Sałatka jarzynowa czy śledzie z jabłkiem, biała kiełbasa pieczona z jabłkami i cydrem, jabłka nadziewane kaszanką lub mięsem mielonym czy na słodko – pyszna szarlotka z jabłkami i kaszą manną. Te i wiele innych smakowitych przepisów nasi Czytelnicy zgłosili do konkursu „Wielkanoc pachnącą jabłkami”, organizowanego wspólnie z magicznym Sadem Burkatów z okolic Świdnicy.
Sad Burkatów oddalony od Świdnicy blisko 10 km to magiczne miejsce. Ciągnące się w dal alejki owocowych drzewek widoczne są już przy wjeździe do Burkatowa. Sam sad, który wkrótce okryje się białymi i jasnoróżowymi kwiatami, skrywa w sobie prawdziwy smak natury – jabłka. Ich uprawą właściciele gospodarstwa – Wojciech i Magdalena Głowaccy zajmują się już od ponad 30 lat.
Przez ten czas nieustannie doskonalili swój sad i modernizowali gospodarstwo. Dzięki temu do dziś oferują także indywidualnym klientom pyszne, soczyste i wysokiej klasy owoce. Przede wszystkim różne odmiany jabłek, które mimo marca jeszcze można nabyć w gospodarstwie. Sad Burkatów posiada bowiem nowoczesną bazę przechowalniczą, pozwalającą zachować świeżość i doskonały smak owoców na dłużej.
Z jabłek Wojciech i Magdalena Głowaccy wytwarzają także pyszny 100% naturalnie mętny, tłoczony sok – bez konserwantów i dodatku cukru czy wody. Sok jest łagodnie pasteryzowany, przez co nie traci cennych witamin i błonnika. Nie otwierany może być przechowywany do 6 miesięcy.
Trzy wyśmienite zestawy, składające się właśnie z pysznych i soczystych jabłek oraz soków jabłkowych z lokalnego Sadu Burkatów można było zdobyć w naszym konkursie „Wielkanoc pachnąca jabłkami”. Wystarczyło podzielić się z nami Waszymi najlepszymi recepturami wielkanocnych potraw z dodatkiem jabłek. Nagrody równorzędne za smakowite przepisy otrzymali – Ewa Wata, Dawid Górski oraz Agnieszka Kaźmierczyk. Nagrodę dodatkową w postaci dwóch biletów do kina otrzymał Marek Wąsowski.
Poniżej publikujemy nagrodzone przepisy:
Wyjątkowymi recepturami podzielił się pan Dawid Górka:
JABŁKA NADZIEWANE NP. KASZANKĄ LUB MIĘSEM MIELONYM
W jabłku należy wydrążyć dziurę, w której następnie będziemy umieszczać mięso. Rodzaj jabłek oraz mięsa jest dowolny i można je dobrać według uznania. W moim przypadku zazwyczaj były to jabłka słodkie ponieważ uważam, że takie połączenie z mięsem lepiej się sprawdza. Jeśli chodzi zawartość jabłka, ja zazwyczaj wykorzystuję kaszankę wcześniej lekko „podgrzaną” z smażoną cebulą. Inną opcją jest mięso mielone , które także można doprawić według uznania , ja robię to na wzór mięsa do kotletów mielonych czyli bez żadnych nowości sól,pieprz,podsmażana cebulka,jajko i dosłownie troszkę bułki tartej. Uzupełniając górę można posypać serem . Jabłka wstawiamy do piekarnika na 180-200 stopni na około 30 min . Sok , który jabłka wypuszczą podczas pieczenia idealnie będzie się uzupełniał z mięsem .
ŚLEDZIE Z JABŁKAMI
Potrawa podawana na zimno w formie przekąski. Należy kupić płaty śledziowe w occie następnie przełożyć na talerz. Dodajemy do nich jabłka, podobnie jak w poprzednim przepisie preferuję owoce słodkie, pokrojonych w kostkę. Oprócz tego na tą potrawę składa się cebula cienko pokrojona oraz marchewka. Początkowo może się to wydawać dziwnym połączeniem jednak wszystko razem bardzo dobrze się komponuje i pozwala na osiągnięcie ciekawego smaku polecam spróbować.
Na deser – niekonwencjonalny JABŁECZNIK CZYLI KRUCHE CIASTO Z JABŁKAMI I BEZĄ
Składniki:
-Ciasto: *1 1/4 szklanki mąki; * 2 łyżki cukru pudru; *1/2 kostki masła; * szczypta soli
-Masa: *1 1/2 szklanki cukru; *1/4 szklanki mąki; * 6 żółtek; * 1 szklanka śmietany kremowej; *5 szklanek obranych i pokrojonych jabłek; *szczypta soli i opcjonalnie cynamon
-Beza: *6 białek; *1/2 szklanki cukru
Mąkę z cukrem,solą, masłem mieszamy razem , siekamy a następnie rozcieramy palcami na kruszonkę. Wykładamy tym spód blachy wyłożony papierem do pieczenia i uciskamy rękoma. Potem podpiekamy lekko w piekarniku. Teraz przygotowujemy masę , w misce mieszamy żółtka z cukrem ,cynamonem i solą potem dodajemy śmietanę z mąką , mieszamy i dodajemy jabłka .Masę wylewamy do przygotowanej wcześniej blachy i pieczemy w piekarniku na 170 stopniach do czasu ścięcia się masy czyli około 1 godzina. Na upieczone ciasto wykładamy pianę z białka i cukru dobrze ubitą i podpiekamy jeszcze z 10 min. Na koniec trzeba dać się plackowi ostudzić i gotowe.
Mnóstwo smakowitych przepisów przesłała też Pani Agnieszka Kaźmierczyk:
BIAŁA KIEŁBASA PIECZONA Z JABŁKAMI CEBULA I CYDREM
Składniki:
1 kg białej, surowej kiełbasy (nie parzonej)
3 twarde jabłka
2 spore cebule
1 szklanka cydru
1 łyżka brązowego cukru (można zastąpić białym)
1/2 szklanki rodzynek
sok z połowy cytryny
1 łyżka oleju
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
Kiełbasę włóż do garnka, zalej zimną wodą, tak by była nią przykryta. Postaw na średnim ogniu i podgrzewaj, aż woda zacznie prawie wrzeć – ale nie powinna się zagotować. Zgaś ogień, pozostaw kiełbasę w wodzie do wystygnięcia na około 15-20 minut.Kiedy kiełbasa się studzi przygotuj cebulę: obierz ją i pokrój na ósemki. Na patelni silnie rozgrzej olej i dodaj cebulę – smaż przez pół minuty delikatnie mieszając, tak, by cebula miejscami się przypaliła, lekko posól. Zdejmij z patelni, odstaw na bok.Umyte jabłka pokrój na ósemki, usuń gniazda nasienne, skrop sokiem z cytryny.Kiełbasę włóż do naczynia do zapiekania, dodaj cebulę i jabłka oraz rodzynki, wlej cydr, posyp grubo zmielonym pieprzem i cukrem.Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, zapiekaj przez 30 minut, następnie zwiększ temperaturę do 200 stopni i zapiekaj jeszcze przez 10 minut.Podawaj z buraczkami doprawionymi chrzanem.Kiełbasa świetnie smakuje na drugi dzień po kilku minutach podgrzewania w gorącym piekarniku.
KACZKA PIECZONA Z JABŁKAMI
Składniki:
2 kaczki
4 ząbki czosnku
sól
1 łyżeczka suszonego majeranku
5-6 kwaśnych jabłek
pieprz
250 ml wytrawnego białego wina
Sposób przygotowania: Z kaczek usuwamy kupry i szyje. Czosnek rozcieramy z solą i majerankiem, nacieramy kaczki. Jabłka myjemy i nie obierając kroimy w plastry. Obkładamy nimi kaczki, pozostawiamy na minimum 24 godziny. Następnego dnia zdejmujemy jabłka, odkładamy je. Kaczki wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 240 st. C, a gdy się zrumienią, obkładamy jabłkami. Dodajemy wino i dusimy do miękkości w tej samej wysokiej temperaturze. Gotowe kaczki wyjmujemy, obkładamy częścią jabłek. Pozostałe miksujemy z sosem i przecieramy przez sito. Sos podajemy osobno.
SAŁATKA WIELKANOCNA Z JABŁKAMI
Składniki: marchew – 3 szt.; ziemniaki – 2 szt.; korzeń selera – 1 szt.; korzeń pietruszki – 2 szt.; ogórki kiszone – 4 szt.; cebula – 1 szt.; jaja – 2 szt.; mrożony groszek – 150 g; majonez – 5 łyżek; śmietana 18% – 2-3 łyżki; jabłka – 2 szt.; miód – 2 łyżki; cytryna – 2 szt.; koperek; sól; pieprz; cukier
KROK 1. GOTUJEMY WARZYWA NA SAŁATKĘ
Nieobrane warzywa korzeniowe gotujemy w wodzie z dodatkiem soli i pieprzu. Ziemniaki gotujemy w mundurkach. Po ugotowaniu i ostudzeniu warzywa obieramy ze skóry.
KROK 2. PRZYGOTOWUJEMY JABŁKOWE PURÉE
Jabłka obieramy ze skóry i kroimy w kawałki. Na zimną patelnię wylewamy miód, gdy zacznie się karmelizować – dodajemy jabłka. Prażymy, mieszając od czasu do czasu. Gdy jabłka zmiękną, dodajemy sok wyciśnięty z całej cytryny. Jabłka wraz z sokiem przekładamy do osobnego naczynia. Doprawiamy solą, pieprzem i miksujemy na mus.
KROK 3. KROIMY WARZYWA NA SAŁATKĘ
Marchew, pietruszkę, seler, ziemniaki kroimy w grubą kostkę i przekładamy do dużej miski. Ogórki kiszone obieramy ze skóry, kroimy w kostkę i dodajemy do reszty warzyw.
KROK 4. SPARZAMY POSIEKANĄ CEBULĘ
Cebulę siekamy drobno, parzymy gorącą wodą, a następnie mocno odciskamy. Dodajemy do sałatki wraz z groszkiem. Ugotowane na twardo jajka możemy wkroić do sałatki bądź ułożyć na wierzchu, pokrojone w ćwiartki.
KROK 5. WARZYWA ŁĄCZYMY Z SOSEM
Purée z jabłek łączymy z majonezem i kwaśną śmietaną. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Mieszamy. Sos przekładamy do miski z warzywami. Mieszamy. Dodajemy posiekany koperek (ilość wedle uznania). Wszystkie składniki sałatki delikatnie mieszamy i odstawiamy na kilka godzin, żeby się smaki dobrze połączyły.
WIELKANOCNY SCHAB PIECZONY W JABŁKACH I CEBULI
Składniki:
2 kg schabu bez kości
2 łyżki majeranku
1 łyżka mielonej papryki
1 łyżeczka pieprzu
2 łyżki oliwy
3 łyżeczki soli
1 cebula
1 jabłko
3 liście laurowe
4 ziela angielskie
1 łyżka miodu
1/2 szklanki wody
Przygotowanie:
Mięso umyć i osuszyć. Uformować w równy kawałek. Przygotować pastę przyprawową mieszając olej z miodem, majerankiem, papryką, pieprzem, solą. Natrzeć dokładnie mięso i zostawić zawinięte w lodówce na kilka godzin. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Posypać pokrojoną w piórka cebulą i pokrojonymi w plasterki obranym jabłkiem. Dorzucić liście laurowe i ziele angielskie – podlać wodą. Wstawić do zimnego piekarnika. Nastawić temperaturę na 200 * C. Piec 1,5 godziny od chwili kiedy temperatura się ustali. Wyjąć mięso i zostawić by ostygło. Kroić zależnie od potrzeby w cienkie (na zimno) lub grubsze plastry (na ciepło). Sos zmiksować – można podlać śmietanką i podawać do schabu na ciepło. Mięso można natrzeć, zostawić w lodówce na 12 godzin, a potem zamrozić i wyjąć gotowe do pieczenia na Święta.
* Sos od pieczeni odłożyć i potem piec w nim białą kiełbasę sparzoną. Jest to najlepszy sposób na nadanie kiełbasie smaku jaki znam – uduszenie jej po sparzeniu w sosie od pieczonej wieprzowiny.
WIELKANOCNY SERNIK Z JABŁKAMI
Składniki:
– CIASTO: 1 szklanka mąki; 7,5 dag zimnego masła; 1/4 szklanki cukru; 1 jajko; 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia; 5 średnich jabłek (zważyć po obraniu i usunięciu gniazd nasiennych u mnie wyszło 30 dag jabłek)
– SER: 50 dag zmielonego trzykrotnie sera półtłustego;1 jajko;1 żółtko; 10 dag miękkiego masła; 1/2 szklanki cukru;1,5 łyżki kwaśnej śmietany;17 g budyniu śmietankowego bez cukru;
Ciasto: Mąkę przesiać na stolnicę, dodać masło i posiekać. Dodać pozostałe składniki (bez jabłek) i zagnieść ciasto jak na kruche (ciasto jest miękkie i bardzo łatwo i szybko się zagniata). Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia (spód wysmarować lekko masłem, aby papier nie ruszał się). Ciastem wylepić dno tortownicy. Na ciasto poukładać obok siebie obrane i pokrojone w ćwiartki jabłka.
Ser i pieczenie ciasta:Masło utrzeć z cukrem i żółtkami. Dodać zmielony trzykrotnie ser, proszek budyniowy i śmietanę. Na końcu dodać ubitą pianę z jednego białka i lekko wymieszać. Ser wyłożyć na jabłka (jest gęsty i dlatego należy go wykładać łyżką). Piec w temperaturze 200 stopni C (bez wcześniejszego nagrzewania) przez 45 – 50 minut (piekłam 50 minut, ale można krócej, bo spód ciasta był dość mocno przypieczony). Sernik po upieczeniu studzić w lekko uchylonym piekarniku, stopniowo go otwierając do całkowitego wystudzenia ciasta.
BABKA WIELKANOCNA Z JABŁKAMI
Składniki:10 dag masła (może być również margaryna); 1/2 szklanki cukru; 3 jajka; 3 łyżki oliwy; 1 łyżka octu winnego z białego wina; 1 szklanka mąki pszennej; 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej; 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia; 2 małe kwaśne jabłka (można dać trochę więcej); cukier puder do posypania
Przepis: Prostokątną foremkę 9×27 cm (mierzone dno foremki) wyłożyć papierem do pieczenia. Miękkie masło utrzeć łyżką, dodać cukier i dalej ucierać, następnie dodawać po jednym żółtku i znów ucierać (można zmiksować). Do utartej masy dodać oliwę i ocet, wymieszać. Następnie powoli dodawać obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia. Całość wymieszać do połączenia się składników (można też zmiksować). Na koniec do ciasta dodać ubitą pianę z białek i delikatnie wymieszać. Ciasto przelać do przygotowanej foremki. Na ciasto poukładać pokrojone w ósemki jabłka, lekko wciskając owoce w ciasto. Babkę piec 1 godzinę w temperaturze 175 stopni C. Po upieczeniu ciasto przestudzić i przed podaniem posypać cukrem pudrem.
Do ciasta można dodać trochę więcej jabłek (np. 4 małe kwaśne jabłka). Można je poukładać nie tylko na wierzchu, tylko np. wyłożyć połowę ciasta, następnie pokrojone na kawałki jabłka, potem drugą połowę ciasta i na wierzch znów jabłka. Wszystko po to, aby w cieście było trochę więcej jabłek i aby babka była bardziej nasączona, dzięki temu mniej sucha i jeszcze bardziej smaczna.
Świąteczne przepisy tym razem tylko na słodko przesłała pani Ewa Wata:
PYSZNY PRZEKŁADANIEC
ciasto: 50 dag mąki, 5 dag drożdży, 5 żółtek, 10 dag margaryny, 1 1/2 szklanki mleka, 12 dag cukru
masa orzechowa: 15 dag orzechów włoskich,10 dag cukru, 5 białek
mus jabłkowy: kg jabłek, 3 łyżki cukru
Zrobić rozczyn: wymieszać drożdże z łyżeczką cukru,łyżką mąki i 3 łyżek mleka. Zostawić do wyrośnięcia. Potem dodać mąkę żółtka utarte z cukrem, mleko, roztopioną i ostudzoną margarynę, dobrze wyrobić ciasto. Przykryć i zostawić do wyrośnięcia na około 40 minut.
Masa orzechowa: orzechy zmielić, białka ubić z cukrem na puch, dodać zmielone orzechy.
Mus jabłkowy: Jabłka obrać, pokroić i rozgotować z cukrem dolewając trochę wody. Gotować do chwili aż mus będzie gęsty. Ostudzić.
Ciasto podzielić na 3 części. Jedną rozwałkować i włożyć do formy, posmarować masą orzechową, przykryć rozwałkowaną drugą częścią ciasta, posmarować musem jabłkowym, przykryć rozwałkowanym trzecim ciastem. Zostawić do podrośnięcia na około 20 minut. Potem upiec, około 50 minut.
BISZKOPT Z MUSEM JABŁKOWYM
– biszkopt: 5 jaj, szklanka mąki, 3/4 szklanki cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 5 łyżek oleju, 1 łyżeczka octu
– mus jabłkowy: 1 kg jabłek, galaretka cytrynowa lub agrestowa w proszku, 1/2 szklanki wody, 1/2 szklanki cukru
– lukier; 200 g cukru, 5 6 łyżek wrzątku.
Biszkopt: białka ubić, dodać cukier, ubić. Wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia, delikatnie wymieszać, dodać olej i ocet. Upiec około 35 minut. Ostudzić. Przekroić na 2 części.
Mus jabłkowy; jabłka obrać, pokroić, dolać wodę i cukier, rozgotować. Zdjąć z ognia i do gorącego musu wsypać suchą galaretkę, wymieszać i zmiksować. Poczekać aż mus zacznie tężeć i przełożyć nim biszkopt. Polać lukrem (utrzeć cukier z wodą).
FALE DUNAJU
– biszkopt: 5 jaj, szklanka mąki, 3/4 szklanki cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 5 łyżek oleju, 1 łyżeczka octu, 2 Łyżki kakao, 4 jabłka
– krem: szklanki mleka, 3/4 szklanki cukru, 6 łyżek kaszy manny, 250 g margaryny
– polewa: 1/3 margaryny, 2 łyżki kakao, 3 łyżki cukru, 3 łyżki wody
– dodatkowo słoik wiśni z kompotu (wydrylowany)
Biszkopt: białka ubić, dodać cukier, ubić. Wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia, delikatnie wymieszać, dodać olej i ocet. Podzielić na 2 części, do jednej dodać kakao. Ciasto wylać na blachę, raz jasne raz ciemne. Poukładać jabłka obrane i pokrajane na cienkie plasterki. Piec około 35 minut. Ostudzić.
Krem: mleko, cukier i kaszę mannę ugotować, ciągle mieszając. Ostudzić. Utrzeć margarynę dodając po łyżce krem. N biszkopt położyć krem, na to odsączone wiśnie i polać zimną polewą ( rozpuścić składniki i podgrzewać) robiąc esy-floresy.
NIEZWYKŁA SZARLOTKA
– ciasto: 3 szklanki mąki, 20 dag cukru, 2 jaja, łyżka proszku, 250 g margaryny
– krem: 3 szklanki mleka, 2 budynie waniliowe, 1/2 szklanki cukru
– dodatkowo: obrane i przekrojone na pół jabłka z wydrążonym środkiem, dżem wiśniowy lub śliwkowy
Ciasto zagnieść i schłodzić. Podzielić na 2 nierówne części. Jedną część (większą) rozwałkować i wyłożyć na blachę. Na surowe ciasto ułożyć jabłka (do środka jabłka po wydrążeniu włożyć łyżeczkę dżemu i ułożyć dżemem do ciasta). Na ciasto wylać gorący krem (ugotować jak budyń) i przykryć rozwałkowanym drugim ciastem. Piec około 45 minut.
Ciekawy przepis na szarlotkę zgłosił do konkursu także Pan Marek Wąsowski:
SZARLOTKA Z KASZĄ MANNĄ
Składniki:
– ciasto: 2 szklanki mąki pszennej, 1 jajko, 125 g masła, pół szklanka cukru, łyżeczka aromatu waniliowego
– nadzienie: 1 kg jabłek najlepiej z sadu Burkatów; 1 łyżeczka cukru; cukier waniliowy; 2 łyżeczki kaszy manny
Wykonanie: Z podanych składników szybko wyrobić kruche ciasto, podzielić je na dwie części owinąć w folie i chłodzić je 30 minut. Jabłka obrać i pokroić i razem z cukrem oraz cukrem waniliowym lekko przesmażyć. Po tym procesie dodać kaszę mannę i wymieszać. Następnie połowę ciasta włożyć na spód blaszki, rozsmarować jabłka,a wierzch posypać startym na tarce drugim kawałkiem ciasta. Piec około 45 minut w temperaturze 180 st.
Gratulujemy! Jednocześnie dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i przesłane do nas smakowicie zapowiadające się przepisy. Życząc pysznych, rodzinnych i spokojnych świąt, zapraszamy też do kolejnych konkursów na portalu Świdnica24.
/red./
/zdjęcie główne – Dariusz Nowaczyński – Tradycje Stołu Wielkanocnego 2019/