Strona główna Magazyn Kuchnia Czary Penelopy: Dynia z pomarańczą

Czary Penelopy: Dynia z pomarańczą

3

Zapewne większość dziewczynek marzy o przejażdżce dyniową karetą, niczym Kopciuszek jadący na bal…  Ale czy ktoś zastanawia się, jakie tęsknoty przeżywała dynia?

Przygotowując się do tego tematu przeczytałam, że każda śląska gospodyni, oprócz marynat i kiszonek, w spiżarni trzymała właśnie dynię. Zastanawiające, bo nie miała ona szerokiego zastosowania w kuchni. Przynajmniej nie w czasach mojego dzieciństwa, z którego co najwyżej kojarzę dynię na kwaśno i suszące się pestki. Dlatego tym większa jest moja radość, że to właśnie dynia okazała się prawdziwym Kopciuszkiem. Wyszła z cienia i z tęgiej, gruboskórnej postaci przekształciła się  w całą gamę pyszności. A jednym z jej cudownych wcieleń jest zupa pomarańczowo-dyniowa. Ta gęsta zupa ma kremową konsystencję oraz piękny złoty kolor.

Potrzebujemy

1kg dyni pokrojonej w dużą kostkę

2 łyżki oliwy lub oleju z orzechów włoskich,

2 średnie posiekane cebule

2 ząbki czosnku rozgniecione

1,5 l bulionu warzywnego lub drobiowego

sok i skórka z jednej pomarańczy

3 łyżki świeżego tymianku

sól i pieprz

150 ml mleka

szczypta imbiru

Do podania:

świeżo zmielony pieprz

prażone pestki dyni lub grzanki

Przygotowanie:

1.   Rozgrzać oliwę w dużym garnku, wrzucić pokrojoną cebulę i dusić 3-4 minuty, aż będzie miękka. Dodać czosnek oraz dynię i dalej dusić przez 2 minuty, stale mieszając.

2.   Wlać bulion, sok z pomarańczy, dołożyć otartą skórkę i 2 łyżki tymianku. Przykryć i podgrzewać dalsze 20 minut, aż dynia zmięknie.

3.   Zawartość garnka zmiksować na puree, doprawić solą i pieprzem i imbirem.

4.   Zmiksowaną zupę wlać do garnka i rozprowadzić z mlekiem. Całość podgrzewać 2-3 minuty, ale nie gotować.

5.   Gotową zupę wlać do miseczek lub talerzy, udekorować pestkami dyni można podawać ze świeżym pieczywem lub z grzaneczkami na maśle przysmażonymi. Posypać świeżo zmielonym czarnym pieprzem.

Polecam. Cudownie rozgrzewa i wybornie smakuje po długim jesiennym spacerze.

Zachęcam Was do jedzenie dyni, która jest bardzo wdzięcznym, smacznym i niebywale delikatnym warzywem. Daje nieograniczone możliwości kulinarne.
Warzywa dyniowate są bardzo szeroko używane w kuchniach całego świata, zwłaszcza w kuchni amerykańskiej. Dzięki hiszpańskim żeglarzom, którzy w XVI wieku przywieźli ją  do Europy, bardzo szybko zadomowiła się i na naszym kontynencie – zwłaszcza w Europie zachodniej i południowej.  Zupa, którą zaproponowałam pochodzi z Włoch. Smacznego!

Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch

Poprzedni artykułPolecamy: „Ostatni don” Mario Gianluigi Puzo
Następny artykułTego jeszcze nie grali!