Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na kolejny weekend z zabytkami techniki. Tym razem na odwiedzających czekać będzie jedyny sprawny walec parowy w Polsce – Ruthermeyer 704 z 1930 roku.
Dla złaknionych spotkań z dawną techniką kolejową w Muzeum Kolejnictwa nie zabraknie atrakcji. Blisko 200 pojazdów kolejowych i specjalistycznych zgromadzonych zostało na ponad 2,5 ha otwartej przestrzeni. Pojazdy eksponowane są na blisko 2 km torów. W dniach 23 i 24 maja w muzeum organizowane będą przejazdy po bocznicy kolejowej w otwartym wagonie turystycznym prowadzonym przez zabytkową lokomotywę spalinową Ls40 z 1956 roku oraz pokazy utwardzania drogi przez zabytkowy walec parowy.
To właśnie 10-tonowy walec Ruthermeyer 704 o napędzie parowym, wyprodukowany w Holandii w 1930 roku w renomowanej wytwórni Ruthermeyer Soest, będzie gwiazdą najbliższego weekendu. Chociaż ma prawie 100 lat, nadal jest sprawny technicznie. Pokazy z jego udziałem będą odbywać się 23 i 24 maja w godzinach od 11.00 do 16.00.
Na gości jaworzyńskiej placówki niezmiennie czekać będą również wnętrza 110-letniej hali wachlarzowej oraz przewodnicy, którzy swoimi barwnymi opowiadaniami przybliżają historię kolejnictwa. Możliwe jest też samodzielne zwiedzanie przestrzeni ekspozycyjnej, przystosowanej do obecnego reżimu sanitarnego zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Na terenie całego muzeum są rozstawione punkty sanitarne, gdzie zwiedzający mogą zdezynfekować ręce. Oczywiście obowiązuje nas również utrzymywanie bezpiecznej odległości wynoszącej dwa metry. Poza tym panuje ogólny zakaz dotykania eksponatów. Turyści i przewodnicy są w maskach, które zakrywają usta i nos, a podczas zwiedzenia z pracownikiem muzeum grupa nie może przekraczać 10 osób. Dla bezpieczeństwa wprowadziliśmy również jednostronny ruch, dzięki czemu grupy się nie mijają – mówi Natalia Gromiec z Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.
/Muzeum Kolejnictwa, opr. mn/