:
Pierwszy odcinek serii – „Spirala przemocy (Nacjonalizm i wojny w XIX wieku)” – miał swoją premierę 8 października. Można go obejrzeć na stronie Fundacji, Facebooku oraz na YouTube.
/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, opr. mn/